A következő címkéjű bejegyzések mutatása: porcukor. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: porcukor. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. május 18., vasárnap

French toast


Imádom a hétvégi reggeleket, reggeliket! Ilyenkor van idő arra, hogy olyat készítsek, amit igazán szeretek. Bevallom, nem vagyok az egészséges reggelik elkötelezett híve. Joghurtot és társait inkább hétköznap eszem, de alig várom a hétvégéket, amikor lehet bűnözni valami édes finomsággal :)
French toast-ot először egy étteremben ettem és azonnal szerelembe is estem vele, már akkor biztos volt, hogy ezt otthon is el szeretném készíteni, mert az nem lehet, hogy minden alkalommal el kelljen zarándokolni egy étterembe, ha ilyet szeretnék reggelizni.
Sok receptet olvasgattam a neten, próbáltam ki, mire kialakult az én verzióm, ami nekem tökéletes.


Hozzávalók:
  • 500 g kalács (akkor jó, ha pár napos, kissé szikkadt)
  • 3 egész tojás
  • 250 ml tej
  • 1 ek porcukor
  • 1 tk fahéj
  • 1 vaníliarúd magjai
  • csipet só
  • 50 g vaj

Elkészítés:
  • A tojásokat üssük egy nagy, mély tálba és lazán verjük fel őket, majd adjuk hozzá az összes többi hozzávalót és alaposan keverjük el.
  • A kalácsot vágjuk ujjnyi vastag szeletekre és a tál méretétől függően néhány szeletet tegyünk a keverékbe. Mindkét oldalát jó alaposan áztassuk meg (kb. 1-1 perc / oldal), hogy kicsit megszívják magukat.
  • A sütőt melegítsük elő (légkeverés nélkül) 50 fokra.
  • A vajat egy nagyobb serpenyőben olvasszuk fel, majd a beáztatott szeleteket kezdjük el megsütni közepes hőfokon.
  • Akkor kész, ha mindkét oldala szép aranybarna.
  • A megsült kalácsokat tegyük egy tányéron az előmelegített sütőbe, hogy míg a többi készül, ne hűljön ki.
  • Juharsziruppal, olvasztott vajjal, fahéjas porcukorral, gyümölccsel....bármivel nagyon jó :)


2014. január 19., vasárnap

Croissant


Már régóta izgatta a fantáziámat egy jó kis otthoni, kézzel készült, igazi croissant, amit nyugis hétvégi reggeleken frissen facsart narancslével, finom lekvárokkal lehet majszolni. Amikor Párizsban voltunk, minden reggel ezt ettük, hiába lett volna ezerféle másra lehetőség, egyrészt ez illett a helyhez, másrészt iszonyú finom volt. Szerettem volna reprodukálni azt a foszlós, igazi vajas, házi, leveles süteményt és ennek most el is jött az ideje.
Kiindulásnak a Szakácsok Könyvében lévő receptet vettem, gondolván ez a könyv a Biblia, az ebben lévő recept lesz a tökéletes. Aztán jött a csalódás... Kicsit az volt az érzésem, mintha hozzá nem értők kezei közül került volna ki a leírás, ugyanis olyan alapvető hibák vannak benne, amik előre vetítik, hogy így bizony nem fog sikerülni a megvalósítás.
Sebaj, gondoltam, majd átalakítom én a receptet, hogy jó legyen és lám, sikerült is :)
Nem nehéz kitalálni, hogy a vasárnapi reggelink gondolatban Párizsba repített vissza az ízre, állagra, illatra tökéletes kis croissant-okkal ;)


Hozzávalók (24 kisebb croissant-hoz):
  • 600 g rétesliszt
  • 75 g porcukor
  • 12 g só
  • 15 g zsíros tejpor
  • 35 g puha vaj
  • 2,5 dl víz
  • 30 g friss élesztő
  • 100 g porcukor
  • 300 g hideg vaj
  • 2 tojás

Elkészítés:
  • Egy közepes tálban a vizet melegítsük meg kb 40-50 fokosra, majd keverjük el benne a porcukrot, hogy teljesen feloldódjon, végül morzsoljuk bele az élesztőt és tegyük a tálat letakarva meleg helyre, hogy az élesztő felfusson. Én vagy a radiátor közelébe, vagy a 40-50 fokosra állított sütőbe teszem be.
  • Míg az élesztő gombák dolgoznak, egy nagy fém keverőtálat forró vízzel átöblítek, majd megtörlöm, hogy a száraz hozzávalók ne egy jéghideg edénybe kerüljenek.
  • A lisztet, a porcukrot, a sót, tejport mind az előmelegített tálba szitálom, jól összekeverem és még egyszer átszitálom az egészet.
  • A száraz hozzávalókhoz keverem a felfuttatott élesztőt és a nagyon puha vajat, majd az egész masszát jól összedolgozom, hogy magától elváljon a tál oldalától.
  • A tésztát letakarom és meleg helyen 1,5-2 órát pihentetem, míg a duplájára nem nő. Én a kelesztéshez is a sütőt szoktam használni, mivel ott biztos, hogy egyenletes lesz a hőmérséklet és a tészta nem fázik meg.
  • Amikor a tészta megkelt, jó alaposan átgyúrom a tálban, majd ismét letakarom és 1-1,5 órát kelesztem, de ekkor már a hűtőben.
  • A hűtőből kivéve ismét átgyúrás következik, majd egy 30 perces fagyasztóban történő kelesztés.
  • A fagyasztóból kivett tésztát gyúrjuk át alaposan, majd nyújtsuk ki téglalappá, ami háromszor olyan hosszú, mint amilyen széles és a rövidebbik oldal van felénk.
  • A 300 g vajnak vegyük a felét és a hozzánk közelebb eső, rövidebbik oldal aljától kiindulva oszlassuk el egyenletesen a tészta 2/3 részén (tehát, a tőlünk távolabb eső vége, a tészta 1/3-ada már nem lesz vajas).
  • A felső - vajazatlan - harmadot hajtsuk rá a vajas rész felére (föntről, magunk felé hajtjuk), majd a felénk közelebb eső részt hajtjuk fölfele, rá az előbb lehajtott résznek a tetejére.
  • A hajtogatott tésztát csomagoljuk folpackba vagy alufóliába és tegyük a mélyhűtőbe 30 percre, mjad utána 1 órára a hűtőbe.
  • A tésztát nyújtsuk ki ugyanolyan méretűre, mint a kezdeti téglalapunk volt, majd ismételjük meg a vajazós, hajtogatós folyamatot (az alsó 2/3-ad részre kenjük rá a vajat, hajtsuk föntről lefelé a vajazatlan harmadot, majd lentről fölfelé a vajazottat).
  • Ismét csomagoljuk be a tésztát és jöhet újabb 30 perc a mélyhűtőben, majd jön a választási lehetőség :) Itt ugyanis nálam eljött az éjszaka és már nem akartam tovább dolgozni a tésztával, így a hűtőben éjszakázott és reggel folytattam az alábbiak szerint (aki nem éjszakáztatja a tésztát a hűtőben, annak csak 1 órát kell ott pihentetni).
  • Reggel kivettem a hűtőből a tésztát, lisztezett felületen kinyújtottam 3 mm vastagságú, 40 cm széles, 60 cm hosszú téglalappá, majd hosszában félbevágtam (így egy-egy csík 20 cm széles, és kb 60 cm hosszú volt).
  • A csíkokat egyenként 12-12 kis háromszögre vágtam, majd elkezdtem feltekergetni őket.
  • A háromszögek tapla volt felém, de mielőtt feltekertem volna, kicsit kinyújtottam, meghúzogattam a tésztát, mivel a felvágás során picit összeugrott. Végül a talpától a csúcsa felé feltekertem és kicsit meghajlítottam, hogy kifli formát kapjak.
  • Az elkészült croissant-okat sütőpapírral kibélelt tepsire tettem, és letakarva, szobahőmérsékleten 1,5-2 órát kelesztettem.
  • A sütőt légkeveréses álláson 230 fokra melegítettem elő, majd mielőtt a tepsit betettem, a hőmérsékletet 190 fokra csökkentettem.
  • A megkelt croissant-okat a felvert tojással alaposan megkentem és így mentek a sütőbe kb. 20 percre, míg aranybarnára nem sültek.
  • Ha nem akarjuk egyszerre megsütni az összeset, akkor megformázva, mélyhűtőbe is tehetjük (1-2 hétre) és így legközelebb csak elő kell kapni és újra frissen lehet enni :)



2014. január 4., szombat

Gyerekkorom ízei 2 - Linzer


Az alábbi recept, sütemény is meghatározó az életemben, már egész kicsi korom óta. Nincs semmi különös vagy extra ebben a kekszben, nekem mégis nagyon kedves. Évente többször is szívesen készítem, mert ilyenkor a szeretett ízek mellett az emlékek is előtérbe kerülnek.


Ezt a sütit anyukám általában karácsony előtt készítette. Esténként, mikor már aludni mentünk tudtuk, hogy másnap reggelre ott lesznek a csoda kis kekszek, amiket annyira szerettünk. Ilyenkor persze kora reggel keltünk a húgommal, még mindenki előtt, és osontunk ki a konyhába meglesni, megkóstolni őket. Fogtuk a két kicsi gyerek székünket, a sütő ajtaját lenyitottuk, két oldalról ültünk mellé és az ajtóra helyezett nagy tálból falatoztunk. Manapság, minden harapással kicsit visszarepülök az időbe, nosztalgiázni. Bátran állíthatom, hogy ez a világ legfinomabb linzere :) Legalábbis, számomra ;)


Hozzávalók:
  • 400 g liszt
  • 250 g vaj
  • 120 g porcukor
  • 3 tojás sárgája
  • 1 zacskó sütőpor
  • 2 vaníliarúd kikapart magjai



Elkészítés:
  • A vajat jó előre vegyük ki a hűtőből, hogy legyen ideje megpuhulni. Adjuk hozzá a cukrot és robotgéppel keverjük habosra.
  • Adjuk hozzá a tojások sárgáját, a lisztet, sütőport és a vaníliarudak magjait, majd az egészből gyúrjunk egy jól formázható tésztát.
  • A kezünk melegétől és a vajtól a tészta túlpuhul, így 1 órára tegyük hűtőbe vagy ha sietünk, néhány percre a mélyhűtőbe.
  • A sütőt melegítsük elő 180 fokosra (nem légkeveréses álláson).
  • Amikor a tésztát kivesszük a hidegről gyors mozdulatokkal gyúrjuk át, hogy könnyebben formázható legyen.
  • Lisztezett felületen nyújtsuk 2-3 mm vastagra, és tetszőleges mintákkal szúrjuk ki a kekszeket.
  • Sütőpapíros tepsire téve süssük meg 8-10 perc alatt, vagy míg halvány barnák nem lesznek.


2013. augusztus 5., hétfő

Meggyes crostata


A kedvenc nyári gyümölcseimnek lassan vége, illetve már vége is, de még sikerült egy kis meggyhez jutnom a múlt héten. Már nem volt az a kövér, élénk piros színű és valószínűleg nem is előző nap szedték, de legalább frissnek volt mondható és nem fagyasztott vagy üveges verzióval kellet bénázni.
Idő hiányában sajnos ezen a nyáron sem sikerült annyit és úgy sütni, főzni, ahogy szerettem volna, nem is beszélve a fagyasztásról, lekvár készítésről. Talán majd jövőre... És jövőre is azt fogom mondani, hogy jövőre :) De egyszer biztos összejön.

Az alábbi receptet Mirelle oldalán találtam, csak az arányokon változtattam és sok kicsi helyett 1 nagyot készítettem.



Hozzávalók:
  • a tésztához:
    • 220 g liszt
    • 150 g vaj
    • 25 g porcukor
    • 2 ek víz
  • a töltelékhez:
    • 100 g mandulaliszt
    • 50 g vaj
    • 30 g cukor
    • 1 tojás
    • 1 ek liszt
    • 500 g meggy (magozva)
    • fahéj
    • 1 tojás a tészta megkenéshez
    • jégcukor (ez elhagyható vagy helyettesíthető kristálycukorral)

Elkészítés:
  • A tésztához a lisztet elkeverem a porcukorral, majd hozzáreszelem a vajat. Jól összemorzsolom, végül a vízzel egynemű tésztává gyúrom.
  • A kész tésztát a mélyhűtőbe teszem, hogy egy picit visszadermedjen és könnyebb legyen kinyújtani. Közben elkészítem a tölteléket.
  • A vajat megolvasztom egy kicsit és a cukorral fehéredésig, magas fokozaton összekeverem, aztán hozzáadom a tojást, liszetet és mandulalisztet.
  • A tésztát lisztezett munkafelületen kör alakúra nyújtom és egy kivajazott, kilisztezett piteformába teszem úgy, hogy a szélei bőven túl lógjanak a forma peremén.
  • A sütőt légkeveréses állásban 180 fokosra előmelegítem.
  • A tésztára kanalazom a krémet, eloszlatom egyenletesen, majd ráhalmozom a kimagozott meggyet, jó bőségesen, végül egy kevés kristálycukorral és fahéjjal megszórom, végül a széleket ráhajtogatom. Nem baj, ha nem egyforma mindenhol, ettől lesz rusztikus :)
  • A kész sütit az előmelegített sütőben kb 30-40 perc alatt megsütöm. Akkor jó, ha a szélei mindenhol, egyenletesen aranybarnák.



2013. június 27., csütörtök

Hideg eperkrémleves marcipános, túrós galuskával


Nyáron nagyon szeretem a gyümölcsleveseket, mert szinte kivétel nélkül gyorsan elkészíthetők és a hűtőben pár napig is elállnak, már, ha marad belőle addig :) Nem kell melegíteni, csak előkapni és már ehetjük is. Sokszor nem is levesként, hanem desszertként eszem.
Ha visszatér a forróság biztos kipróbálom málnából, meggyből is. A galuska pedig nem is kérdés, hogy marad :)


Hozzávalók:
  • a leveshez:
    • 500 g eper
    • 2 dl tej
    • 2 dl főzőtejszín
    • 2 ek porcukor
    • 1 vaníliarúd magjai
    • 34 g vaníliás pudingpor (főzés nélküli)
    • 1 citrom leve
  • a galuskához:
    • 250 g túró
    • 50 g marcipán
    • 2 ek mandulaliszt, vagy mandula lapka
    • 1 tojás
    • 2,5 ek búzadara


Elkészítés:
  • Az epret megmosom, egy nagyobb tálba teszem és a többi hozzávalóval együtt botmixerrel összeturmixolom.
  • Sűrű szűrőn átszűröm, majd hűtőbe teszem, míg a galuskát elkészítem.
  • A túrót villával összetöröm, belereszelem a marcipánt, jól összekeverem, majd hozzáadom a tojást, végül a mandulalisztet és a búzadarát.
  • 10-15 percig állni hagyom, majd 2 kiskanál segítségével galuskákat szaggatok belőle és forró sós vízben addig főzöm, míg feljönnek a víz tetejére.
  • A levest a galuskákkal a tetején tálalom.

2013. június 26., szerda

Málnás-citromkrémes kosárkák


Az egyik kedvenc gyümölcsöm a málna. Alig várom a nyarat, amikor végre marékszámra lehet enni. Úgy az igazi, ha az érett szemeket a bokorról lehet szedni és frissen megenni. Régebben, nagypapáméknál volt néhány bokorral és minden évben alig vártam, hogy termőre forduljon. Mostanában be kell érnem a piacon kaphatóval, ami sajnos nem olyan szép, nem olyan gurulós :) Így, a kevésbé szép szemeknek hol is lehetne jobb helye, mint egy finom, friss nyári sütiben :)


Hozzávalók:
  • a tésztához:
    • 220 g liszt
    • 30 g porcukor
    • 150 g vaj
    • 2 ek hideg víz
  • a krémhez:
    • 1 csomag vaníliás pudingpor (nem főzős)
    • 1 tojássárgája
    • 2 dl tej
    • 1 dl joghurt
    • 1 citrom leve és héja


Elkészítés:
  • A tésztához a hozzávalókat alaposan összegyúrom, hogy egynemű tésztát kapjunk, majd hűtőbe teszem, kb 20-30 percre (én mélyhűtőbe szoktam fele időre, hogy ne kelljen annyit várni :)
  • Közben elkészítem a krémet. A pudingport elkeverem a tojássárgával és a tej felével, így egy nagyon sűrű krémet kapunk.
  • A joghurtot a tej másik felével és a citrom reszelt héjával felforralom.
  • Amikor felforrt, hozzákeverem a sűrű krémet részletekben, végül belefacsarom a citrom levét. Felhasználásig hűtőbe teszem.
  • A sütőt előmelegítem 180 fokosra (légkeveréses).
  • A picit megdermedt tésztát kb 3-4 mm vastagra nyújtom és 8 cm átmérőjű köröket szaggatok belőle.
  • A tésztakorongokat kivajazott, kilisztezett mini tortaformákba helyezem. Csak óvatosan nyomkodom bele, hogy a formát felvegye, de sütés után könnyen kiszedhető legyen.
  • A tésztakosárkákba alufóliát teszek, majd sütőgyöngyökkel töltöm meg és vaksütéssel megsütöm. Ha nincs otthon sütőgyöngy, bármilyen hüvelyessel helyettesíthető :) Csak az a fontos, hogy legyen valami súly, ami nem engedi a tésztát felpúposodni.
  • 10-15 perc alatt megsülnek a kosarak, majd óvatosan kiszedem belőle a gyöngyöket és hagyom, kihűlni.
  • A kész kosárkákba 2-3 szem málnát teszek, majd a krémmel befedem, a tetejét mentával díszítem.
  • Tálalásig hűtőbe teszem.