A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kakukkfű. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: kakukkfű. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. július 17., szerda

Cukkínis-padlizsános lepény, kakukkfüves-citromos mártogatóssal


Ez a recept is úgy keletkezett, ahogy sok más is a konyhámban. Maradéknak indult, de végül egy finom előétellé lényegült :)
Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem soha nem sikerül azt a mennyiséget vásárolnom valamiből, amennyi egy recepthez kellene, pláne nem jönnek ki jól a mennyiségek, ha az otthoni készletből szeretnék főzni. Ilyenkor muszáj kreatívnak lenni, hiszen ki szeret ételt kidobni?
Még szerencse, hogy hétvégén készültek ezek a lepénykék, mert pont mire az utolsó is kisült váratlanul vendégek érkeztek :)



Hozzávalók:
  • fél padlizsán
  • fél cukkíni
  • 2 tojás
  • 2 dl tej
  • 120 g liszt
  • 2 ek szezámmag
  • 180 g (görög) joghurt
  • 8 ág friss kakukkfű
  • fél citrom leve
  • só, bors

Elkészítés:
  • A cukkínit és padlizsánt egészen apró baradokra vágom, félreteszem.
  • A tejből, tojásból és lisztből sűrű palacsintatésztát csinálok, majd a zöldségekre öntöm, jól elkeverem.
  • A szezámmagot közepes lángon, egy kis serpenyőben megpirítom, majd a masszához adom, sózom, borsozom az egészet és már készen is állnak a sütésre :)
  • A masszából kis halmokat szedek egy kiolajozott serpenyőbe és mindkét oldalát aranybarnára sütöm.
  • Közben elkészítem a szószt: a joghurthoz hozzákeverem a citrom levét, és a felaprított, friss kakukkfüvet.
  • A kisült lepényeket joghurtba mártogatva esszük.


2013. május 19., vasárnap

Sültpaprika - krémleves


Nyáron, a nagy melegben is szeretek levest enni, bár ilyenkor a hideg verziókat részesítem előnyben. Csak egyszer kell elkészíteni és után a megmaradt adagokat - mert nekem sosem sikerül csak 1 étkezésre főzni :) - csak elő kell kapni a hűtőből, és már lehet is enni :)

Ha valami különlegesebbre vágyom, Meliékhez fordulok, és az általuk már kipróbált, jól bevált recepttel kezdek neki. Már annyi finomat, különlegeset kóstoltam Náluk, amit én különben tuti nem próbáltam volna, hogy biztos ponttá váltak :)

Ezzel a levessel is így voltam, bár én azt hittem, kápi paprika lesz benne, de nem. Legközelebb azzal is kipróbálom :)


Hozzávalók:
  • 3 db nagy (piros) kaliforniai paprika
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 nagyobb narancs leve
  • 1 dl főzőtejszín
  • 1,5 dl húsleves alaplé
  • 2 ek méz
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 tk friss gyömbér
  • 1,5 tk kakukkfű

Elkészítés:
  • A sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréses), majd a paprikákat egészben megsütöm. Akkor jó, amikor a héjja már megszenesedett. A sütőt lekapcsolom, de a paprikákat bent hagyom, majd amikor kézmelegre hűltek, az elszenesedett héjuk könnyen lehúzható. A belsejéből is kiszedem a magokat.
  • A paprika húsát villával kissé összetöröm, majd belereszelem a fokhagymát, hozzákeverem a kakukkfüvet és hagyom állni kb 1 órát, hogy az ízek összeérjenek.
  • Olajon megpárolom az apróra vágott vöröshagymát, hozzáreszelem a gyömbért, majd belekeverem a paprikát, sózom, borsozom.
  • Hozzáadom a narancs kifacsart levét, a húsleves alaplevet, és a mézet majd összeforralom.
  • Amikor kész, botmixerrel pürésítem, végül beleöntöm a tejszínt és még egyszer forralok rajta egyet.
Én narancsahabbal tálaltam, amiben annyit csaltam, hogy tojásfehérje porral kevertem habbá 1 narancs kifacsart levét. Nagyon finom narancs íze lett :)
A tetejére narancshéj került.


2013. február 19., kedd

Hagymás-tejszínes rakottburgonya


Azt hiszem, mindent elárul rólam, hogy az első 3 bejegyzés édesség volt :) Nem tagadom, ha tehetném, inkább süteményeken élnék, vagy legalább állandóan azt készítenék.
Na jó, azért rendes ételek is készülnek a konyhában :)

Múlt hétvégénk nagyon sűrű volt, alig voltunk otthon, így a hűtő is rendesen kiürült. Gyorsan össze akartam dobni valamit és egy fél zacskó krumpli lett a megmentőnk.
A decemberi GoodFood-ból inspirálódtam, bár ő köretnek javasolta, egy kis felturbózással főétel lett belőle. De még milyen! :)


Hozzávalók:

  • 500 g burgonya
  • 2-3 közepes vöröshagyma (igazából bármilyen hagyma jó)
  • 25 g vaj
  • 500 ml tejszín
  • kolbász ízlés szerint
  • 100-150 g sajt
  • 1-2 babérlevél
  • kis csokor friss kakukkfű
  • szerecsendió
  • bors

Elkészítés:
  • A sütőt 200 fokra (légkeveréssel) előmelegítem. Egy hőálló tálat kivajazok, félreteszem.
  • A burgonyát meghámozom, vékony karikákra vágom. Hideg, sós vízben közepes lángon felforralom.
  • A vajat kis lábosban felolvasztom, majd megpárolom rajta a durvára vágott hagymát. Amikor kicsit összeesett, hozzáadom a babérleveleket és a kakukkfüvet, végül felöntöm a tejszínnel és összeforralom. Amikor kész, friss szerecsendiót és borsot őrlök bele.
  • A krumplit csak éppen felforrni hagyom a vízben, nem baj ha nem lesz teljesen puha, majd a sütőben a tejszínes hagyma befejezi a puhítást :)
  • A kivajazott tálba lefektetek egy réteg krumplit, majd jönnnek rá a kolbász karikák, végül a hagymás-tejszínes szósz. A rétegezést addig folytatom, míg az összes hozzávaló el nem fogy.
  • Az utolsó réteg krumpli legyen, erre jön jó vastagon a sajt réteg.
  • Az előmelegített sütőben kb. 40 perc alatt aranybarnára sül.

Ha nem akarjuk azonnal sütni, 1 napig, letakarva a hűtőben is eláll.