A következő címkéjű bejegyzések mutatása: gyümölcsös. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: gyümölcsös. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. január 5., vasárnap

Mangó-passion fruit krém, kókusz meringue-gel


Na, ez valami brutálisan jó!!! Kihagyhatatlan és nem lehet belőle eleget csinálni :)
Igaz, télen nem egyszerű hozzájutni a trópusi gyümölcsökhöz, de azért meg lehet oldani. Én végül sokadik próbálkozásra a Nagycsarnokban tudtam mindent beszerezni, de még így sem volt tökéletes a megoldás, mivel minden olyan kemény volt, mint egy szikla :) Nem volt mit tenni, a fűtőtesten érleltem őket pár napig mire megpuhultak rendesen.
Sajnos a passion fruit nem volt olyan gazdag belsejű, mint, amire számítottam, de ugye, ne legyek telhetetlen ;)


Igazán egyszerű és biztos sikert arató desszert ez! Mi sem bizonyítja jobban, hogy nálunk is vendégség előtt készült, várt a fotózásra, amikor is a vendégek rábukkantak a hűtőben. Úgy kellett könyörögni, hogy pár tálkával hagyjanak meg :)
Hát, mondanom sem kell pillanatok alatt ürültek ki a kis tálkák, pedig nem is volt rajta a kókuszos cucc.

Na, nem beszélek tovább, jöjjön a recept és tessék nekiesni megcsinálni! :)


Hozzávalók (8 közepes tálka esetén):
  • A krémhez:
    • 3 nagyobb, puha, érett mangó
    • 8 db passion fruit
    • 1 lime leve
    • 1 kis zacskó zselatin
    • 150 ml habtejszín
    • 85 g kristálycukor
    • 2 tojásfehérje
    • 30 g kókuszreszelék vagy kókuszkrém
  • A poharak széléhez:
    • 4-6 ek kókuszreszelék
    • 2-3 ek kristálycukor
    • 1 tojásfehérje

  • A meringue-hez:
    • 2 tojásfehérje
    • 6 ek kristálycukor
    • 3 ek Malibu likőr (elhagyható)

Elkészítés:
  • Verjük fel a poharak széléhez szánt fehérjét, úgy, hogy kicsit habos legyen (mintha rántottát csinálnánk :)
  • Öntsük a kókuszreszeléket egy mélyebb tálba (figyelve, hogy majd a tálkák, poharak szája beleférjen), keverjük hozzá a kristálycukrot.
  • Szerezzünk 8 egyforma, vagy különböző kis tálkát, pohárkát és mártsuk a szájukat, peremüket először a felvert fehérjébe, aztán a kókuszreszelékbe.
  • A megdíszített pohárkákat tegyük félre egy tálcán.
  • A mangót hámozzuk meg (én krumplihámozóval szoktam) és vágjuk apró darabokra. 
  • A passion fruit húsát is kaparjuk ki, majd a gyümölcsöket tegyük késes aprítóba vagy turmix gépbe, de kézi botmixerrel is dolgozhatunk. Facsarjuk hozzá a lime levét, majd az egészet pürésítsük nagyon alaposan.
  • És akkor jöhet a kemény munka, az egész legfárasztóbb része :) A passzírozás :) Nem tudom, ki hogy van vele, de én ezt nagyon utálom..
  • Vegyünk egy közepesen sűrű szűrőt, helyezzük egy mély tál fölé és a gyümölcspürét spatula vagy kanál segítségével, kisebb részletekben teljesen passzírozzuk át, míg csak a passion fruit fekete magjai maradnak a szűrőben.
  • A habtejszínt tegyük lábosba és forrósítsuk meg, míg el nem kezd bugyogni, ekkor húzzuk le. Adjuk hozzá a zacskó zselatint és gyorsan keverjük el, míg teljesen egyenletesen el nem oszlik, nehogy darabos maradjon.
  • A tejszínhez adjunk hozzá pár kanál pürét először, keverjük el, aztán mehet bele a többi is.
  • A tejszínes püréhez keverjük hozzá a kókuszreszeléket vagy krémet.
  • A krémhez szánt fehérjéket verjük fel kemény habbá, majd adjuk hozzá a cukrot és verjük addig, míg kemény, fényes fehér habot nem kapunk.
  • A tejszínes gyümölcspüréhez nagy mozdulatokkal dolgozzuk hozzá a cukros fehérje habot és kész :)
  • Adagoljuk a kókuszos szélű pohárkákba a krémet, majd tegyük hűtőbe.
  • Közben készítsük el a meringue-et a krém tetejéhez.
  • Az előzőekhez hasonlóan varjük fel a fehérjét keményre, adjuk hozzá a cukrot és fényesedésig keverjük tovább.
  • Végül öntsük hozzá a Malibut és azt is keverjük bele alaposan.
  • A meringue-et szedjük habzsákba és díszítsük vele a krémet.



2013. augusztus 5., hétfő

Meggyes crostata


A kedvenc nyári gyümölcseimnek lassan vége, illetve már vége is, de még sikerült egy kis meggyhez jutnom a múlt héten. Már nem volt az a kövér, élénk piros színű és valószínűleg nem is előző nap szedték, de legalább frissnek volt mondható és nem fagyasztott vagy üveges verzióval kellet bénázni.
Idő hiányában sajnos ezen a nyáron sem sikerült annyit és úgy sütni, főzni, ahogy szerettem volna, nem is beszélve a fagyasztásról, lekvár készítésről. Talán majd jövőre... És jövőre is azt fogom mondani, hogy jövőre :) De egyszer biztos összejön.

Az alábbi receptet Mirelle oldalán találtam, csak az arányokon változtattam és sok kicsi helyett 1 nagyot készítettem.



Hozzávalók:
  • a tésztához:
    • 220 g liszt
    • 150 g vaj
    • 25 g porcukor
    • 2 ek víz
  • a töltelékhez:
    • 100 g mandulaliszt
    • 50 g vaj
    • 30 g cukor
    • 1 tojás
    • 1 ek liszt
    • 500 g meggy (magozva)
    • fahéj
    • 1 tojás a tészta megkenéshez
    • jégcukor (ez elhagyható vagy helyettesíthető kristálycukorral)

Elkészítés:
  • A tésztához a lisztet elkeverem a porcukorral, majd hozzáreszelem a vajat. Jól összemorzsolom, végül a vízzel egynemű tésztává gyúrom.
  • A kész tésztát a mélyhűtőbe teszem, hogy egy picit visszadermedjen és könnyebb legyen kinyújtani. Közben elkészítem a tölteléket.
  • A vajat megolvasztom egy kicsit és a cukorral fehéredésig, magas fokozaton összekeverem, aztán hozzáadom a tojást, liszetet és mandulalisztet.
  • A tésztát lisztezett munkafelületen kör alakúra nyújtom és egy kivajazott, kilisztezett piteformába teszem úgy, hogy a szélei bőven túl lógjanak a forma peremén.
  • A sütőt légkeveréses állásban 180 fokosra előmelegítem.
  • A tésztára kanalazom a krémet, eloszlatom egyenletesen, majd ráhalmozom a kimagozott meggyet, jó bőségesen, végül egy kevés kristálycukorral és fahéjjal megszórom, végül a széleket ráhajtogatom. Nem baj, ha nem egyforma mindenhol, ettől lesz rusztikus :)
  • A kész sütit az előmelegített sütőben kb 30-40 perc alatt megsütöm. Akkor jó, ha a szélei mindenhol, egyenletesen aranybarnák.



2013. május 15., szerda

Málnás-bazsalikomos brownie


A napokban vettem észre, hogy milyen régen volt már édesség a blogon, ami nem azt jelenti, hogy azóta nem is ettem :) csak nem volt semmi említésre méltó. Illetve sokszor, az időhiány miatt csak egy kis csoki jutott.
Hétvégén a GoodFoodban lévő brownie recepten akadt meg a szemem, annál is inkább, mert a tömény csokis süti fel volt dobva málnával.
Nagyon szeretem a málnát és végre lehet kapni frisset, így nem volt kérdés, hogy elkészül a brownie. Kicsit szerettem volna turbózni rajta egy kis bazsalikommal, de sajnos a várt íz nem jött elő sütés után.

Le is vontam a következtetést, újra meg kell csinálni a sütit :)


Hozzávalók (kb. 20x30-as tepsihez):
  • 200 g fekete csoki
  • 100 g tejcsoki
  • 200 g nádcukor
  • 250 g vaj
  • 4 tojás
  • 140 g liszt
  • 50 g holland kakaópor
  • málna - ízlés szerint :)
  • 1 nagy marék bazsalikom



Elkészítés:
  • Egy kisebb lábosban vizet forralok, ráhelyezek egy tálat, amiben a darabokra tört csokit, a vajjal és a cukorral vízgőz fölött megolvasztom.
  • A csokis masszába belekeverem a tojásokat, beleszitálom a lisztet és a kakaóport majd az egészet jól összekeverem.
  • A málna 2/3-át és a nagyobb darabokra tépkedett bazsalikomot hozzáadom a tésztához, óvatosan elkeverem.
  • A sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréses).
  • Egy közepes tepsit kikenek vajjal, megszórom liszttel, majd jöhet bele a massza, amit egyenletesen eloszlatok.
  • A tetejére rászórom a maradék 1/3-ad málnát.
  • 30-40 perc alatt megsütjük - az idő attól függ, hogy mennyire szeretnénk folyósra a belsejét (tűpróbával ellenőrizzük).