A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tejszín. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tejszín. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. május 25., vasárnap

Spenótos tészta csirkével és fetával


Nagyon ritkán eszem tésztát. Nem is igazán tudom, hogy miért, pedig olyan gyorsan össze lehet dobni és annyi verziója létezik, hogy szinte nem is kell hozzá recept. Csak ki kell nyitni a kamrát, hűtőt és a hangulatunknak megfelelő hozzávalókat felhasználva készíteni valami finomat.
A piacon nagyon szép volt a bébi spenót így nem tudtam nem megvenni. Igazi "gombhoz a kabátot" ebéd lett belőle és került a spenót mellé csirke és feta.


Hozzávalók (2 főre):

  • 200 g tészta
  • 40 g vaj
  • 1 dupla csirkemell filé
  • 4 ek liszt
  • 100 g bébispenót
  • 1 dl száraz fehérbor
  • 2 dl főzőtejszín
  • 100 g feta
  • só, bors



Elkészítés:
  • A tésztát lobogó, sós vízben kb 10 perc alatt megfőzöm.
  • A csirkemelleket megmosom, megpucolom és apró darabokra vágom.
  • Egy mélytányérban a lisztet sóval és borssal összekeverem, majd a csirkekockákat megforgatom benne.
  • Egy nagyobb serpenyőt a legmagasabb hőfokon felhevítek, majd beleteszem a vajat és felolvasztom benne. Rádobom a csirkemell kockákat és továbbra is magas hőfokon gyorsan, folyamatos keverés mellett megpirítom.
  • A kész csirkét félreteszem egy tányérba.
  • A serpenyő alatt lejebb veszem a hőmérsékletet, beleöntöm a fehér bort, elforralom belőle az alkoholt, majd hozzáadom a tejszínt, végül a spenótot, sózom, borsozom és megpárolom benne.
  • A csirkét visszateszem a szószba, forralok rajta még egyet és már kész is.
  • A leszűrt tésztát egy nagyobb tálban összekeverem a szósszal, tányérokra szedem és fetát morzsolok a tetejére.


És a végére egy kis werk... ;) Molli is szerette (volna) az ebédet :)


2013. június 27., csütörtök

Hideg eperkrémleves marcipános, túrós galuskával


Nyáron nagyon szeretem a gyümölcsleveseket, mert szinte kivétel nélkül gyorsan elkészíthetők és a hűtőben pár napig is elállnak, már, ha marad belőle addig :) Nem kell melegíteni, csak előkapni és már ehetjük is. Sokszor nem is levesként, hanem desszertként eszem.
Ha visszatér a forróság biztos kipróbálom málnából, meggyből is. A galuska pedig nem is kérdés, hogy marad :)


Hozzávalók:
  • a leveshez:
    • 500 g eper
    • 2 dl tej
    • 2 dl főzőtejszín
    • 2 ek porcukor
    • 1 vaníliarúd magjai
    • 34 g vaníliás pudingpor (főzés nélküli)
    • 1 citrom leve
  • a galuskához:
    • 250 g túró
    • 50 g marcipán
    • 2 ek mandulaliszt, vagy mandula lapka
    • 1 tojás
    • 2,5 ek búzadara


Elkészítés:
  • Az epret megmosom, egy nagyobb tálba teszem és a többi hozzávalóval együtt botmixerrel összeturmixolom.
  • Sűrű szűrőn átszűröm, majd hűtőbe teszem, míg a galuskát elkészítem.
  • A túrót villával összetöröm, belereszelem a marcipánt, jól összekeverem, majd hozzáadom a tojást, végül a mandulalisztet és a búzadarát.
  • 10-15 percig állni hagyom, majd 2 kiskanál segítségével galuskákat szaggatok belőle és forró sós vízben addig főzöm, míg feljönnek a víz tetejére.
  • A levest a galuskákkal a tetején tálalom.

2013. június 13., csütörtök

Csirkemell mustármártással, spentótos, parmezános csicsókapürével


Végre újra van időm írni :) Ha nem is sok, de az elmúlt hetek után már ennek is örülök. A rengeteg munka miatt nem nagyon volt időm főzni, sőt, ha lehet mondani, rossz voltam, mert azt ettem, amit elsőre értem. Leszámítva a Gourmet Fesztivált, ahol 4 nap alatt a lehető legtöbb étterem, legtöbb fogását kóstoltuk meg. Majdnem sikerült végig enni a fesztivált :)

Az alábbi étel már korábban készült, csak még a posztra nem volt időm.
Mindenkinek ajánlom, aki szeret kísérletezni, mert ez valami eszméletlen finomra sikeredett! Most is a kamrában és hűtőben lévő alapanyagokból kreáltam ebédet, hogy apadjanak a felhalmozott készletek, és nem bántam meg. Sőt! :)



Hozzávalók:
  • 0,5 kg csicsóka
  • 1 tojássárgája
  • 200 g spenót (én fagyasztott krémet használtam)
  • 40 g parmezán + egy kevés a tetejére
  • 0,5 kg csirkemell
  • 1 fej vöröshagyma
  • 150 ml főzőtejszín
  • 150 ml húsleves alaplé
  • 13 g vaj
  • 1 ek olíva olaj
  • 25 g liszt
  • 2 ek mustár
  • pár szem szegfűszeg
  • 2 babérlevél
  • bors
  • szerecsendió

Elkészítés:
  • A csicsókát meghámozom, pici kockákra vágom, majd sós vízben puhára főzöm.
  • A csirkét megpucolom, mindkét oldalát sózom, borsozom és egy nagyobb serpenyőben olívaolajon, hirtelen, magas hőfokon mindkét oldalát megpirítom, majd a serpenyőben hagyom. A nagyon magas hőfokon a hús nem enged levet, viszont szép, aranybarna kéreg képződik rajta.
  • A hagymát megpucolom, a szegfűszegeket beleszúrom (ahogy karácsonykor a naranccsal is :) és a csirke mellé teszem a babérlevéllel együtt, végül felöntöm a tejszínnel és az alaplével. Lefedve addig főzöm, míg a hús teljesen meg nem puhul.
  • Amikor kész, a húst kiszedem, félreteszem. A visszamaradt tejszínes szószt leszűrőm, hogy a nagyobb darabok és fűszer ne kerüljön bele.
  • Egy másik lábosban vaj és olaj keverékén megfuttatom a lisztet, és hozzákeverem a leszűrt levet. Amikor teljesen homogénre kevertem, hozzáadom a mustárt is és kissé besűrítem, félreteszem.
  • A megfőtt csicsókát botmixerrel pürésítem, hozzákeverem a tojássárgáját, a spenótot és a reszelt parmezánt, sózom, borsozom és egy kis szerecsendióval ízesítem.
  • Hőálló tálba teszem a csirkét, rá a mustáros mártást, végül a spenótos csicsókapürével borítom, és a tetejére reszelek még egy is parmezánt.
  • 180 fokra előmelegített légkeveréses sütőben 40-50 perc alatt készre sütöm.


2013. május 19., vasárnap

Sültpaprika - krémleves


Nyáron, a nagy melegben is szeretek levest enni, bár ilyenkor a hideg verziókat részesítem előnyben. Csak egyszer kell elkészíteni és után a megmaradt adagokat - mert nekem sosem sikerül csak 1 étkezésre főzni :) - csak elő kell kapni a hűtőből, és már lehet is enni :)

Ha valami különlegesebbre vágyom, Meliékhez fordulok, és az általuk már kipróbált, jól bevált recepttel kezdek neki. Már annyi finomat, különlegeset kóstoltam Náluk, amit én különben tuti nem próbáltam volna, hogy biztos ponttá váltak :)

Ezzel a levessel is így voltam, bár én azt hittem, kápi paprika lesz benne, de nem. Legközelebb azzal is kipróbálom :)


Hozzávalók:
  • 3 db nagy (piros) kaliforniai paprika
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 nagyobb narancs leve
  • 1 dl főzőtejszín
  • 1,5 dl húsleves alaplé
  • 2 ek méz
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 tk friss gyömbér
  • 1,5 tk kakukkfű

Elkészítés:
  • A sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréses), majd a paprikákat egészben megsütöm. Akkor jó, amikor a héjja már megszenesedett. A sütőt lekapcsolom, de a paprikákat bent hagyom, majd amikor kézmelegre hűltek, az elszenesedett héjuk könnyen lehúzható. A belsejéből is kiszedem a magokat.
  • A paprika húsát villával kissé összetöröm, majd belereszelem a fokhagymát, hozzákeverem a kakukkfüvet és hagyom állni kb 1 órát, hogy az ízek összeérjenek.
  • Olajon megpárolom az apróra vágott vöröshagymát, hozzáreszelem a gyömbért, majd belekeverem a paprikát, sózom, borsozom.
  • Hozzáadom a narancs kifacsart levét, a húsleves alaplevet, és a mézet majd összeforralom.
  • Amikor kész, botmixerrel pürésítem, végül beleöntöm a tejszínt és még egyszer forralok rajta egyet.
Én narancsahabbal tálaltam, amiben annyit csaltam, hogy tojásfehérje porral kevertem habbá 1 narancs kifacsart levét. Nagyon finom narancs íze lett :)
A tetejére narancshéj került.


2013. május 5., vasárnap

Orgona-krémleves


Tavaly, a Gourmet Fesztiválon, a Káli Art Inn-nél szerepelt a kínálatban, akkor ettem életemben először. Bár nem szokványos leves, de bizonyos határokig szeretek különleges ételeket, ízeket kipróbálni. Az orgona-krémleves már akkor is nagyon bejött :) Isteni íze volt, leginkább egy nyári gyümölcsleveshez tudnám hasonlítani. Aztán el is felejtettem, nem nagyon motoszkált a gondolat a fejemben, hogy szeretném reprodukálni, egészen mostanáig :)
Mivel a kertünkben van orgona bokor, gondoltam itt a remek alkalom, megpróbálom.

Persze, nem ment olyan egyszerűen, mivel orgonaleves recept sehol nincs a neten, sőt, más orgonás recept is nagyon kevés. Legtöbben szörpöt, zselét, lekvárt, esetleg ízesített sót készítenek belőle, de levest senki.

Jó pár recept elolvasása után kezdett összeállni, hogy hogyan is kéne megpróbálni. Két dolog volt világos, egyrészt az orgona szirma elveszti a színét főzés közben, így ne is áhítozzak gyönyörű, halvány lila étel után, másrészt, ha a virágokat túl sokáig hagyom főni, akkor megkeseredik a víz.


Az biztos, hogy csak akkor álljunk neki az elkészítésnek, ha rengeteg időnk van :) Nekem majd' 1 napom ráment. Az előkészület veszi igénybe a legtöbb időt, az, hogy a virágokat egyesével szedegessük le a fürtökről, úgy, hogy ne maradjon rajta semmi zöld (állítólag ez is közrejátszhat a keserűségben). Ennek megfelelően jártam el, bele is telt vagy 2-3 órába, mire megfelelő mennyiségű virágocska gyűlt össze. Jaj, a végére már nagyon untam :)

Amikor megvolt a halom, jó alaposan átmostam, hideg vízzel, majd nekiláttam az elkészítésnek.
Az egyik recept, amiből kiindultam, azt írta, hogy fél órát hagyjam a forró vízben a szirmokat. Szépen, percre pontosan be is tartottam, majd folytattam az előre kigondolatak szerint.
Aztán, amikor elkészült, és megkóstoltam, kiderült, hogy valamit nagyon elrontottam, mert ehetetlenül keserű volt :( A fél óra, forró vízben áztatás nagyon-nagyon soknak bizonyult.

Még nem is lett volna akkora baj, ha nem használtam volna föl az összes virágot, mert így újabb 2 órás szemezgetés várt rám. Gondoltam, csak nem adom föl, következőre majd máshogy csinálom, így ismét nekiálltam. Nem vagyok az a könnyen feladós fajta :)



Másodszorra már sikerült :) És az íze, az is pont olyan volt, amilyenre emlékeztem, amilyet szerettem volna :)

Azért, nem fogom naponta készíteni, mert nagyon macerás :)


Hozzávalók (2 főre):

  • 2 bő marék orgona szirom (pucolt)
  • 4 dl víz
  • 3 ek kristálycukor
  • fél citrom leve
  • 1 ek keményítő
  • 1 dl főzőtejszín
  • 2 ek szeletelt mandula


Elkészítés:
  • Az orgonafürtökről egyesével tépkedjük le a szirmokat, úgy, hogy semmi zöld ne maradjon rajta.
  • A szirmokat alaposan mossuk meg szűrőben, majd tegyük félre.
  • A vizet, a cukorral és a citromlével forraljuk föl, majd dobjuk bele a szirmokat -- vigyázzunk, hogy 2 kavarás után azonnal szűrjük le, mert a forró vízben nagyon hamar meg tud keseredni és ez teljesen tönkre tudja tenni a levest!
  • A leszűrt, halvány rózsaszínű levet, ismét felforralom.
  • Közben a keményítőt elkeverem 2 ek vízzel, majd hozzáöntöm a tejszínt, összedolgozom.
  • Amikor forr a lé, folyamatos keverés mellett hozzáöntöm a tejszínes keveréket.
  • Pár percig forralom még, majd leveszem a tűzhelyről, és kihűtöm.
  • A szeletelt mandulát közepes lángon megpirítom, ezzel tálalom a levest.



2013. április 24., szerda

Medvehagyma-krémleves


Még mindig medvehagyma, de ezúttal leves :)

A legújabb Ínyenc magazinban találtam a receptet, és mivel még mindig volt a hétvégi medvehagyma adagból, gondoltam, kipróbálom.
Nagyon szeretem a leveseket, és végre a hideg téli napok, sűrű, nehéz levesei után, valami könnyű, tavaszi következhet :)
Első ránézésre úgy tűnik, mintha spenót lenne, de mégsem. Finom, pikáns, nagyon gyorsan elkészül, és ugyanilyen gyorsan el is fogy :)


Hozzávalók (2 fő részére):

  • zöldségalapléhez:
    • 80 g sárgarépa
    • 60 g fehérrépa
    • 60 g zeller
    • 30 g karalábé
    • 50 g hagyma
    • 25 g póréhagyma 
  • leveshez:
    • 150 g burgonya
    • 1 nagyobb fej vöröshagyma
    • 150 g medvehagyma
    • 25 g vaj
    • 1 ek olívaolaj
    • 0,5 l zöldségalaplé
    • 2 dl tejszín
    • só, bors, szerecsendió

Elkészítés:
  • A zöldségalapléhez pucoljuk meg a zöldségeket, majd nagyobb darabokra vágva 1,5-2 l vízben fedő alatt,  kb. 60-90 perc alatt főzzük puhára.
  • A vöröshagymát vágjuk apróra, majd dinszteljük meg az olaj és vaj keverékén. Adjuk hozzá az apró kockára vágott burgonyát és pár percig pároljuk.
  • Öntsük hozzá az alaplevet, sózzuk, borsozzuk, reszeljük bele a friss szerecsendiót, majd fedő alatt főzzük addig, míg a burgonya teljesen meg nem puhul.
  • Keverjük bele a felcsíkozott medvehagymát és pár perc alatt főzzük meg.
  • Botmixerrel pürésítsük a levest, végül a tejszínnel öntsük föl.

2013. február 28., csütörtök

Póréhagymás burgonyakrémleves füstölt lazaccal


Bár már lassan itt a tavasz, azért egy jó levest nem csak a hideg téli napokon lehet elkészíteni. Egy tartalmas leves nekem sokszor elég is ebédre. Az alábbi recept a GoodFood-ból van, annyi változtatással, hogy én az egészet leturmixoltam, mert 1-2 hagyományos levestől eltekintve, krémleves rajongó vagyok :)
Most egy olyan recept következik, ami akár akkor is elkészíthető, ha az otthoni készletek majdnem teljesen kifogytak, mert a lazacot leszámítva a többi hozzávaló nálam állandóan megtalálható otthon. Az ilyen esetekre :)


Hozzávalók (8 személyre):
  • 50 g vaj
  • 2 nagy szál póréhagyma
  • 1 babérlevél
  • 1 kg burgonya
  • 1 l szárnyasalaplé vagy zöldségerőleves
  • 100 ml főzőtejszín
  • 200 g füstölt lazac
  • szerecsendió, só, bors

Elkészítés:
  • Olvasszuk fel a vajat, majd pároljuk benne üvegesre a felkarikázott póréhagymát a babérlevéllel.
  • A burgonyát mossuk, hámozzuk meg, majd feldarabolva adjuk a póréhagymához.
  • Sózzuk meg, majd öntsük fel a levessel és a tejszínnel.
  • Forraljuk fel, majd közepes lángon főzzük addig, míg a burgonya meg nem puhul.
  • A kész levest turmixoljuk le, keverjük hozzá a lazaccsíkok egy részét és ízesítsük kedvünk szerint. Én egy kis borsot és szerecsendiót reszeltem bele frissen :)
  • A levest szedjük tálkákba, majd díszítsük a megmaradt lazaccsíkokkal.