A következő címkéjű bejegyzések mutatása: leves. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: leves. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. április 27., vasárnap

Spárga-spenót krémleves mentával


Végre tavasz van, napsütés és ezzel együtt jönnek szépen sorban a szerzonális finomságok :)
Ha időm engedné, legszívesebben minden nap főznék, mert a piacok roskadoznak a finomságoktól és azt érzem mindent meg szeretnék venni, hogy a téli, unalmas kínálat után maximálisan kiélvezhessem az összes színes zöldséget.
Most a spárga volt soron de mivel a gyönyörű spenótot sem tudtam otthagyni, sima spárga leves helyett kreáltam ezt az üde zöld, a tavasz ízeit magába záró verziót, megbolondítva egy kis mentával :)




Hozzávalók (2 főre):
  • 25 g vaj
  • 1 ek olívaolaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 350 g spárga (nettó súly, tisztítás után)
  • 2 nagy marék friss spenót
  • 500 ml spárgalé
  • 1 bio zöldségleves kocka
  • 1 kk porcukor
  • 4 ág friss menta



Elkészítés:
  • A spárgát megmosom, majd a csúcsokat levágom, félreteszem.
  • A szárról letördelem a keményebb, fás részeket. Egyszerűen csak fogom a spárgát és elkezdem hajlítani. Magától el fog pattanni a fás rész fölött.
  • A vastagabb darabokat megpucolom, a vékonyka, ceruza formájúakat nem bántom.
  • Egy nagyobb lábosban vizet forralok a cukorral, majd a spárga sípokat beledobom és 5-10 perc alatt puhára főzöm.
  • Közben vaj és olaj keverékén a csúcsokat megpirítom, majd ismét félreteszem őket.
  • A visszamradt zsiradékban az apróra vágott vöröshagymát és fokhagymát megpárolom.
  • A megfőtt spárga sípokat hirtelen nagyon hideg vízbe dobom pár pillanatra, így szép, élénkzöld színe marad. A főzőlevet ne öntsük ki, mert később még szükség lesz rá!
  • A megfőtt spárgát és a spentót leveleket a hagymára dobom és jól átforgatom, megfonnyasztom.
  • A spárga főzőlevéből fél litert kimérek, feloldok benne egy leveskockát, majd a zöldségekhez öntöm.
  • Közepes lángon felforralom, majd botmixerrel pürésítem. Mikor már teljesen sima, a mentát is hozzáadom és turmixolok rajta még egyet, de csak nagyjából, hogy a menta ne tűnjön el teljesen.
  • A kész levest ízlés szerint megsózom, majd a pirított csúcsokkal tálalom.


2014. január 7., kedd

Vöröslencse leves


Ez a recept nem az enyém, szintén Meliéktől származik, és mára már nálunk is nagy kedvenc lett.
Nem tudom, említettem-e már, hogy nálunk az irodában időnként "kajaközösségek" szerveződnek. Nagyon jópofa kis ötlet ez :) Összeállunk öten, így mindenkinek csak egyszer kell főznie a héten, viszont végig esszük a finomabbnál finomabb, otthon készült ételeket.
Persze, vannak speciális közösségek, ahol különböző szabályokat betartva kell elkészíteni az ebédet. Na, ilyen a mi közösségünk is :) A kikötés, hogy bármi jöhet, amiben nincs liszt, cukor és tejtermék, de azt hiszem, így karácsony után nem is olyan nagy baj ez ;)
Szóval a héten kajaközösség van, és én vállaltam a hétfőt ezzel a szuper finom, minden feltételnek maximálisan megfelelő levessel és egy főétellel.
Az a jó ebben a levesben, hogy nagyon egyszerű, nagyon gyorsan elkészül, laktató és különleges íze van a keleti fűszerek miatt.



Hozzávalók:

  • 3 ek olívaolaj
  • 1 nagy fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 250 g répa
  • 100 g vöröslencse
  • 1 l csirke alaplé
  • 2 tk koriander
  • 1 tk római kömény
  • 0,5 tk kurkuma 
  • 0,5 tk fahéj
  • 2 babérlevél
  • 100 g kesudió
  • 1 lime leve
  • só, bors 



Elkészítés:
  • A hagymákat apróra vágjuk, az olívaolajon üvegesre pároljuk.
  • Közben megmossuk, megpucoljuk a répát és felkarikázzuk, majd a hagymákhoz adjuk.
  • A fűszereket (koriandert és a római köményt) frissen megtöröm, majd a kurkumával és a fahéjjal együtt a répákhoz adom. Fedő alatt hagyom pár percig pihenni.
  • Feloldom a leveskockákat és a répákra öntöm az egész alaplevet, beledobom a babérlevelet és az átmosott lencsét, majd az egészet felforralom.
  • Amikor felforrt, lejebb veszem a hőmérsékletet, és alacsony hőfokon hagyom főni a levest, míg a répa meg nem puhul. Nálam a lencse is szét szokott főni, de nem gond, hiszen a végén úgyis leturmixoljuk az egészet :)
  • A kész levest leveszem a tűzről, hagyom picit hűlni, kiveszem belőle a babérleveleket.
  • Közben a kesudiót a lime levével késes robotgépben pürésítem, majd a leveshez adom.
  • Végül az egészet turmixolom, míg tejesen krémes nem lesz.
  • Ellenőrzöm az ízeket, sózom, borsozom, ha kell még egy pici citromot teszek bele, hogy még pikánsabb legyen.



2013. október 14., hétfő

Sütőtök krémleves


Az utolsó posztom éppen 2 hónapja volt, aztán jöttek nagy munkák, hosszú nyaralás és visszarázódás a mindennapokba. Közben pedig ősz lett. A nyaralásból visszatérve nehéz volt hirtelen hozzászokni az évszakhoz képest váratlan hűvös időhöz, de pár nap múlva rájöttem, hogy az őszt is szeretem, nagyon is, csak az átállás nehéz. És végre újra volt időm főzni, mert az elmúlt hetek alatt az is előfordult, hogy a hűtő is üres lett :)


Nálam az ősz együtt jár a sütőtökkel, minden mennyiségben, leginkább leves formájában. Ha tehetném minden héten ezt enném! Ez is egy olyan leves, amit mindenki máshogy készít, de szerintem az enyém a legjobb ;)


Hozzávalók (4 személyre):

  • 1 kg sütőtök (ez már a nettó súlya)
  • 1-2 ek vaj
  • 1 ek méz
  • 1 dl főzőtejszín
  • 4-5 dl csirke alaplé (1 bio leveskockából)
  • só, bors, szerecsendió
  • 1 doboz bacon
  • 5-6 ek tökmag


Elkészítés:
  • A tököt megpucolom, kimagozom, apró kockákra vágom és tepsiben, alufóliával lefedve 200 fokra előmelegített sütőben, 30-40 perc alatt megsütöm.
  • Amikor kész, egy nagyobb edényben felolvasztom a vajat, majd megfuttatom rajta a sült tök kockákat.
  • Hozzáadom a mézet és addig hagyom közepes lángon, míg habos nem lesz.
  • Botmixerrel pürésítem és ekkor jöhet hozzá több részletben az alaplé. Ha nincs lefagyasztott finom, házi húslevesem (ami gyakran előfordul) akkor bio leveskockát használok. Az, hogy mennyi alaplevet használunk, attól függ, hogy mennyire szeretnénk sűrűre a levest, én általában nem higítom túl, szeretem, ha tartalmas.
  • A levest ízesítem a fűszerekkel majd felforralom. A sóval óvatosan bánjunk, mert a bacon is elég sós, a levesbe, csak az ízek kiemelése végett kell egy csipetnyi.
  • Végül a leveshez keverem a tejszínt és egy utolsót forralok rajta.
  • A bacont kockákra vágom és egy kis serpenyőben megpirítom, majd jöhet a tökmag is. Vigyázzunk, mert hő hatására a magok felpuffadnak és kilőhetnek a serpenyőből :)
  • A levest tökmaggal és bacon kockákkal tálalom, plusz jól meglocsolom hidegen sajtolt tökmagolajjal. Isteni! :)

2013. augusztus 13., kedd

Rozmaringos őszibarack krémleves, fahéjas-mandulás kecskesajt golyókkal


Ígérem ez lesz az utolsó gyümölcsleves a bolgban, de ezt még muszáj :) Annyira sikerült eltalálni az ízeket, a textúrákat, hogy szerintem ez most egész különleges lett.
Korábban már készítettem grillezett barackot kecskesajttal, így tudtam, hogy ebből a párosításból nagy baj nem lehet. A rozmaring meg egyszerűen illik a barackhoz, hát került bele ebből is egy kicsi. A kérdés már csak az volt mi is legyen a pontos kivitelezés :)


Hozzávalók:
  • 800 g őszibarack
  • 50 g kristálycukor
  • 3 dl víz
  • 2 ág friss rozmaring
  • 1 dl főzőtejszín
  • 2 ek mascarpone
  • 150 g natúr kecskesajt
  • 2 ek szeletelt mandula
  • 1 tk fahéj


Elkészítés:
  • A barackokat, hogy a héjjukat könnyebb legyen lehúzni 1 percre forró vízbe mártom, majd 1 percre nagyon hidegbe. Meghámozom, kimagozom őket majd egy nagyobb lábosba szeletelem. Hozzáadom a rozmaringot, cukrot, felöntöm a vízzel és közepes hőfokon felforralom. 
  • Mikor felforrt még néhány percig főzöm, majd kiveszem a rozmaringot, félreteszem és botmixerrel pürésítem a levest. 
  • A mascarpone-t elkeverem a tejszínnel és a leveshez adom, visszateszem a rozmaring ágakat, hűtőben kihűtöm.
  • A mandulát kicsit megpirítom, hogy illatozzon.
  • Közben a kecskesajtot villával összetöröm, minél krémesebb állagúra, hogy formázható legyen. Belekeverem a fahéjat, majd a kihűlt mandulát is. Az egészet alaposan összekeverem, és kicsi, dió méretű golyókat formázok belőle, végül összetört mandulába forgatom őket.
  • A lehűtött levesből kiveszem a rozmaringot és a kecskesajt golyókkal valamint friss rozmaring ággal tálalom.


2013. július 29., hétfő

Őszibarackos-szederkrémleves kókuszos habgaluskával


Ez a nyár a gyümölcskrémlevesek bűvöletében telik nálam.
Korábban talán sosem csináltam még egyszer sem, de idén valamiért nagyon rákaptam.
Magukban, nyersen sajnos nem nagyon eszem gyümölcsöt, de így, leves formájában minden nap, akár többször is el tudnám viselni. Persze, ez nem egyenlő azzal, mintha magában enném a gyümiket.
Az alábbi leveshez a szedret megkívánta, a barackoknak meg muszáj volt a levesbe kerülniük, mivel már nem sok volt nekik hátra :)




Hozzávalók:
  • a leveshez:
    • 500 g szeder
    • 350 g őszibarack
    • 80 g kristálycukor
    • 3 dl víz
    • 180 g (görög) joghurt
    • 1 dl főzőtejszín
    • 1 közepes rúd fahéj
    • 8 szem szegfűszeg
  • a habgaluskához:
    • 3 dl tej
    • 2 tojásfehérje
    • 2 ek kristálycukor
    • 2 tk kókuszkrém

Elkészítés:
  • A szedret, barackot megmosom, meghámozom majd egy nagyobb lábosba teszem, felöntöm a vízzel, hozzáadom a cukrot, végül a fahéjat és a szegfűszeget. 
  • Magas lángon 10-15 perc alatt felforralom, majd egy sűrű lyukú szűrőn több részletben átpaszírozom egy másik lábosba.
  • A joghurtot összekeverem a tejszínnel, majd a gyümölcsléhez adom, elkeverem.
  • A levest közepes hőfokon felforralom.
  • Míg forr, elkészítem a galuskákat, madártejhez hasonlóan.
  • A tojásfehérjéket a cukorral kemény habbá verem, majd hozzákeverem a kókuszkrémet.
  • A tejet megmelegítem, de figyelek, hogy ne forrjon fel. Kis adagokban a tojásfehérje habot a tejben megfőzöm. Először az egyik oladalát, majd a másikat is. A kész galuskákat rácsra szedem.
  • A levest alaposan lehűtjük, majd a kókuszos galuskával tálaljuk.



2013. július 2., kedd

Joghurtos málnakérmleves amaretti morzsával


Már megint leves. Már megint gyümölcsből. Már megint rózsaszín :)
De végre nyár van, friss, szezonális gyümölcsökkel és épp a málna szezon kellős közepe. Vájling jóvoltából egy rekesz frissen szedett, gurulós és isteni finom málna boldog tulajdonosa lettem :) Sose volt még ennyi málnám egyszerre :) Egy jó része csak úgy, magában elfogyott, de a többinek sem kellett sokat várnia. Egy részéből lett a leves, a másik feléből pedig süti és már el is fogyott a teljes készlet. Sebaj, jöhet a következő, amiből remélhetőleg marad annyi, hogy fagyasztani is tudjak, télire.



Hozzávalók:
  • 700 g málna
  • 75 g kristálycukor
  • 3 dl víz
  • 180 g (görög) joghurt
  • 1 dl főzőtejszín
  • 1 közepes rúd fahéj
  • 8 szem szegfűszeg
  • 1 kk vaníliapaszta
  • 6 db amaretti keksz (elhagyható)

Elkészítés:
  • A málnát megmosom, majd egy nagyobb lábosba teszem, felöntöm a vízzel, hozzáadom a cukrot, végül a fahéjat és a szegfűszeget. A szegfűszeget tea tojásba szoktam tenni, mert így jól kifő az íze, de utólag nem kell kutatni a kis szemeket, hanem könnyen kivehetők :)
  • Magas lángon 10-15 perc alatt felforralom, majd egy sűrű lyukú szűrőn több részletben átpaszírozom egy másik lábosba.
  • A joghurtot elkeverem a tejszínnel, majd a gyümölcsléhez adom, elkeverem.
  • A levest özepes hőfokon felforralom, közben belekeverem a vaníliapasztát. Ha túl savanyúnak érezzük, tehetünk még bele cukrot, ízlés szerint.
  • Kihűtve, amaretti morzsával tálaljuk, de langyosan is nagyon finom :)