A következő címkéjű bejegyzések mutatása: olívaolaj. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: olívaolaj. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. április 27., vasárnap

Spárga-spenót krémleves mentával


Végre tavasz van, napsütés és ezzel együtt jönnek szépen sorban a szerzonális finomságok :)
Ha időm engedné, legszívesebben minden nap főznék, mert a piacok roskadoznak a finomságoktól és azt érzem mindent meg szeretnék venni, hogy a téli, unalmas kínálat után maximálisan kiélvezhessem az összes színes zöldséget.
Most a spárga volt soron de mivel a gyönyörű spenótot sem tudtam otthagyni, sima spárga leves helyett kreáltam ezt az üde zöld, a tavasz ízeit magába záró verziót, megbolondítva egy kis mentával :)




Hozzávalók (2 főre):
  • 25 g vaj
  • 1 ek olívaolaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 350 g spárga (nettó súly, tisztítás után)
  • 2 nagy marék friss spenót
  • 500 ml spárgalé
  • 1 bio zöldségleves kocka
  • 1 kk porcukor
  • 4 ág friss menta



Elkészítés:
  • A spárgát megmosom, majd a csúcsokat levágom, félreteszem.
  • A szárról letördelem a keményebb, fás részeket. Egyszerűen csak fogom a spárgát és elkezdem hajlítani. Magától el fog pattanni a fás rész fölött.
  • A vastagabb darabokat megpucolom, a vékonyka, ceruza formájúakat nem bántom.
  • Egy nagyobb lábosban vizet forralok a cukorral, majd a spárga sípokat beledobom és 5-10 perc alatt puhára főzöm.
  • Közben vaj és olaj keverékén a csúcsokat megpirítom, majd ismét félreteszem őket.
  • A visszamradt zsiradékban az apróra vágott vöröshagymát és fokhagymát megpárolom.
  • A megfőtt spárga sípokat hirtelen nagyon hideg vízbe dobom pár pillanatra, így szép, élénkzöld színe marad. A főzőlevet ne öntsük ki, mert később még szükség lesz rá!
  • A megfőtt spárgát és a spentót leveleket a hagymára dobom és jól átforgatom, megfonnyasztom.
  • A spárga főzőlevéből fél litert kimérek, feloldok benne egy leveskockát, majd a zöldségekhez öntöm.
  • Közepes lángon felforralom, majd botmixerrel pürésítem. Mikor már teljesen sima, a mentát is hozzáadom és turmixolok rajta még egyet, de csak nagyjából, hogy a menta ne tűnjön el teljesen.
  • A kész levest ízlés szerint megsózom, majd a pirított csúcsokkal tálalom.


2013. augusztus 8., csütörtök

Zöldséges sült tészta fetával


Ez a recept még néhány hete készült, csak eddig szegény nem élvezett prioritást, hogy felkerüljön ide :) Az ötlet a TV Paprika újságból van. Igazi kis laktatós fogás, amiben a nyár ízei jócskán benne vannak. Már a zöldségek előkészítése közben isteni, lecsóra emlékeztető illat lengte be a konyhát. Alig bírtam ki, hogy ne faljam be magában :) A tészta tetejére sült ropogós besamel pedig igazi megkoronázása az ételnek!


Hozzávalók:
  • fél padlizsán
  • fél cukkíni
  • 2 piros kaliforniai paprika
  • 0,5 dl olívaolaj
  • 300 g passata (paradicsom püré)
  • 200 g tészta
  • 100 g feta
  • 2 ek vaj
  • 2 ek liszt
  • 3 dl tej
  • só, bors

Elkészítés:
  • A zöldségeket megmosom, csíkokra vágom, majd az oldajon, közepes lángon kissé megpárolom őket.
  • Mikor a zöldségek megpuhultak, hozzáöntöm a passata-t és jól elkeverem, sózom, picit borsozom, majd félreteszem.
  • A tésztát sós, olajos vízben megfőzöm, majd a zöldséges, paradicsomos raguhoz keverem.
  • A tésztát egy hőálló tálba szedem, elkészítem a besamel mártást.
  • A sütőt előmelegítem 220 fokra (légkeveréses).
  • A mártáshoz a vajat megolvasztom, hozzákeverem a lisztet, végül felöntöm a tejjel, sózom, borsozom és folyamatos kevergetés mellett besűrítem.
  • A mártást a tészta tetejére öntöm, végül rámorzsolom a fetát és a sütőbe teszem.
  • Addig sütöm, míg a feta a tetején aranybarna nem lesz.

2013. július 30., kedd

Rusztikus cukkinis, fenyőmagos, ricottás lepény


Ha most azt mondom, hogy ez a lepény a hétvégén készült, akkor sokan biztos lököttnek tartanak, hogy az év, talán legmelegebb hétvégéjén nemhogy a főzést nem hanyagoltam, hanem még a sütőt is bekapcsoltam :)
Szerencsére nálunk nagyon jó idő van bent, így amikor megláttam ezt a receptet a GoodFood-ban, nem kellett lemondanom róla és gond nélkül elkészülhetett.
Az a jó benne, hogy hidegen is épp olyan finom, mint frissen, így ha túléltük a sütést, utána már csak élvezni kell, akár másnap is, mondjuk egy jó fröccs társaságában ;)


Hozzávalók:

  • 1 csomag leveles tészta
  • kb 1 dl olívaolaj
  • 2 közepes cukkini
  • 250 g ricotta
  • 2 egész tojás
  • 50 g parmezán
  • 1 gerezd fokhagyma
  • nagy marék fenyőmag
  • nagy marék friss bazsalikom
  • frissen reszelt szerecsendió
  • kevés liszt a tészta nyújtásához
  • só, bors


Elkészítés:
  • Vegyük ki időben, jó előre a leveles tésztát a mélyhűtőből, hogy legyen ideje felengedni. Én rendszerint az utolsó pillanatban kapom elő, és ilyenkor alig bírom kivárni, hogy dolgozhassak vele :)
  • A cukkiniket megmosom alaposan - mivel nem hámozom meg - majd 2-3 mm vastag karikákra szelem és az olívaolajon serpenyőben mindkét oldalát kicsit megpirítom.
  • Míg a cukkinik sülnek, összeállítom a krémet.
  • A ricottát elkeverem a tojásokkal, a reszelt parmezánnal, apróra vágott bazsalikommal, a zúzott fokhagymával és a friss szerecsendióval, végül sózom.
  • A sütőt előmelegítem 200 fokosra, légkeveréssel.
  • A tésztát lisztezett munkalapon kinyújtom téglalap alakúra, hogy egyenletesen 2-3 mm vastag maradjon, majd rákenem a krémet, úgy, hogy a széleinél minden oldalon maradjon kb 2 ujjnyi üres rész. A krém elég sűrű ahhoz, hogy ne folyjon le.
  • A krém tetejére fektetem a sült cukkini szeleteket, hogy kicsit fedjék egymást, végül megszórom a fenyőmaggal, sózom, borsozom és a tetejére reszelek még egy kis sajtot.
  • Kb 30 perc alatt aranybarnára sütöm.

2013. június 17., hétfő

Sült ricottakrém


Matyi keresztelőjére készültünk és padlizsánkrémet kértek tőlem tesómék, de mivel az már az összes családi rendezvényen előfordult, így nem volt kedvem hozzá. És, nem is én lennék, ha nem kísérleteznék új ízekkel :)
Így végül - mivel a hűtőben volt még egy doboz ricotta - gondoltam készítek belőle valami újat, ami illik egy forró nyári naphoz.



Hozzávalók:

  • 500 gr ricotta
  • 2 ek olívaolaj
  • 1 citrom leve
  • 1 citrom héja
  • 4 friss rozmaring ágacska
  • 3-4 gerezd fokhagyma
  • bors
  • chili paprika - ez akár el is hagyható, ha nem szeretnénk, hogy nagyon csípős legyen

Elkészítés:
  • A rozmaringot, fokhagymát (chilit) apróra vágom.
  • A ricottába belekeverem az összes hozzávalót, sóval, borssal ízesítem.
  • A sütőt 180 fokra előmelegítem, majd a kész krémet tűzálló tálban 30-45 perc alatt megsütöm.
  • Akkor jó, amikor a sima ricotta elkezd "túrósodni", barnulni picit a teteje.
  • A kész krémet kihűtöm, kis olívaolajjal, rozmaring ággal tálalom.
Pirítós kenyérrel és sok zöldséggel ettük. Nyami :)



2013. június 13., csütörtök

Csirkemell mustármártással, spentótos, parmezános csicsókapürével


Végre újra van időm írni :) Ha nem is sok, de az elmúlt hetek után már ennek is örülök. A rengeteg munka miatt nem nagyon volt időm főzni, sőt, ha lehet mondani, rossz voltam, mert azt ettem, amit elsőre értem. Leszámítva a Gourmet Fesztivált, ahol 4 nap alatt a lehető legtöbb étterem, legtöbb fogását kóstoltuk meg. Majdnem sikerült végig enni a fesztivált :)

Az alábbi étel már korábban készült, csak még a posztra nem volt időm.
Mindenkinek ajánlom, aki szeret kísérletezni, mert ez valami eszméletlen finomra sikeredett! Most is a kamrában és hűtőben lévő alapanyagokból kreáltam ebédet, hogy apadjanak a felhalmozott készletek, és nem bántam meg. Sőt! :)



Hozzávalók:
  • 0,5 kg csicsóka
  • 1 tojássárgája
  • 200 g spenót (én fagyasztott krémet használtam)
  • 40 g parmezán + egy kevés a tetejére
  • 0,5 kg csirkemell
  • 1 fej vöröshagyma
  • 150 ml főzőtejszín
  • 150 ml húsleves alaplé
  • 13 g vaj
  • 1 ek olíva olaj
  • 25 g liszt
  • 2 ek mustár
  • pár szem szegfűszeg
  • 2 babérlevél
  • bors
  • szerecsendió

Elkészítés:
  • A csicsókát meghámozom, pici kockákra vágom, majd sós vízben puhára főzöm.
  • A csirkét megpucolom, mindkét oldalát sózom, borsozom és egy nagyobb serpenyőben olívaolajon, hirtelen, magas hőfokon mindkét oldalát megpirítom, majd a serpenyőben hagyom. A nagyon magas hőfokon a hús nem enged levet, viszont szép, aranybarna kéreg képződik rajta.
  • A hagymát megpucolom, a szegfűszegeket beleszúrom (ahogy karácsonykor a naranccsal is :) és a csirke mellé teszem a babérlevéllel együtt, végül felöntöm a tejszínnel és az alaplével. Lefedve addig főzöm, míg a hús teljesen meg nem puhul.
  • Amikor kész, a húst kiszedem, félreteszem. A visszamaradt tejszínes szószt leszűrőm, hogy a nagyobb darabok és fűszer ne kerüljön bele.
  • Egy másik lábosban vaj és olaj keverékén megfuttatom a lisztet, és hozzákeverem a leszűrt levet. Amikor teljesen homogénre kevertem, hozzáadom a mustárt is és kissé besűrítem, félreteszem.
  • A megfőtt csicsókát botmixerrel pürésítem, hozzákeverem a tojássárgáját, a spenótot és a reszelt parmezánt, sózom, borsozom és egy kis szerecsendióval ízesítem.
  • Hőálló tálba teszem a csirkét, rá a mustáros mártást, végül a spenótos csicsókapürével borítom, és a tetejére reszelek még egy is parmezánt.
  • 180 fokra előmelegített légkeveréses sütőben 40-50 perc alatt készre sütöm.


2013. április 24., szerda

Medvehagyma-krémleves


Még mindig medvehagyma, de ezúttal leves :)

A legújabb Ínyenc magazinban találtam a receptet, és mivel még mindig volt a hétvégi medvehagyma adagból, gondoltam, kipróbálom.
Nagyon szeretem a leveseket, és végre a hideg téli napok, sűrű, nehéz levesei után, valami könnyű, tavaszi következhet :)
Első ránézésre úgy tűnik, mintha spenót lenne, de mégsem. Finom, pikáns, nagyon gyorsan elkészül, és ugyanilyen gyorsan el is fogy :)


Hozzávalók (2 fő részére):

  • zöldségalapléhez:
    • 80 g sárgarépa
    • 60 g fehérrépa
    • 60 g zeller
    • 30 g karalábé
    • 50 g hagyma
    • 25 g póréhagyma 
  • leveshez:
    • 150 g burgonya
    • 1 nagyobb fej vöröshagyma
    • 150 g medvehagyma
    • 25 g vaj
    • 1 ek olívaolaj
    • 0,5 l zöldségalaplé
    • 2 dl tejszín
    • só, bors, szerecsendió

Elkészítés:
  • A zöldségalapléhez pucoljuk meg a zöldségeket, majd nagyobb darabokra vágva 1,5-2 l vízben fedő alatt,  kb. 60-90 perc alatt főzzük puhára.
  • A vöröshagymát vágjuk apróra, majd dinszteljük meg az olaj és vaj keverékén. Adjuk hozzá az apró kockára vágott burgonyát és pár percig pároljuk.
  • Öntsük hozzá az alaplevet, sózzuk, borsozzuk, reszeljük bele a friss szerecsendiót, majd fedő alatt főzzük addig, míg a burgonya teljesen meg nem puhul.
  • Keverjük bele a felcsíkozott medvehagymát és pár perc alatt főzzük meg.
  • Botmixerrel pürésítsük a levest, végül a tejszínnel öntsük föl.

2013. április 22., hétfő

Medvehagyma pesto


Tombol a medvehagyma láz :) Természetesen én sem maradhatok ki :)
Szombaton a biopiacon 2 hatalmas csokorral vettem, bár akkor még nem tudtam, hogy mi lesz belőle. Itthon végül úgy döntöttem, hogy egy pestot mindenképp készítek, mivel jobb módja nincs a tartósításnak, hogy a szezon egy picit kinyújtható legyen. Tavaly megpróbáltam frissen, levelenként fagyasztani, de felhasználáskor kiderült, hogy messze nem az igazi, vizes és ízetlen volt.
Pestoként, hűtőben viszont néhány hétig is eláll és nagyon sokféleképpen fel lehet használni.


Hozzávalók:

  • 50 g medvehagyma
  • 60 g dió (a dió felét fenyőmaggal helyettesítettem)
  • 60 g parmezán
  • 1 dl olívaolaj
  • só, bors

Elkészítés:
  • A diót és a fenyőmagot serpenyőben picit megpirítom, míg illatozni nem kezd.
  • Az összes hozzávalót késes robotgépbe teszem és simára pürésítem, sóval, borssal ízesítem.
  • A kész pestot kanalazzuk jól záródó üvegbe, és öntsünk rá annyi olívaolajat, ami el nem lepi.

2013. március 18., hétfő

Karaj citromos-parmezános-fenyőmagos bundában, olajbogyós-fetás kuszkusszal


Jó hosszú címe lett ennek a fogásnak :) De, amilyen hosszú leírni a nevét, olyan hamar el lehet készíteni.


Szeretem a gyorsan elkészítehető ételeket, mert a nagy rohanások közepette is mindig változatosakat tudunk enni. Nagyon szeretek kísérletezgetni, és egy-két ételtől eltekintve, mindig valami újat próbálok ki, illetve abból főzök, vagy ahhoz keresek receptet, ami itthon van. Szerencsére elég jól felszerelt éléskamrával bírok, így általában nem okoz gondot, egy hirtelen kipattant ötlet megvalósítása :)

Hétvégén általában azt vesszük észre, hogy már nagyon éhesek vagyunk és ilyenkor már nincs idő hosszan főzőcskézni, gyorsan az asztalra kell kerülnie valaminek. Most is valahogy így történt. Az egészben a leghosszabb a fotózás volt :)


Hozzávalók (4 személyre):
  • 4 szelet csontozott karaj
  • 2 szelet kicsit szikkadt kenyér feldarabolva
  • 1 citrom héja
  • 50 g reszelt parmezán (nekem csak 30 volt)
  • 50 g fenyőmag
  • 2 szál rozmaring levelei
  • 2 ek liszt
  • 2 tojás felverve
  • olívaolaj a sütéshez
  • 0,5 l zöldségalaplé (én bio leveskockából készítettem)
  • 3 dl kuszkusz
  • 100 g olívabogyó
  • 100 g feta sajt
  • 1 citrom leve
  • pici só

Elkészítés:
  • A hússzeleteket mossuk meg alaposan, itassuk le róluk a vizet, majd alaposan klopfoljuk ki őket, hogy 5 mm vékonyak legyenek. Sózzuk meg mindkét oldalukat, majd tegyük félre.
  • Késes robotgépben a feldarabolt kenyérszeleteket, a citrom héját, a parmezánt, a fenyőmagot és a rozmaringot morzsásítsuk - ez lesz a bunda :)
  • A lisztet és a felvert tojásokat és a morzsát tegyük egy-egy mélyebb tálba, egymás mellé.
  • Forrósítsunk olajat egy nagy serpenyőben, közben kezdjük el panírozni a husikat -- liszt, majd tojás és végül a morzsa.
  • 2-3 perc alatt süssük aranybarnára mindkét oldalukat.
  • Míg a husik sülnek, forró vízben feloldom a zöldségleves kockát és beleöntöm a kuszkuszt. Lefedem, hagyom, hogy megfőjön magától.
  • Amikor a kuszkusz megpuhult (duplájára duzzadt a vízben) hozzákeverem a feldarabolt olajbogyókat és belemorzsolom a fetát.



A karaj receptje a GoodFoodból van.