A következő címkéjű bejegyzések mutatása: szeder. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: szeder. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. augusztus 11., vasárnap

Szeder-lime torta, fahéjas zabropogóssal


Ez a torta az Egy Csepp Alapítvány házi versenyére készült, ahol az volt a kikötés, hogy finomított cukor és fehér liszt nélkül kell valami finomságot készíteni. Nem egy túl bonyolult és nem is nagyon különleges, de legalább teljesen egészséges édesség és külön előnye, hogy nem kell sütni :) A versenyre sztíviával csináltam, de ide a most a mézes verziót teszem föl - az mindenki számára könnyeben elérhető.
Nálam szeder volt otthon, de bármilyen gyümölcsből szuper!




Hozzávalók:

  • a tésztához:
    • 100 g zabpehely
    • 50 g vaj
    • 1 tk fahéj
  • a krémhez:
    • 500 g túró
    • 2 lime leve és héja
    • 2 kk vanília paszta
    • 1 zacskó zselatin
    • 5-6 ek méz
    • 250 g szeder

Elkészítés:
  • A zabpelyhet egy serpenyőben illatozásig pirítjuk, elkeverjük a fahéjjal, majd hozzáreszeljük a vajat. Az egészet jól összegyúrjuk, hogy formázható legyen, majd egy kicsit, 18 cm átmérőjű kapcsos tortaforma aljába nyomkodjuk egyenletesen.
  • A túrót botmixer segítségével egyneművé pürésítem, majd hozzáadom a limeok héját, a vanília pasztát és a sztíviát. A masszát összekeverem, hogy a hozzávalók egyenletesen elosztódjanak.
  • A zselatint feloldom a limeok levében majd gyors mozdulatokkal a krémhez keverem.
  • A szeder szemeket negyedekre vágom, és a kész túrós masszához adom. Így a fehér krém rózsaszínes márványos lesz.
  • A krémet a zabpelyhes alapra kanalazom, elsimítom a tetejét, hogy egyenes legyen, majd minimum 1 éjszakára hűtőbe teszem.


2013. július 29., hétfő

Őszibarackos-szederkrémleves kókuszos habgaluskával


Ez a nyár a gyümölcskrémlevesek bűvöletében telik nálam.
Korábban talán sosem csináltam még egyszer sem, de idén valamiért nagyon rákaptam.
Magukban, nyersen sajnos nem nagyon eszem gyümölcsöt, de így, leves formájában minden nap, akár többször is el tudnám viselni. Persze, ez nem egyenlő azzal, mintha magában enném a gyümiket.
Az alábbi leveshez a szedret megkívánta, a barackoknak meg muszáj volt a levesbe kerülniük, mivel már nem sok volt nekik hátra :)




Hozzávalók:
  • a leveshez:
    • 500 g szeder
    • 350 g őszibarack
    • 80 g kristálycukor
    • 3 dl víz
    • 180 g (görög) joghurt
    • 1 dl főzőtejszín
    • 1 közepes rúd fahéj
    • 8 szem szegfűszeg
  • a habgaluskához:
    • 3 dl tej
    • 2 tojásfehérje
    • 2 ek kristálycukor
    • 2 tk kókuszkrém

Elkészítés:
  • A szedret, barackot megmosom, meghámozom majd egy nagyobb lábosba teszem, felöntöm a vízzel, hozzáadom a cukrot, végül a fahéjat és a szegfűszeget. 
  • Magas lángon 10-15 perc alatt felforralom, majd egy sűrű lyukú szűrőn több részletben átpaszírozom egy másik lábosba.
  • A joghurtot összekeverem a tejszínnel, majd a gyümölcsléhez adom, elkeverem.
  • A levest közepes hőfokon felforralom.
  • Míg forr, elkészítem a galuskákat, madártejhez hasonlóan.
  • A tojásfehérjéket a cukorral kemény habbá verem, majd hozzákeverem a kókuszkrémet.
  • A tejet megmelegítem, de figyelek, hogy ne forrjon fel. Kis adagokban a tojásfehérje habot a tejben megfőzöm. Először az egyik oladalát, majd a másikat is. A kész galuskákat rácsra szedem.
  • A levest alaposan lehűtjük, majd a kókuszos galuskával tálaljuk.