A következő címkéjű bejegyzések mutatása: víz. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: víz. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. december 23., hétfő

Kandírozott narancshéj


A karácsonyi készülődés idén sajnos nem nagyon terjedt ki az ételekre nálam. A sok év végi munka miatt, ettem, amit értem és a karácsonyi fogásokról, sütikről, gasztro ajándékokról csak álmodoztam. Még szerencse, hogy idén kedden van 24-e, így szombat óta van egy kis idő bepótolni a karácsonyi készülődést a konyhában is.
Idén mindenki kap valami finomságot is az ajándéka mellé, valami olyan apróságot, amiről tudom, hogy szereti, és mivel én készítem még inkább kedves lesz neki :)


Kandírozott narancshéj volt az első. Nem is tudom, honnan jött az ötlet, hogy ez készüljön, mert nem nagyon szeretem, sőt, a süteményekből minden alkalommal kipiszkáltam, de most vágytam rá, hogy legyen itthon, miközben tudtam, hogy valaki a családból nagyon fog örülni neki :)


Hozzávalók:

  • 6 közepes narancs
  • kb. 1 kg kristálycukor
  • víz


Elkészítés:
  • Fogtam a narancsokat és kifacsartam a levüket, majd a héjakat cikkekre vágtam és kivágtam belőle a fehér részeket, hogy minél kevesebb maradjon a héjon. Vigyázni kell, mert ha sokat hagyunk rajta, akkor keserű íze lesz a végén.
  • Miután minden héjat megszabadítottam a fehér részektől, vékony csíkokra vágtam őket és, hogy biztosan elkerüljük a keserű ízt annyi hideg vízzel, amennyi ellepi felforraltam.
  • Amikor felforrt leöntöttem a vizet a héjakról és megismételtem a hideg vizes forralást még kétszer.
  • Első 2 alkalommal a forralást követően 5-5 percig hagytam még zubogni, harmadszorra viszont már 30 percig.
  • A harmadik forralás után leszűröm a héjakat, félreteszem.
  • A (harmadik forralásból) megmaradt főző víz minden 100 ml-e után 100 g kristálycukort adok hozzá és lassú kevergetés mellett, közepes lángon szirupot főzök belőle. Nálam a 6 narancshoz 850 ml víz kellett, amit 850 g cukorral főztem össze.
  • Miután a cukor teljesen elolvadt a vízben, visszateszem bele a félretett héjakat és kb 30-40 perc alatt megfőzöm, addig míg a héj szinte átlátszó nem lesz.
  • Ezt követően a héjakat a szirupban hagyom kihűlni - ez akár lehet 1 éjszaka is, nem lesz semmi baja.

  • Amikor kihűltek a héjak, egy tepsire sütőpapírt teszek és a sütőbe tolom, majd egy szinttel följebb a sütő rácsára helyezem a héjakat figyelve, hogy ne érjenek össze, elkülönüljenek egymástól.
  • A sütőt a legalacsonyabb hőfokra állítom (nálam ez 40 fok) és légkeveréses álláson kb 1 órát "szárítom" a héjakat. A cukorszirup a rácson keresztül az alatta lévő tepsi+sütőlap kombóra csöpög, így könnyű lesz takarítani.
  • Miután nagyjából megszáradtak a héj darabkák, leszedem őket a rácsról és megforgatom kristálycukorban, majd sütőpapírra teszem és hagyom hogy teljesen megszáradjanak, megkeményedjenek. Nálam ez kb 1-1,5 nap volt.



2013. augusztus 5., hétfő

Meggyes crostata


A kedvenc nyári gyümölcseimnek lassan vége, illetve már vége is, de még sikerült egy kis meggyhez jutnom a múlt héten. Már nem volt az a kövér, élénk piros színű és valószínűleg nem is előző nap szedték, de legalább frissnek volt mondható és nem fagyasztott vagy üveges verzióval kellet bénázni.
Idő hiányában sajnos ezen a nyáron sem sikerült annyit és úgy sütni, főzni, ahogy szerettem volna, nem is beszélve a fagyasztásról, lekvár készítésről. Talán majd jövőre... És jövőre is azt fogom mondani, hogy jövőre :) De egyszer biztos összejön.

Az alábbi receptet Mirelle oldalán találtam, csak az arányokon változtattam és sok kicsi helyett 1 nagyot készítettem.



Hozzávalók:
  • a tésztához:
    • 220 g liszt
    • 150 g vaj
    • 25 g porcukor
    • 2 ek víz
  • a töltelékhez:
    • 100 g mandulaliszt
    • 50 g vaj
    • 30 g cukor
    • 1 tojás
    • 1 ek liszt
    • 500 g meggy (magozva)
    • fahéj
    • 1 tojás a tészta megkenéshez
    • jégcukor (ez elhagyható vagy helyettesíthető kristálycukorral)

Elkészítés:
  • A tésztához a lisztet elkeverem a porcukorral, majd hozzáreszelem a vajat. Jól összemorzsolom, végül a vízzel egynemű tésztává gyúrom.
  • A kész tésztát a mélyhűtőbe teszem, hogy egy picit visszadermedjen és könnyebb legyen kinyújtani. Közben elkészítem a tölteléket.
  • A vajat megolvasztom egy kicsit és a cukorral fehéredésig, magas fokozaton összekeverem, aztán hozzáadom a tojást, liszetet és mandulalisztet.
  • A tésztát lisztezett munkafelületen kör alakúra nyújtom és egy kivajazott, kilisztezett piteformába teszem úgy, hogy a szélei bőven túl lógjanak a forma peremén.
  • A sütőt légkeveréses állásban 180 fokosra előmelegítem.
  • A tésztára kanalazom a krémet, eloszlatom egyenletesen, majd ráhalmozom a kimagozott meggyet, jó bőségesen, végül egy kevés kristálycukorral és fahéjjal megszórom, végül a széleket ráhajtogatom. Nem baj, ha nem egyforma mindenhol, ettől lesz rusztikus :)
  • A kész sütit az előmelegített sütőben kb 30-40 perc alatt megsütöm. Akkor jó, ha a szélei mindenhol, egyenletesen aranybarnák.



2013. április 29., hétfő

Juhtúrós nokedli


A cím alapján azt gondolhatnánk, hogy a jól ismert sztrapacskáról van szó, de mégsem. Idő hiányában, és mert már nagyon éhesek voltunk, nem bíbelődtem a krumplival, egyszerűen csak készítettem egy egyszerű nokedlit - eredetileg tojásos nokedli lett volna - és, mivel a hűtőben árválkodott egy kis juhtúró, menet közben kicsit módosítottam a kezdeti elképzelésen.
Friss fejessalátával juj de finom volt :)


Hozzávalók: (2 nagyon éhes embernek :)

  • 200 g liszt
  • 130 ml víz
  • 2 tojás
  • 200 g juhtúró
  • 0,5 dl tej
  • 100 g füstölt tarja
  • só, bors




Elkészítés:
  • Egy lábosban felforralok kb 1 liter vizet.
  • A lisztből, vízből, tojásokból kicsi sóval sűrű nokedli tésztát keverek. Akkor jó, ha a villáról egy kicsit lefolyik.
  • Amikor a víz már forr, a tésztát a vízbe szaggatom. Megvárom míg a szemek feljönnek a víz tetejére, és még kb 2-3 percig hagyom főni őket, majd leszűröm.
  • Egy nagyobb serpenyőben a kockára vágott tarját megpirítom, majd hozzáadom a nokedlit.
  • A juhtúrót egy pici tejjel lazítottam - mivel nem volt itthon tejföl - majd ezt is a nokedlihez adnom. Az egészet jól összeforgatom.
  • Míg a nokedli rottyan egyet elkészítem a salátát. Kb 0,5 liter vízhez adok 1-2 evőkanál ecetet (ki mennyire bírja, én nagyon szeretem :) és 1 evőkanál cukrot. Jól összekeverem, majd beletépkedem a fejessalátát.