A következő címkéjű bejegyzések mutatása: nyár. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: nyár. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. augusztus 13., kedd

Rozmaringos őszibarack krémleves, fahéjas-mandulás kecskesajt golyókkal


Ígérem ez lesz az utolsó gyümölcsleves a bolgban, de ezt még muszáj :) Annyira sikerült eltalálni az ízeket, a textúrákat, hogy szerintem ez most egész különleges lett.
Korábban már készítettem grillezett barackot kecskesajttal, így tudtam, hogy ebből a párosításból nagy baj nem lehet. A rozmaring meg egyszerűen illik a barackhoz, hát került bele ebből is egy kicsi. A kérdés már csak az volt mi is legyen a pontos kivitelezés :)


Hozzávalók:
  • 800 g őszibarack
  • 50 g kristálycukor
  • 3 dl víz
  • 2 ág friss rozmaring
  • 1 dl főzőtejszín
  • 2 ek mascarpone
  • 150 g natúr kecskesajt
  • 2 ek szeletelt mandula
  • 1 tk fahéj


Elkészítés:
  • A barackokat, hogy a héjjukat könnyebb legyen lehúzni 1 percre forró vízbe mártom, majd 1 percre nagyon hidegbe. Meghámozom, kimagozom őket majd egy nagyobb lábosba szeletelem. Hozzáadom a rozmaringot, cukrot, felöntöm a vízzel és közepes hőfokon felforralom. 
  • Mikor felforrt még néhány percig főzöm, majd kiveszem a rozmaringot, félreteszem és botmixerrel pürésítem a levest. 
  • A mascarpone-t elkeverem a tejszínnel és a leveshez adom, visszateszem a rozmaring ágakat, hűtőben kihűtöm.
  • A mandulát kicsit megpirítom, hogy illatozzon.
  • Közben a kecskesajtot villával összetöröm, minél krémesebb állagúra, hogy formázható legyen. Belekeverem a fahéjat, majd a kihűlt mandulát is. Az egészet alaposan összekeverem, és kicsi, dió méretű golyókat formázok belőle, végül összetört mandulába forgatom őket.
  • A lehűtött levesből kiveszem a rozmaringot és a kecskesajt golyókkal valamint friss rozmaring ággal tálalom.


2013. augusztus 8., csütörtök

Zöldséges sült tészta fetával


Ez a recept még néhány hete készült, csak eddig szegény nem élvezett prioritást, hogy felkerüljön ide :) Az ötlet a TV Paprika újságból van. Igazi kis laktatós fogás, amiben a nyár ízei jócskán benne vannak. Már a zöldségek előkészítése közben isteni, lecsóra emlékeztető illat lengte be a konyhát. Alig bírtam ki, hogy ne faljam be magában :) A tészta tetejére sült ropogós besamel pedig igazi megkoronázása az ételnek!


Hozzávalók:
  • fél padlizsán
  • fél cukkíni
  • 2 piros kaliforniai paprika
  • 0,5 dl olívaolaj
  • 300 g passata (paradicsom püré)
  • 200 g tészta
  • 100 g feta
  • 2 ek vaj
  • 2 ek liszt
  • 3 dl tej
  • só, bors

Elkészítés:
  • A zöldségeket megmosom, csíkokra vágom, majd az oldajon, közepes lángon kissé megpárolom őket.
  • Mikor a zöldségek megpuhultak, hozzáöntöm a passata-t és jól elkeverem, sózom, picit borsozom, majd félreteszem.
  • A tésztát sós, olajos vízben megfőzöm, majd a zöldséges, paradicsomos raguhoz keverem.
  • A tésztát egy hőálló tálba szedem, elkészítem a besamel mártást.
  • A sütőt előmelegítem 220 fokra (légkeveréses).
  • A mártáshoz a vajat megolvasztom, hozzákeverem a lisztet, végül felöntöm a tejjel, sózom, borsozom és folyamatos kevergetés mellett besűrítem.
  • A mártást a tészta tetejére öntöm, végül rámorzsolom a fetát és a sütőbe teszem.
  • Addig sütöm, míg a feta a tetején aranybarna nem lesz.

2013. augusztus 5., hétfő

Meggyes crostata


A kedvenc nyári gyümölcseimnek lassan vége, illetve már vége is, de még sikerült egy kis meggyhez jutnom a múlt héten. Már nem volt az a kövér, élénk piros színű és valószínűleg nem is előző nap szedték, de legalább frissnek volt mondható és nem fagyasztott vagy üveges verzióval kellet bénázni.
Idő hiányában sajnos ezen a nyáron sem sikerült annyit és úgy sütni, főzni, ahogy szerettem volna, nem is beszélve a fagyasztásról, lekvár készítésről. Talán majd jövőre... És jövőre is azt fogom mondani, hogy jövőre :) De egyszer biztos összejön.

Az alábbi receptet Mirelle oldalán találtam, csak az arányokon változtattam és sok kicsi helyett 1 nagyot készítettem.



Hozzávalók:
  • a tésztához:
    • 220 g liszt
    • 150 g vaj
    • 25 g porcukor
    • 2 ek víz
  • a töltelékhez:
    • 100 g mandulaliszt
    • 50 g vaj
    • 30 g cukor
    • 1 tojás
    • 1 ek liszt
    • 500 g meggy (magozva)
    • fahéj
    • 1 tojás a tészta megkenéshez
    • jégcukor (ez elhagyható vagy helyettesíthető kristálycukorral)

Elkészítés:
  • A tésztához a lisztet elkeverem a porcukorral, majd hozzáreszelem a vajat. Jól összemorzsolom, végül a vízzel egynemű tésztává gyúrom.
  • A kész tésztát a mélyhűtőbe teszem, hogy egy picit visszadermedjen és könnyebb legyen kinyújtani. Közben elkészítem a tölteléket.
  • A vajat megolvasztom egy kicsit és a cukorral fehéredésig, magas fokozaton összekeverem, aztán hozzáadom a tojást, liszetet és mandulalisztet.
  • A tésztát lisztezett munkafelületen kör alakúra nyújtom és egy kivajazott, kilisztezett piteformába teszem úgy, hogy a szélei bőven túl lógjanak a forma peremén.
  • A sütőt légkeveréses állásban 180 fokosra előmelegítem.
  • A tésztára kanalazom a krémet, eloszlatom egyenletesen, majd ráhalmozom a kimagozott meggyet, jó bőségesen, végül egy kevés kristálycukorral és fahéjjal megszórom, végül a széleket ráhajtogatom. Nem baj, ha nem egyforma mindenhol, ettől lesz rusztikus :)
  • A kész sütit az előmelegített sütőben kb 30-40 perc alatt megsütöm. Akkor jó, ha a szélei mindenhol, egyenletesen aranybarnák.



2013. július 29., hétfő

Őszibarackos-szederkrémleves kókuszos habgaluskával


Ez a nyár a gyümölcskrémlevesek bűvöletében telik nálam.
Korábban talán sosem csináltam még egyszer sem, de idén valamiért nagyon rákaptam.
Magukban, nyersen sajnos nem nagyon eszem gyümölcsöt, de így, leves formájában minden nap, akár többször is el tudnám viselni. Persze, ez nem egyenlő azzal, mintha magában enném a gyümiket.
Az alábbi leveshez a szedret megkívánta, a barackoknak meg muszáj volt a levesbe kerülniük, mivel már nem sok volt nekik hátra :)




Hozzávalók:
  • a leveshez:
    • 500 g szeder
    • 350 g őszibarack
    • 80 g kristálycukor
    • 3 dl víz
    • 180 g (görög) joghurt
    • 1 dl főzőtejszín
    • 1 közepes rúd fahéj
    • 8 szem szegfűszeg
  • a habgaluskához:
    • 3 dl tej
    • 2 tojásfehérje
    • 2 ek kristálycukor
    • 2 tk kókuszkrém

Elkészítés:
  • A szedret, barackot megmosom, meghámozom majd egy nagyobb lábosba teszem, felöntöm a vízzel, hozzáadom a cukrot, végül a fahéjat és a szegfűszeget. 
  • Magas lángon 10-15 perc alatt felforralom, majd egy sűrű lyukú szűrőn több részletben átpaszírozom egy másik lábosba.
  • A joghurtot összekeverem a tejszínnel, majd a gyümölcsléhez adom, elkeverem.
  • A levest közepes hőfokon felforralom.
  • Míg forr, elkészítem a galuskákat, madártejhez hasonlóan.
  • A tojásfehérjéket a cukorral kemény habbá verem, majd hozzákeverem a kókuszkrémet.
  • A tejet megmelegítem, de figyelek, hogy ne forrjon fel. Kis adagokban a tojásfehérje habot a tejben megfőzöm. Először az egyik oladalát, majd a másikat is. A kész galuskákat rácsra szedem.
  • A levest alaposan lehűtjük, majd a kókuszos galuskával tálaljuk.



2013. július 17., szerda

Cukkínis-padlizsános lepény, kakukkfüves-citromos mártogatóssal


Ez a recept is úgy keletkezett, ahogy sok más is a konyhámban. Maradéknak indult, de végül egy finom előétellé lényegült :)
Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem soha nem sikerül azt a mennyiséget vásárolnom valamiből, amennyi egy recepthez kellene, pláne nem jönnek ki jól a mennyiségek, ha az otthoni készletből szeretnék főzni. Ilyenkor muszáj kreatívnak lenni, hiszen ki szeret ételt kidobni?
Még szerencse, hogy hétvégén készültek ezek a lepénykék, mert pont mire az utolsó is kisült váratlanul vendégek érkeztek :)



Hozzávalók:
  • fél padlizsán
  • fél cukkíni
  • 2 tojás
  • 2 dl tej
  • 120 g liszt
  • 2 ek szezámmag
  • 180 g (görög) joghurt
  • 8 ág friss kakukkfű
  • fél citrom leve
  • só, bors

Elkészítés:
  • A cukkínit és padlizsánt egészen apró baradokra vágom, félreteszem.
  • A tejből, tojásból és lisztből sűrű palacsintatésztát csinálok, majd a zöldségekre öntöm, jól elkeverem.
  • A szezámmagot közepes lángon, egy kis serpenyőben megpirítom, majd a masszához adom, sózom, borsozom az egészet és már készen is állnak a sütésre :)
  • A masszából kis halmokat szedek egy kiolajozott serpenyőbe és mindkét oldalát aranybarnára sütöm.
  • Közben elkészítem a szószt: a joghurthoz hozzákeverem a citrom levét, és a felaprított, friss kakukkfüvet.
  • A kisült lepényeket joghurtba mártogatva esszük.


2013. július 16., kedd

Diós-bazsalikomos sültpaprika kence


Nem tudom, ki, hogy van vele, de nekem például vacsorára különböző időszakaim vannak, hogy mikor mit szeretek enni. Általában rákattanok valamire és képes vagyok hetekig is ugyanazt enni :) Aztán hirtelen ráunok és alternatíva után nézek.
Szeretem az egyszerű vacsorákat, amik könnyen, gyorsan összedobhatók és kenyérrel jól kombinálhatók, mert arról sajnos nem tudok lemondani.
Ez a krém is valahogy így lett, és valami eszméletlen finom nyár íze kerekedett. Igazi, mediterrán tengerparti vacsorára emlékeztet, amikor friss zöldségekkel együtt falatozzuk :)



Hozzávalók:
  • 5 db kápia paprika
  • 12 szem olívabogyó
  • 100 g darált dió
  • 1 ek olívaolaj
  • 10-12 nagy, friss bazsalikomlevél
  • fél citrom leve
  • só, bors

Elkészítés:
  • A paprikákat megmosom, majd egészben a 200 fokra előmelegített sütőbe teszem és addig sütöm, míg a héja el nem kezd feketedni.
  • Míg a paprika sül, apróra vágom az olívabogyót, bazsalikom levelet és összetöröm mozsárban a diót.
  • Amikor a paprika megsült, fém edénybe teszem és egy fedővel lezárom légmentesen -- így majd könnyebb lesz megszabadítani a héjától.
  • Pár perc elteltével a paprikák héját könnyen lehúzom, kivágom a csumáját, meglocsolom olívaolajjal, hozzáadom a többi alapanyagot - kivéve az olívabogyót és a diót. 
  • Botmixerrel pürésítem, majd belekeverem az olívabogyót és a diót, végül sózom, borsozom.
  • Pirítóskenyérre kenve, vagy zöldséggel, mártogatósként is nagyon finom


2013. július 2., kedd

Joghurtos málnakérmleves amaretti morzsával


Már megint leves. Már megint gyümölcsből. Már megint rózsaszín :)
De végre nyár van, friss, szezonális gyümölcsökkel és épp a málna szezon kellős közepe. Vájling jóvoltából egy rekesz frissen szedett, gurulós és isteni finom málna boldog tulajdonosa lettem :) Sose volt még ennyi málnám egyszerre :) Egy jó része csak úgy, magában elfogyott, de a többinek sem kellett sokat várnia. Egy részéből lett a leves, a másik feléből pedig süti és már el is fogyott a teljes készlet. Sebaj, jöhet a következő, amiből remélhetőleg marad annyi, hogy fagyasztani is tudjak, télire.



Hozzávalók:
  • 700 g málna
  • 75 g kristálycukor
  • 3 dl víz
  • 180 g (görög) joghurt
  • 1 dl főzőtejszín
  • 1 közepes rúd fahéj
  • 8 szem szegfűszeg
  • 1 kk vaníliapaszta
  • 6 db amaretti keksz (elhagyható)

Elkészítés:
  • A málnát megmosom, majd egy nagyobb lábosba teszem, felöntöm a vízzel, hozzáadom a cukrot, végül a fahéjat és a szegfűszeget. A szegfűszeget tea tojásba szoktam tenni, mert így jól kifő az íze, de utólag nem kell kutatni a kis szemeket, hanem könnyen kivehetők :)
  • Magas lángon 10-15 perc alatt felforralom, majd egy sűrű lyukú szűrőn több részletben átpaszírozom egy másik lábosba.
  • A joghurtot elkeverem a tejszínnel, majd a gyümölcsléhez adom, elkeverem.
  • A levest özepes hőfokon felforralom, közben belekeverem a vaníliapasztát. Ha túl savanyúnak érezzük, tehetünk még bele cukrot, ízlés szerint.
  • Kihűtve, amaretti morzsával tálaljuk, de langyosan is nagyon finom :)




2013. június 27., csütörtök

Hideg eperkrémleves marcipános, túrós galuskával


Nyáron nagyon szeretem a gyümölcsleveseket, mert szinte kivétel nélkül gyorsan elkészíthetők és a hűtőben pár napig is elállnak, már, ha marad belőle addig :) Nem kell melegíteni, csak előkapni és már ehetjük is. Sokszor nem is levesként, hanem desszertként eszem.
Ha visszatér a forróság biztos kipróbálom málnából, meggyből is. A galuska pedig nem is kérdés, hogy marad :)


Hozzávalók:
  • a leveshez:
    • 500 g eper
    • 2 dl tej
    • 2 dl főzőtejszín
    • 2 ek porcukor
    • 1 vaníliarúd magjai
    • 34 g vaníliás pudingpor (főzés nélküli)
    • 1 citrom leve
  • a galuskához:
    • 250 g túró
    • 50 g marcipán
    • 2 ek mandulaliszt, vagy mandula lapka
    • 1 tojás
    • 2,5 ek búzadara


Elkészítés:
  • Az epret megmosom, egy nagyobb tálba teszem és a többi hozzávalóval együtt botmixerrel összeturmixolom.
  • Sűrű szűrőn átszűröm, majd hűtőbe teszem, míg a galuskát elkészítem.
  • A túrót villával összetöröm, belereszelem a marcipánt, jól összekeverem, majd hozzáadom a tojást, végül a mandulalisztet és a búzadarát.
  • 10-15 percig állni hagyom, majd 2 kiskanál segítségével galuskákat szaggatok belőle és forró sós vízben addig főzöm, míg feljönnek a víz tetejére.
  • A levest a galuskákkal a tetején tálalom.