A következő címkéjű bejegyzések mutatása: vanília. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: vanília. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. június 27., csütörtök

Hideg eperkrémleves marcipános, túrós galuskával


Nyáron nagyon szeretem a gyümölcsleveseket, mert szinte kivétel nélkül gyorsan elkészíthetők és a hűtőben pár napig is elállnak, már, ha marad belőle addig :) Nem kell melegíteni, csak előkapni és már ehetjük is. Sokszor nem is levesként, hanem desszertként eszem.
Ha visszatér a forróság biztos kipróbálom málnából, meggyből is. A galuska pedig nem is kérdés, hogy marad :)


Hozzávalók:
  • a leveshez:
    • 500 g eper
    • 2 dl tej
    • 2 dl főzőtejszín
    • 2 ek porcukor
    • 1 vaníliarúd magjai
    • 34 g vaníliás pudingpor (főzés nélküli)
    • 1 citrom leve
  • a galuskához:
    • 250 g túró
    • 50 g marcipán
    • 2 ek mandulaliszt, vagy mandula lapka
    • 1 tojás
    • 2,5 ek búzadara


Elkészítés:
  • Az epret megmosom, egy nagyobb tálba teszem és a többi hozzávalóval együtt botmixerrel összeturmixolom.
  • Sűrű szűrőn átszűröm, majd hűtőbe teszem, míg a galuskát elkészítem.
  • A túrót villával összetöröm, belereszelem a marcipánt, jól összekeverem, majd hozzáadom a tojást, végül a mandulalisztet és a búzadarát.
  • 10-15 percig állni hagyom, majd 2 kiskanál segítségével galuskákat szaggatok belőle és forró sós vízben addig főzöm, míg feljönnek a víz tetejére.
  • A levest a galuskákkal a tetején tálalom.

2013. április 16., kedd

Goffri


Emlékszem, amikor még egészen kicsi voltam és Nagyanyóval mászkáltunk a városban sokszor megálltunk a Jég Büfében. Már akkor is maga volt a mennyország nekem :) A gyönyörű sütemények és azok a finom illatok... Mindig az ablaknál ültünk le egy medvetalp vagy goffri mellett és néztük a forgalmat.

Az a goffri semmihez nem volt hasonlítható, bár lehet, hogy mostanra a régi emlékek miatt tűnik olyan tökéletesnek. Azóta sokszor ettem már különböző helyeken, vagy otthon, de egyik sem volt OLYAN.


Most hétvégén gondoltam, tesztelem a Szakácsok könyvében lévő receptet, mert ha valaki, hát a nagy szakácsok biztosan tudják, hogyan kell :)


Hozzávalók (5-6 darabhoz):

  • 125 g finomliszt
  • 50 g porcukor
  • 14 g sütőpor
  • 2 nagy tojás (fehérje és sárgája szétválasztva)
  • 175 g tej
  • 75 g sótlan vaj
  • 0,5 ek vaníliakivonat 

Elkészítés:
  • Szitáljuk a lisztet, cukrot és sütőport egy tálba.
  • Egy másik edényben verjük fel a tojássárgáját a tejjel, majd öntsük a lisztes keverékhez és keverjük simává.
  • A vajat olvasszuk meg, majd keverjük a tésztához, végül adjuk hozzá a vaníliakivonatot.
  • Verjük fel a tojásfehérjét, majd óvatosan forgassuk a tésztába, vigyázzunk, hogy ne törjük össze.
  • A goffrisütőt olajozzuk be, majd egy közepes merőkanálnyi masszát oszlassunk el benne egyenletesen, süssük meg.
Túrókrémmel és friss málnával ettük :)



2013. április 2., kedd

Túróval tölött foszlós kalács


Ha húsvét, akkor kalács.
Igaz, nálam jelen esetben nem ajánlónak, húsvét előtt készült, hanem húsvét hétfőn, de kalácsot nem csak ekkor lehet készíteni, így bármikor jól jöhet a recept :)

Mivel nem akartam simát készíteni, így törtem a fejem valami jó kis tölteléken. Na, nem kell semmi extrára gondolni, hagyományos ízeket szerettem volna. A dió és a mák bejglibe került, ezért végül túróra esett a választásom.

Egy jó kis túrókrémet készítettem, így ha nem fogy el azonnal, akkor még másnap is finom puha marad :)


Hozzávalók a tésztához:

  • 300 g liszt
  • 30 + 15 g porcukor
  • 30 g vaj
  • 15 g élesztő
  • 2 dl tej
  • 2 tojássárgája
  • 1 citrom reszelt héja
  • fél vaníliarúd
  • 1 dl tej + 2 ek porcukor - a kalács megkenéséhez

Hozzávalók a töltelékhez:
  • 170 g túró
  • 1 dl habtejszín
  • 30 g porcukor
  • 1 tk zselatinpor
  • fél citrom leve

Elkészítés:
  • A tejet meglangyosítom, elkeverem benne a 30 g cukrot, belemorzsolom az élesztőt, majd a sütőben 40 fokon felfuttatom.
  • Közben kimérem a lisztet, belereszelem a citrom héját, megsózom és hozzáadom a 15 g porcukrot.
  • Mikor az élesztő már majdnem kész, a lisztes keveréket is beteszem a sütőbe, hogy picit langyos legyen, így a felfuttatott élesztőnek nem "hideg" lisztben kell dolgoznia.
  • Az élesztős tejet hozzáöntöm a liszthez, nagyjából eldolgozom, majd belereszelem a vajat, hozzáadom a tojások sárgáját, a vaníliarúd kikapart magjait és jól eldolgozom, míg egynemű masszát nem kapok.
  • A tésztát letakarva a sütőben 40-50 fokon duplájára kelesztem kb 30-45 perc alatt.
  • Közben elkészítem a tölteléket.
  • A tejszínt a cukorral kemény habbá verem, majd hozzáadom a szűrőn átpaszírozott túrót, a zselatint és citrom levét. Viszonylag sűrű masszát kell kapnom, ami jól kenhető lesz.
  • A kész tölteléket felhasználásig hűtőbe teszem.
  • Amikor a tészta duplájára kelt, újra jól átdolgozom, majd ismét kelesztem 10-20 percig.
  • Az elkészült tésztát 3 egyenlő részre osztom, gyors mozdulatokkal még egyszer átgyúrom, majd egyenként lisztezett munkalapon téglalap alakúra nyújtom őket.
  • A kinyújtott tésztát (a hosszabbik oldala van felém) vékonyan megkenem a töltelék 1/3-ával, és feltekrem magam felé, mint a bejglit.
  • A 3 megtöltött tésztahengert összefonom, a végeit behajtom, a fonat alá és az így kapott kalácsot sütőpapírral bélelt formába teszem.
  • Utoljára kelesztek rajta egyet, de ekkor már csak letakarva, szobahőmérsékleten.
  • Közben a sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréssel).
  • A kalácsot a formában megkenem a cukros tejjel, majd kb 1-1,5 óra alatt készre sütöm.
  • Sütés közben még 2-3 alkalommal megkenem a cukros tejjel. Ha a teteje kezdene túlsülni, fedjük le alufóliával és így süssük tovább.



2013. február 5., kedd

Vaníliás briós


A kelt tészta mindig is mumus volt nekem, valahogy sosem akart sikerülni. Minden alkalommal úgy álltam neki, hogy 4-5 kocka élesztő be volt készítve, hogy biztosra menjek :)
Pedig, mennyire szeretem a friss, omlós, kelt tészta ízét és illatát. Sőt, én vagyok az az elvetemült, aki a nyers tésztát is szívesen csipegeti, amiből árad a vanília, és a citrom illata...
Persze, nem adom fel olyan könnyen a dolgokat, gondoltam egyszer csak összejön és így is lett! Csak egy kis türelem kellett és, hogy kitapasztaljam a hőfokot, ami kell a tökéletes, foszlós tésztához.
Most briós készült belőle, aminek nagy része még frissen egy kis vajjal el is fogyott :)


Hozzávalók:

  • 5 dl tej
  • 50 g friss élesztő
  • 100 g porcukor
  • 1 kg liszt
  • 100 g vaj
  • 5 tojássárgája
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1 vaníliarúd kikapart magjai


Elkészítés:
  • A tejet 40 fokra melegítem, majd elkeverem benne a porcukrot és belemorzsolom az élesztőt. Meleg helyen, letakarva felfuttatom.
  • A lisztet egy kicsit megmelegítem, majd hozzákeverem a kovászt és a többi hozzávalót is. Alaposan összedolgozom, ismét letakarom és duplájára kelesztem - újabb 10-20 perc.
  • Még egyszer átgyúrom és megint kelesztem 10-20 percig.


  • A tésztából kis darabokat szakítok, amiket hosszúkásra nyújtok, majd összetekerem őket. Míg az utolsó is el nem készül, konyharuha alatt pihentetem őket, hogy ne száradjanak ki.
  • Sütőpapírral kibélelt tepsire teszem őket, 2 ujjnyi távolságra egymástól, majd megkenem cukros tejjel (szoktam rá jégcukrot is szórni) és mehetnek is a 180-200 fokra előmelegített sütőbe. 8-10 perc alatt aranybarnára sülnek.



2013. február 3., vasárnap

Tarte au Chocolate


Ez a süti tulajdonképpen egy kamra ürítés eredménye, ugyanis valamit akartam kezdeni a felhalmozódott csoki készletekkel, amiket a lejárat veszélye fenyegetett. Nem vagyunk nagy csokifalók, így csak gyűltek a finom táblás csokik, de most végre lehetőséget kaptak a szereplésre.

A tészta is újrahasznosítás eredménye. Korábban vettünk egy finomnak tűnő kekszet, ám kibontás után jött a csalódás, ízetlen és nagyon kemény volt, így már egy ideje a polcon árválkodott.

A sok csoki és a nem túl finom keksz, egy finom sütit eredményezett, így nem volt hiábavaló a várakozásuk :)


Hozzávalók (6 db 15 cm átmérőjű tortácskához):

A tésztához:
Mivel nem recept alapján dolgoztam, így csak nagyságrendileg tudom az arányokat.
Kb. 250 g kekszet törtem össze és ehhez adtam annyi vajat (kb. 100 g) amitől nyújtható tészta lett.

A csoki ganache-hoz:

  • 225 g jó minőségű keserű csoki, apróra törve
  • 160 g habtejszín
  • 2 nagy, szobahőmérsékletű tojás sárgája
  • 2 evőkanál (kb. 30 g) szobahőmérsékletű vaj
  • fél vaníliarúd kikapart magjai


A tészta elkészítése:

  • A tésztához összetöröm a maradék kekszeket és összegyúrom a puha vajjal. Rövid időre hűtőbe (vagy ha sietünk mélyhűtőbe) teszem, hogy könnyebben formázható legyen.
  • A tortaformákat kivajazom és kilisztezem, hogy a végén könnyen kijöjjön belőle a kész tésztakosárka.
  • Mikor a tészta egy picit megszilárdult, de még könnyen formázható, 6 egyenlő részre osztom, gombócokat formálok belőle, majd kör alakúra nyújtom és finoman belenyomkodom a formába (nem kell erősem, mert akkor nehezen fog kijönni).
  • A formába simított tésztát újra a mélyhűtőbe/ hűtőbe teszem és hagyom, hogy jól megszilárduljon. Míg a tészta pihen, elkészítjük a tölteléket.

A töltelék elkészítése:
  • Lábosban vizet forralok, majd az összetört csokit egy hőálló tálban a lábosra helyezem és gőz fölött megolvasztom.
  • A tejszínből 1 evőkanálnyit a tojások sárgájával összekeverek.
  • A maradék tejszínt a vaníliarúddal lábosba teszem és felforralom, majd eltávolítom belőle a vaníliát.
  • A felolvadt csokihoz hozzákeverem a vaníliás tejszínt, a felvert tejszínes, tojásos keveréket, végül a puha vajat is hozzáadom. Az egész keveréket félreteszem és kihűtöm.
  • Mikor a töltelék kihült (ez fontos, hiszen a túl meleg töltelék, a lehűtött tésztakosárkákat megolvaszthatja) belekanalazom a kosárkákba. Egy kis tört mogyoró is kerülhet a tetejére :)
  • Akár azonnal fogyasztható, de hűtőbe is tehetjük, hogy a krém picit megszilárduljon.

Csoki függőknek vagy csak édesszájúaknak kötelező elkészíteni!
Azt hiszem megyek és eszem egyet én is :)