A következő címkéjű bejegyzések mutatása: csoki. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: csoki. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. március 19., kedd

Karamellás csokis-chilis macaron


Holnap nemzetközi macaron nap!!! :)

Itthon tavaly rendezték meg először és hatalmas sikernek örvendett. Mire munka után odaértünk, hosszú sor és kevés macaron fogadott :(
Idén szemfülesebb voltam, mert már jó előre megvettem a jegyeket, így remélem, nem kell majd sorbanállni :) Ami még szerencse, hogy pont a közelben leszek, így ha minden jól alakul, időben bejutok.

Ha nem lennék úgy elhavazva, akkor indulnánk Melivel az amatőröknek kiírt versenyen, de sajnos ez most nem fog összejönni. Így marad még 1 évünk, hogy gyakoroljunk, tökéletesítsünk.


Addig is, itt egy újabb recept, amiben nem csak a töltelék más, hanem a shell-ek receptje is.
Bár korábban Pierre Hermé receptjére esküdtem, de ez egy pillanat alatt megváltozott, amikor az alábbi, új recept szerint készült, szerintem tökéletes kis macaronok kijöttek a sütőből :)

A receptet Reni oldalán találtam és úgy voltam vele, ha neki sikerült tökéleteset gyártani, akkor ez a recept lesz a tuti. És be is jött :)


Hozzávalók a shellekhez:

  • 100 g porcukor
  • 100 g mandulaliszt
  • 40-40 g tojásfehérje
  • 25 g porcukor
  • 35 g víz
  • 100 g kristálycukor
  • ételszínezék attól függően mennyire szeretnénk élénkre

Hozzávalók a krémhez:
  • 75 g kristálycukor
  • 1 ek víz
  • 200 ml habtejszín (minél zsírosabb)
  • 150 g fekete csoki (én 50%-osat használtam)
  • 2-3 chili paprika

A krém elkészítése:
  • Tegyük a cukrot és az evőkanál vizet egy lábosba, majd közepes hőfokon kezdjük melegíteni. A cukor lassan elkezd barnulni, megolvadni. 
  • Emeljük a hőfokot, és folyamatos keverés mellett várjuk meg míg a karamell gyöngyözni kezd, és borostyán színű nem lesz.
  • Vegyük le a tűzről majd keverjük hozzá a habtejszínt. Vigyázzunk, mert sistergő hangot fog adni, ami elég rémisztő volt elsőre :)
  • Keverjük sima állagúra a karamellt a tejszínnel -- ha a karamell elkezdene szilárdulni, akkor tegyük vissza a főzőlapra és alacsony hőfokon folytassuk a keverést, így újra megolvad. Ha elkészült, tegyük félre.
  • Vízgőz fölött olvasszuk meg a darabokra tört csokit.
  • A karamellt keverjük a csokihoz, jól dolgozzuk össze.
  • A chilit vágjuk apró darabokra és keverjük a karamellás-csokis masszához.
  • Tegyük félre, hogy egy kicsit kihűljön, szilárduljon, közben készítsük el a shell-eket.

A shell-ek elkészítés:
  • Verjük kemény habbá az egyik tojásfehérjét a 25 g porcukorral, tegyük félre (gyorsan kell dolgoznunk, nehogy a hab összeessen, míg a cukorból szirupot főzünk).
  • A 100 g kristálycukorból és a vízből szirupot főzünk, aminek 110 fokosnak kell lennie.
  • Ha a cukorszirup elérte a megfelelő hőfokot, folyamatosan csurgassuk a fehérje habhoz (a legjobb, ha van olyan robotgépünk, ami állvánnyal rendelkezik, vagy megkérünk valakit, hogy segítsen). Adjuk hozzá az ételfestéket és keverjük addig, míg a hab kihűl.
  • A mandulát és a 100 g porcukrot keverjük össze, majd szitáljuk egy tálba. Adjuk hozzá a másik tojásfehérjét és dolgozzuk össze.
  • A mandulás keveréket óvatosan dolgozzuk össze a tojáshabbal, hogy homogén masszát kapjunk.
  • Töltsük a masszát sima csöves nyomózsákba (én 8 mm-est használok) és nyomjunk egyforma, kis halmokat sütőpapírra.
  • A másik recepttel ellentétben itt nem kell megvárni, hogy a levegőn a shell-ek egy picit megszáradjanak, azonnal mehetnek a 150 fokra előmelegített (nem légkeveréses) sütőbe és 13-14 perc alatt gyönyörűen feljönnek :)
  • Amikor megsültek, húzzuk hideg felületre a sütőlapot és várjuk meg míg teljesen kihülnek a shell-ek, így könnyebb leválasztani őket és nem sérül az aljuk.

A kihűlt shelleket töltsük meg a csokival és műanyag dobozban - nem lefedve!! - a hűtőben egy éjszakát (vagy ameddig kibírjuk, hogy ne nyúljunk hozzá :) pihentessük, a tökéletes állag érdekében.
A töltelék akkor lesz jó, ha nem azonnal csíp, hanem csak később, az utóízben érződik a pikáns chili íz.




2013. február 3., vasárnap

Tarte au Chocolate


Ez a süti tulajdonképpen egy kamra ürítés eredménye, ugyanis valamit akartam kezdeni a felhalmozódott csoki készletekkel, amiket a lejárat veszélye fenyegetett. Nem vagyunk nagy csokifalók, így csak gyűltek a finom táblás csokik, de most végre lehetőséget kaptak a szereplésre.

A tészta is újrahasznosítás eredménye. Korábban vettünk egy finomnak tűnő kekszet, ám kibontás után jött a csalódás, ízetlen és nagyon kemény volt, így már egy ideje a polcon árválkodott.

A sok csoki és a nem túl finom keksz, egy finom sütit eredményezett, így nem volt hiábavaló a várakozásuk :)


Hozzávalók (6 db 15 cm átmérőjű tortácskához):

A tésztához:
Mivel nem recept alapján dolgoztam, így csak nagyságrendileg tudom az arányokat.
Kb. 250 g kekszet törtem össze és ehhez adtam annyi vajat (kb. 100 g) amitől nyújtható tészta lett.

A csoki ganache-hoz:

  • 225 g jó minőségű keserű csoki, apróra törve
  • 160 g habtejszín
  • 2 nagy, szobahőmérsékletű tojás sárgája
  • 2 evőkanál (kb. 30 g) szobahőmérsékletű vaj
  • fél vaníliarúd kikapart magjai


A tészta elkészítése:

  • A tésztához összetöröm a maradék kekszeket és összegyúrom a puha vajjal. Rövid időre hűtőbe (vagy ha sietünk mélyhűtőbe) teszem, hogy könnyebben formázható legyen.
  • A tortaformákat kivajazom és kilisztezem, hogy a végén könnyen kijöjjön belőle a kész tésztakosárka.
  • Mikor a tészta egy picit megszilárdult, de még könnyen formázható, 6 egyenlő részre osztom, gombócokat formálok belőle, majd kör alakúra nyújtom és finoman belenyomkodom a formába (nem kell erősem, mert akkor nehezen fog kijönni).
  • A formába simított tésztát újra a mélyhűtőbe/ hűtőbe teszem és hagyom, hogy jól megszilárduljon. Míg a tészta pihen, elkészítjük a tölteléket.

A töltelék elkészítése:
  • Lábosban vizet forralok, majd az összetört csokit egy hőálló tálban a lábosra helyezem és gőz fölött megolvasztom.
  • A tejszínből 1 evőkanálnyit a tojások sárgájával összekeverek.
  • A maradék tejszínt a vaníliarúddal lábosba teszem és felforralom, majd eltávolítom belőle a vaníliát.
  • A felolvadt csokihoz hozzákeverem a vaníliás tejszínt, a felvert tejszínes, tojásos keveréket, végül a puha vajat is hozzáadom. Az egész keveréket félreteszem és kihűtöm.
  • Mikor a töltelék kihült (ez fontos, hiszen a túl meleg töltelék, a lehűtött tésztakosárkákat megolvaszthatja) belekanalazom a kosárkákba. Egy kis tört mogyoró is kerülhet a tetejére :)
  • Akár azonnal fogyasztható, de hűtőbe is tehetjük, hogy a krém picit megszilárduljon.

Csoki függőknek vagy csak édesszájúaknak kötelező elkészíteni!
Azt hiszem megyek és eszem egyet én is :)