A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kristálycukor. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kristálycukor. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. március 15., szombat

Mascarpones palacsinta áfonyával


Nagyon szeretem a palacsintákat, legyen szó hagyományos, hazai változatról, pufi amerikairól, mini hollandról, mindegyik jöhet, bármikor :)
Iszonyú mennyiségeket tudok megenni belőle, néha magam is meglepődök, de a friss, forró palacsintának nem tudok ellenállni.


Amerikai palacsintát már többször is csináltam, de sokszor száraz, nagyon tömör lett, nem olyan, amire vágytam. Viszont van egy tuti receptem osztrák császármorzsára, ami mascarponeval készül, és ettől nagyon lágy, habos lesz a tészta. Gondoltam, mi baj lehet, ha ezen ideológia alapján készítek egy kis palacsintát is? A válasz, semmi :) mivel a palacsinta még 2 naposan, melegítve is finom volt ;)


Hozzávalók kb. 12 darabhoz:

  • 200 g liszt
  • 50 g kirstálycukor
  • 2 tk sütőpor
  • 0,5 tk szódabikarbóna
  • csipet só
  • 2 tojás
  • 100 g mascarpone
  • 20 g vaj
  • 1 tk vaníliakivonat
  • 2 dl tej




Elkészítés:
  • Keverjük össze a száraz hozzávalókat - lisztet, kristálycukrot, sütőport, szódabikarbónát, sót - egy közepes tálban.
  • Egy másik tálban verjük föl lazán a tojásokat, keverjük hozzá a mascarponet, puha vajat, vaníliakivonatot.
  • A folyékony masszát adjuk a száraz hozzávalókhoz dolgozzuk össze, majd apránként adjuk hozzá a tejet és jól keverjük el.
  • A kész tésztát pihentessük fél órát, majd közepes hőfokon süssük ki a palacsintákat.
  • Mi most tonkababos csokikrémmel és áfonyával ettük, de bármivel jó, akár csak úgy magában is :)

2014. január 5., vasárnap

Mangó-passion fruit krém, kókusz meringue-gel


Na, ez valami brutálisan jó!!! Kihagyhatatlan és nem lehet belőle eleget csinálni :)
Igaz, télen nem egyszerű hozzájutni a trópusi gyümölcsökhöz, de azért meg lehet oldani. Én végül sokadik próbálkozásra a Nagycsarnokban tudtam mindent beszerezni, de még így sem volt tökéletes a megoldás, mivel minden olyan kemény volt, mint egy szikla :) Nem volt mit tenni, a fűtőtesten érleltem őket pár napig mire megpuhultak rendesen.
Sajnos a passion fruit nem volt olyan gazdag belsejű, mint, amire számítottam, de ugye, ne legyek telhetetlen ;)


Igazán egyszerű és biztos sikert arató desszert ez! Mi sem bizonyítja jobban, hogy nálunk is vendégség előtt készült, várt a fotózásra, amikor is a vendégek rábukkantak a hűtőben. Úgy kellett könyörögni, hogy pár tálkával hagyjanak meg :)
Hát, mondanom sem kell pillanatok alatt ürültek ki a kis tálkák, pedig nem is volt rajta a kókuszos cucc.

Na, nem beszélek tovább, jöjjön a recept és tessék nekiesni megcsinálni! :)


Hozzávalók (8 közepes tálka esetén):
  • A krémhez:
    • 3 nagyobb, puha, érett mangó
    • 8 db passion fruit
    • 1 lime leve
    • 1 kis zacskó zselatin
    • 150 ml habtejszín
    • 85 g kristálycukor
    • 2 tojásfehérje
    • 30 g kókuszreszelék vagy kókuszkrém
  • A poharak széléhez:
    • 4-6 ek kókuszreszelék
    • 2-3 ek kristálycukor
    • 1 tojásfehérje

  • A meringue-hez:
    • 2 tojásfehérje
    • 6 ek kristálycukor
    • 3 ek Malibu likőr (elhagyható)

Elkészítés:
  • Verjük fel a poharak széléhez szánt fehérjét, úgy, hogy kicsit habos legyen (mintha rántottát csinálnánk :)
  • Öntsük a kókuszreszeléket egy mélyebb tálba (figyelve, hogy majd a tálkák, poharak szája beleférjen), keverjük hozzá a kristálycukrot.
  • Szerezzünk 8 egyforma, vagy különböző kis tálkát, pohárkát és mártsuk a szájukat, peremüket először a felvert fehérjébe, aztán a kókuszreszelékbe.
  • A megdíszített pohárkákat tegyük félre egy tálcán.
  • A mangót hámozzuk meg (én krumplihámozóval szoktam) és vágjuk apró darabokra. 
  • A passion fruit húsát is kaparjuk ki, majd a gyümölcsöket tegyük késes aprítóba vagy turmix gépbe, de kézi botmixerrel is dolgozhatunk. Facsarjuk hozzá a lime levét, majd az egészet pürésítsük nagyon alaposan.
  • És akkor jöhet a kemény munka, az egész legfárasztóbb része :) A passzírozás :) Nem tudom, ki hogy van vele, de én ezt nagyon utálom..
  • Vegyünk egy közepesen sűrű szűrőt, helyezzük egy mély tál fölé és a gyümölcspürét spatula vagy kanál segítségével, kisebb részletekben teljesen passzírozzuk át, míg csak a passion fruit fekete magjai maradnak a szűrőben.
  • A habtejszínt tegyük lábosba és forrósítsuk meg, míg el nem kezd bugyogni, ekkor húzzuk le. Adjuk hozzá a zacskó zselatint és gyorsan keverjük el, míg teljesen egyenletesen el nem oszlik, nehogy darabos maradjon.
  • A tejszínhez adjunk hozzá pár kanál pürét először, keverjük el, aztán mehet bele a többi is.
  • A tejszínes püréhez keverjük hozzá a kókuszreszeléket vagy krémet.
  • A krémhez szánt fehérjéket verjük fel kemény habbá, majd adjuk hozzá a cukrot és verjük addig, míg kemény, fényes fehér habot nem kapunk.
  • A tejszínes gyümölcspüréhez nagy mozdulatokkal dolgozzuk hozzá a cukros fehérje habot és kész :)
  • Adagoljuk a kókuszos szélű pohárkákba a krémet, majd tegyük hűtőbe.
  • Közben készítsük el a meringue-et a krém tetejéhez.
  • Az előzőekhez hasonlóan varjük fel a fehérjét keményre, adjuk hozzá a cukrot és fényesedésig keverjük tovább.
  • Végül öntsük hozzá a Malibut és azt is keverjük bele alaposan.
  • A meringue-et szedjük habzsákba és díszítsük vele a krémet.



2013. december 23., hétfő

Kandírozott narancshéj


A karácsonyi készülődés idén sajnos nem nagyon terjedt ki az ételekre nálam. A sok év végi munka miatt, ettem, amit értem és a karácsonyi fogásokról, sütikről, gasztro ajándékokról csak álmodoztam. Még szerencse, hogy idén kedden van 24-e, így szombat óta van egy kis idő bepótolni a karácsonyi készülődést a konyhában is.
Idén mindenki kap valami finomságot is az ajándéka mellé, valami olyan apróságot, amiről tudom, hogy szereti, és mivel én készítem még inkább kedves lesz neki :)


Kandírozott narancshéj volt az első. Nem is tudom, honnan jött az ötlet, hogy ez készüljön, mert nem nagyon szeretem, sőt, a süteményekből minden alkalommal kipiszkáltam, de most vágytam rá, hogy legyen itthon, miközben tudtam, hogy valaki a családból nagyon fog örülni neki :)


Hozzávalók:

  • 6 közepes narancs
  • kb. 1 kg kristálycukor
  • víz


Elkészítés:
  • Fogtam a narancsokat és kifacsartam a levüket, majd a héjakat cikkekre vágtam és kivágtam belőle a fehér részeket, hogy minél kevesebb maradjon a héjon. Vigyázni kell, mert ha sokat hagyunk rajta, akkor keserű íze lesz a végén.
  • Miután minden héjat megszabadítottam a fehér részektől, vékony csíkokra vágtam őket és, hogy biztosan elkerüljük a keserű ízt annyi hideg vízzel, amennyi ellepi felforraltam.
  • Amikor felforrt leöntöttem a vizet a héjakról és megismételtem a hideg vizes forralást még kétszer.
  • Első 2 alkalommal a forralást követően 5-5 percig hagytam még zubogni, harmadszorra viszont már 30 percig.
  • A harmadik forralás után leszűröm a héjakat, félreteszem.
  • A (harmadik forralásból) megmaradt főző víz minden 100 ml-e után 100 g kristálycukort adok hozzá és lassú kevergetés mellett, közepes lángon szirupot főzök belőle. Nálam a 6 narancshoz 850 ml víz kellett, amit 850 g cukorral főztem össze.
  • Miután a cukor teljesen elolvadt a vízben, visszateszem bele a félretett héjakat és kb 30-40 perc alatt megfőzöm, addig míg a héj szinte átlátszó nem lesz.
  • Ezt követően a héjakat a szirupban hagyom kihűlni - ez akár lehet 1 éjszaka is, nem lesz semmi baja.

  • Amikor kihűltek a héjak, egy tepsire sütőpapírt teszek és a sütőbe tolom, majd egy szinttel följebb a sütő rácsára helyezem a héjakat figyelve, hogy ne érjenek össze, elkülönüljenek egymástól.
  • A sütőt a legalacsonyabb hőfokra állítom (nálam ez 40 fok) és légkeveréses álláson kb 1 órát "szárítom" a héjakat. A cukorszirup a rácson keresztül az alatta lévő tepsi+sütőlap kombóra csöpög, így könnyű lesz takarítani.
  • Miután nagyjából megszáradtak a héj darabkák, leszedem őket a rácsról és megforgatom kristálycukorban, majd sütőpapírra teszem és hagyom hogy teljesen megszáradjanak, megkeményedjenek. Nálam ez kb 1-1,5 nap volt.



2013. július 29., hétfő

Őszibarackos-szederkrémleves kókuszos habgaluskával


Ez a nyár a gyümölcskrémlevesek bűvöletében telik nálam.
Korábban talán sosem csináltam még egyszer sem, de idén valamiért nagyon rákaptam.
Magukban, nyersen sajnos nem nagyon eszem gyümölcsöt, de így, leves formájában minden nap, akár többször is el tudnám viselni. Persze, ez nem egyenlő azzal, mintha magában enném a gyümiket.
Az alábbi leveshez a szedret megkívánta, a barackoknak meg muszáj volt a levesbe kerülniük, mivel már nem sok volt nekik hátra :)




Hozzávalók:
  • a leveshez:
    • 500 g szeder
    • 350 g őszibarack
    • 80 g kristálycukor
    • 3 dl víz
    • 180 g (görög) joghurt
    • 1 dl főzőtejszín
    • 1 közepes rúd fahéj
    • 8 szem szegfűszeg
  • a habgaluskához:
    • 3 dl tej
    • 2 tojásfehérje
    • 2 ek kristálycukor
    • 2 tk kókuszkrém

Elkészítés:
  • A szedret, barackot megmosom, meghámozom majd egy nagyobb lábosba teszem, felöntöm a vízzel, hozzáadom a cukrot, végül a fahéjat és a szegfűszeget. 
  • Magas lángon 10-15 perc alatt felforralom, majd egy sűrű lyukú szűrőn több részletben átpaszírozom egy másik lábosba.
  • A joghurtot összekeverem a tejszínnel, majd a gyümölcsléhez adom, elkeverem.
  • A levest közepes hőfokon felforralom.
  • Míg forr, elkészítem a galuskákat, madártejhez hasonlóan.
  • A tojásfehérjéket a cukorral kemény habbá verem, majd hozzákeverem a kókuszkrémet.
  • A tejet megmelegítem, de figyelek, hogy ne forrjon fel. Kis adagokban a tojásfehérje habot a tejben megfőzöm. Először az egyik oladalát, majd a másikat is. A kész galuskákat rácsra szedem.
  • A levest alaposan lehűtjük, majd a kókuszos galuskával tálaljuk.