A következő címkéjű bejegyzések mutatása: dió. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: dió. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. július 16., kedd

Diós-bazsalikomos sültpaprika kence


Nem tudom, ki, hogy van vele, de nekem például vacsorára különböző időszakaim vannak, hogy mikor mit szeretek enni. Általában rákattanok valamire és képes vagyok hetekig is ugyanazt enni :) Aztán hirtelen ráunok és alternatíva után nézek.
Szeretem az egyszerű vacsorákat, amik könnyen, gyorsan összedobhatók és kenyérrel jól kombinálhatók, mert arról sajnos nem tudok lemondani.
Ez a krém is valahogy így lett, és valami eszméletlen finom nyár íze kerekedett. Igazi, mediterrán tengerparti vacsorára emlékeztet, amikor friss zöldségekkel együtt falatozzuk :)



Hozzávalók:
  • 5 db kápia paprika
  • 12 szem olívabogyó
  • 100 g darált dió
  • 1 ek olívaolaj
  • 10-12 nagy, friss bazsalikomlevél
  • fél citrom leve
  • só, bors

Elkészítés:
  • A paprikákat megmosom, majd egészben a 200 fokra előmelegített sütőbe teszem és addig sütöm, míg a héja el nem kezd feketedni.
  • Míg a paprika sül, apróra vágom az olívabogyót, bazsalikom levelet és összetöröm mozsárban a diót.
  • Amikor a paprika megsült, fém edénybe teszem és egy fedővel lezárom légmentesen -- így majd könnyebb lesz megszabadítani a héjától.
  • Pár perc elteltével a paprikák héját könnyen lehúzom, kivágom a csumáját, meglocsolom olívaolajjal, hozzáadom a többi alapanyagot - kivéve az olívabogyót és a diót. 
  • Botmixerrel pürésítem, majd belekeverem az olívabogyót és a diót, végül sózom, borsozom.
  • Pirítóskenyérre kenve, vagy zöldséggel, mártogatósként is nagyon finom


2013. április 22., hétfő

Medvehagyma pesto


Tombol a medvehagyma láz :) Természetesen én sem maradhatok ki :)
Szombaton a biopiacon 2 hatalmas csokorral vettem, bár akkor még nem tudtam, hogy mi lesz belőle. Itthon végül úgy döntöttem, hogy egy pestot mindenképp készítek, mivel jobb módja nincs a tartósításnak, hogy a szezon egy picit kinyújtható legyen. Tavaly megpróbáltam frissen, levelenként fagyasztani, de felhasználáskor kiderült, hogy messze nem az igazi, vizes és ízetlen volt.
Pestoként, hűtőben viszont néhány hétig is eláll és nagyon sokféleképpen fel lehet használni.


Hozzávalók:

  • 50 g medvehagyma
  • 60 g dió (a dió felét fenyőmaggal helyettesítettem)
  • 60 g parmezán
  • 1 dl olívaolaj
  • só, bors

Elkészítés:
  • A diót és a fenyőmagot serpenyőben picit megpirítom, míg illatozni nem kezd.
  • Az összes hozzávalót késes robotgépbe teszem és simára pürésítem, sóval, borssal ízesítem.
  • A kész pestot kanalazzuk jól záródó üvegbe, és öntsünk rá annyi olívaolajat, ami el nem lepi.

2013. április 12., péntek

Fetás rukkola saláta dióval és málnával


Nem vagyok egy nagy salátás, sosem voltam.  Nem nagyon látok bennük fantáziát, pedig annyi féle variáció létezik, gyorsan elkészíthetők, egészségesek. De valahogy nekem a zöldségek mellé mindig hiányzik valami, minimum egy kis pirítós vagy hús.
Nemrég fordult a kocka, ugyanis a Konyhakiállításon megismerkedtem a Pödör olajokkal és ecetekkel, amiken keresztül rájöttem, hogy a sok ízetlen zöld, lehet izgalmas és finom. Az egyik standon tisztán kóstoltuk az olajat és ecetet és mindkettőnek olyan intenzív íze volt magában, mintha a legfrissebb málnát ettem volna, vagy valami isteni dió tortát. Aztán megnéztük, hogy egy kis dióolaj és málnaecet mit művel a rukkolával, hogyan varázsol belőle néhány további hozzávaló segítségével salátát.

Azóta a saláta gyakoribbá vált itthon, sőt, az alábbi az egyik kedvencem lett :)


Hozzávalók (2 főre):

  • 1 csomag rukkola
  • 200 g feta sajt
  • 1 marék dió
  • 1 marék málna
  • 3 ek Pödör dióolaj
  • 1-2 ek Pödör málnaecet
  • só, bors

Elkészítés:
  • A marék diót durvára töröm és egy kis serpenyőben megpirítom, míg illatozni nem kezd, majd félreteszem.
  • A dióolajat és a málnaecetet egy kisebb, zárható üvegben kevés sóval és borssal jól összerázom.
  • A rukkolát egy nagyobb tálba teszem, az olajos, ecetes dresszinget ráöntöm és jól elkeverem, hogy mindenhova jusson.
  • A fetasajtot rámorzsolom a rukkolára, hozzáadom a pirított diót és a friss málnát.

Igazi szín és ízorgia :)