A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sütőpor. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sütőpor. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. március 15., szombat

Mascarpones palacsinta áfonyával


Nagyon szeretem a palacsintákat, legyen szó hagyományos, hazai változatról, pufi amerikairól, mini hollandról, mindegyik jöhet, bármikor :)
Iszonyú mennyiségeket tudok megenni belőle, néha magam is meglepődök, de a friss, forró palacsintának nem tudok ellenállni.


Amerikai palacsintát már többször is csináltam, de sokszor száraz, nagyon tömör lett, nem olyan, amire vágytam. Viszont van egy tuti receptem osztrák császármorzsára, ami mascarponeval készül, és ettől nagyon lágy, habos lesz a tészta. Gondoltam, mi baj lehet, ha ezen ideológia alapján készítek egy kis palacsintát is? A válasz, semmi :) mivel a palacsinta még 2 naposan, melegítve is finom volt ;)


Hozzávalók kb. 12 darabhoz:

  • 200 g liszt
  • 50 g kirstálycukor
  • 2 tk sütőpor
  • 0,5 tk szódabikarbóna
  • csipet só
  • 2 tojás
  • 100 g mascarpone
  • 20 g vaj
  • 1 tk vaníliakivonat
  • 2 dl tej




Elkészítés:
  • Keverjük össze a száraz hozzávalókat - lisztet, kristálycukrot, sütőport, szódabikarbónát, sót - egy közepes tálban.
  • Egy másik tálban verjük föl lazán a tojásokat, keverjük hozzá a mascarponet, puha vajat, vaníliakivonatot.
  • A folyékony masszát adjuk a száraz hozzávalókhoz dolgozzuk össze, majd apránként adjuk hozzá a tejet és jól keverjük el.
  • A kész tésztát pihentessük fél órát, majd közepes hőfokon süssük ki a palacsintákat.
  • Mi most tonkababos csokikrémmel és áfonyával ettük, de bármivel jó, akár csak úgy magában is :)

2014. január 4., szombat

Gyerekkorom ízei 2 - Linzer


Az alábbi recept, sütemény is meghatározó az életemben, már egész kicsi korom óta. Nincs semmi különös vagy extra ebben a kekszben, nekem mégis nagyon kedves. Évente többször is szívesen készítem, mert ilyenkor a szeretett ízek mellett az emlékek is előtérbe kerülnek.


Ezt a sütit anyukám általában karácsony előtt készítette. Esténként, mikor már aludni mentünk tudtuk, hogy másnap reggelre ott lesznek a csoda kis kekszek, amiket annyira szerettünk. Ilyenkor persze kora reggel keltünk a húgommal, még mindenki előtt, és osontunk ki a konyhába meglesni, megkóstolni őket. Fogtuk a két kicsi gyerek székünket, a sütő ajtaját lenyitottuk, két oldalról ültünk mellé és az ajtóra helyezett nagy tálból falatoztunk. Manapság, minden harapással kicsit visszarepülök az időbe, nosztalgiázni. Bátran állíthatom, hogy ez a világ legfinomabb linzere :) Legalábbis, számomra ;)


Hozzávalók:
  • 400 g liszt
  • 250 g vaj
  • 120 g porcukor
  • 3 tojás sárgája
  • 1 zacskó sütőpor
  • 2 vaníliarúd kikapart magjai



Elkészítés:
  • A vajat jó előre vegyük ki a hűtőből, hogy legyen ideje megpuhulni. Adjuk hozzá a cukrot és robotgéppel keverjük habosra.
  • Adjuk hozzá a tojások sárgáját, a lisztet, sütőport és a vaníliarudak magjait, majd az egészből gyúrjunk egy jól formázható tésztát.
  • A kezünk melegétől és a vajtól a tészta túlpuhul, így 1 órára tegyük hűtőbe vagy ha sietünk, néhány percre a mélyhűtőbe.
  • A sütőt melegítsük elő 180 fokosra (nem légkeveréses álláson).
  • Amikor a tésztát kivesszük a hidegről gyors mozdulatokkal gyúrjuk át, hogy könnyebben formázható legyen.
  • Lisztezett felületen nyújtsuk 2-3 mm vastagra, és tetszőleges mintákkal szúrjuk ki a kekszeket.
  • Sütőpapíros tepsire téve süssük meg 8-10 perc alatt, vagy míg halvány barnák nem lesznek.


2013. április 16., kedd

Goffri


Emlékszem, amikor még egészen kicsi voltam és Nagyanyóval mászkáltunk a városban sokszor megálltunk a Jég Büfében. Már akkor is maga volt a mennyország nekem :) A gyönyörű sütemények és azok a finom illatok... Mindig az ablaknál ültünk le egy medvetalp vagy goffri mellett és néztük a forgalmat.

Az a goffri semmihez nem volt hasonlítható, bár lehet, hogy mostanra a régi emlékek miatt tűnik olyan tökéletesnek. Azóta sokszor ettem már különböző helyeken, vagy otthon, de egyik sem volt OLYAN.


Most hétvégén gondoltam, tesztelem a Szakácsok könyvében lévő receptet, mert ha valaki, hát a nagy szakácsok biztosan tudják, hogyan kell :)


Hozzávalók (5-6 darabhoz):

  • 125 g finomliszt
  • 50 g porcukor
  • 14 g sütőpor
  • 2 nagy tojás (fehérje és sárgája szétválasztva)
  • 175 g tej
  • 75 g sótlan vaj
  • 0,5 ek vaníliakivonat 

Elkészítés:
  • Szitáljuk a lisztet, cukrot és sütőport egy tálba.
  • Egy másik edényben verjük fel a tojássárgáját a tejjel, majd öntsük a lisztes keverékhez és keverjük simává.
  • A vajat olvasszuk meg, majd keverjük a tésztához, végül adjuk hozzá a vaníliakivonatot.
  • Verjük fel a tojásfehérjét, majd óvatosan forgassuk a tésztába, vigyázzunk, hogy ne törjük össze.
  • A goffrisütőt olajozzuk be, majd egy közepes merőkanálnyi masszát oszlassunk el benne egyenletesen, süssük meg.
Túrókrémmel és friss málnával ettük :)