A következő címkéjű bejegyzések mutatása: főzőtejszín. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: főzőtejszín. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. november 5., kedd

Rokfortos-csirkés rizottó


Régen a rokfortos csirke volt az egyik kedvencem, amit anyukám gyakran el is készített, de soha nem volt elég. Alapvetően a kék sajtot nem szerettem soha magában enni, de ebben a szószban nem látszódtak a kis kék, penész darabok :) és pont kellemes pikáns ízt adott az ételnek.
Pár héttel ezelőtt nagyon megkívántam a jól ismert ízeket, de nem tudtam a pontos receptet, csak nagyjából emlékeztem a hozzávalókra, így improvizáltam egyet. Sima rizses főtel helyett, rizottóvá alakítottam és azt hiszem sikerült azt az íz kombinációt megalkotnom, amire annyire vágytam :)

Hozzávalók:
  • 2x fél dl olívaolaj
  • 1 közepes fej vöröshagyma
  • 2 dl rizottó rizs
  • 1 dl fehérbor
  • 1 bio húsleves kocka
  • 0,5 l víz
  • 2 ek vaj
  • 250 g csirkemell
  • 250 g kéksajt
  • 2 dl főzőtejszín
  • só, bors


Elkészítés:
  • A csirkemellet alaposan megmosom, megpucolom és kisebb darabokra vágom, félreteszem.
  • A hagymát apró darabokra vágom és az egyik adag olajon üvegesre párolom.
  • A rizst a hagymához adom és addig pirítom, míg a szemek üvegesek nem lesznek. Ekkor hozzáöntöm a fehérbort és elforralom belőle az alkoholt.
  • Egy kisebb serpenyőben a másik adag olajat felforrósítom, amennyire csak lehet, majd rádobom a csirkét és minden olalát alaposan megpirítom. Amikor ez megvan, lehúzom a tűzről további felhasználásig.
  • A leveskockát feloldom forró vízben, majd kanalanként a rizshez adom, kevergetem, míg a rizs annyira megpuhul, hogy picit roppanós maradjon.
  • Miközben a rizshez adagolom az alaplevet egy másik lábosban felmelegítem a tejszínt, hozzáadom a kisebb darabokra vágott kéksajtot és felolvasztom a tejszínben, majd hozzáadom a félig megpirított csirkemell kockákat és lefedve teljes puhulásig párolom.
  • Mikor a rizs kellően megpuhult, és nem szívott föl minden folyadékot, hozzáadom a vajat és jól elkeverem benne. Mivel a kéksajt elég sós, így csak kevéssé sózom, picit borsozom.
  • Utolsó lépésként jöhet a rizshez a kéksajtos szószos csirke és egy utolsó rottyantás, majd a kész adagokat tetejükre reszelt sajttal tálalom.

2013. október 14., hétfő

Sütőtök krémleves


Az utolsó posztom éppen 2 hónapja volt, aztán jöttek nagy munkák, hosszú nyaralás és visszarázódás a mindennapokba. Közben pedig ősz lett. A nyaralásból visszatérve nehéz volt hirtelen hozzászokni az évszakhoz képest váratlan hűvös időhöz, de pár nap múlva rájöttem, hogy az őszt is szeretem, nagyon is, csak az átállás nehéz. És végre újra volt időm főzni, mert az elmúlt hetek alatt az is előfordult, hogy a hűtő is üres lett :)


Nálam az ősz együtt jár a sütőtökkel, minden mennyiségben, leginkább leves formájában. Ha tehetném minden héten ezt enném! Ez is egy olyan leves, amit mindenki máshogy készít, de szerintem az enyém a legjobb ;)


Hozzávalók (4 személyre):

  • 1 kg sütőtök (ez már a nettó súlya)
  • 1-2 ek vaj
  • 1 ek méz
  • 1 dl főzőtejszín
  • 4-5 dl csirke alaplé (1 bio leveskockából)
  • só, bors, szerecsendió
  • 1 doboz bacon
  • 5-6 ek tökmag


Elkészítés:
  • A tököt megpucolom, kimagozom, apró kockákra vágom és tepsiben, alufóliával lefedve 200 fokra előmelegített sütőben, 30-40 perc alatt megsütöm.
  • Amikor kész, egy nagyobb edényben felolvasztom a vajat, majd megfuttatom rajta a sült tök kockákat.
  • Hozzáadom a mézet és addig hagyom közepes lángon, míg habos nem lesz.
  • Botmixerrel pürésítem és ekkor jöhet hozzá több részletben az alaplé. Ha nincs lefagyasztott finom, házi húslevesem (ami gyakran előfordul) akkor bio leveskockát használok. Az, hogy mennyi alaplevet használunk, attól függ, hogy mennyire szeretnénk sűrűre a levest, én általában nem higítom túl, szeretem, ha tartalmas.
  • A levest ízesítem a fűszerekkel majd felforralom. A sóval óvatosan bánjunk, mert a bacon is elég sós, a levesbe, csak az ízek kiemelése végett kell egy csipetnyi.
  • Végül a leveshez keverem a tejszínt és egy utolsót forralok rajta.
  • A bacont kockákra vágom és egy kis serpenyőben megpirítom, majd jöhet a tökmag is. Vigyázzunk, mert hő hatására a magok felpuffadnak és kilőhetnek a serpenyőből :)
  • A levest tökmaggal és bacon kockákkal tálalom, plusz jól meglocsolom hidegen sajtolt tökmagolajjal. Isteni! :)

2013. július 29., hétfő

Őszibarackos-szederkrémleves kókuszos habgaluskával


Ez a nyár a gyümölcskrémlevesek bűvöletében telik nálam.
Korábban talán sosem csináltam még egyszer sem, de idén valamiért nagyon rákaptam.
Magukban, nyersen sajnos nem nagyon eszem gyümölcsöt, de így, leves formájában minden nap, akár többször is el tudnám viselni. Persze, ez nem egyenlő azzal, mintha magában enném a gyümiket.
Az alábbi leveshez a szedret megkívánta, a barackoknak meg muszáj volt a levesbe kerülniük, mivel már nem sok volt nekik hátra :)




Hozzávalók:
  • a leveshez:
    • 500 g szeder
    • 350 g őszibarack
    • 80 g kristálycukor
    • 3 dl víz
    • 180 g (görög) joghurt
    • 1 dl főzőtejszín
    • 1 közepes rúd fahéj
    • 8 szem szegfűszeg
  • a habgaluskához:
    • 3 dl tej
    • 2 tojásfehérje
    • 2 ek kristálycukor
    • 2 tk kókuszkrém

Elkészítés:
  • A szedret, barackot megmosom, meghámozom majd egy nagyobb lábosba teszem, felöntöm a vízzel, hozzáadom a cukrot, végül a fahéjat és a szegfűszeget. 
  • Magas lángon 10-15 perc alatt felforralom, majd egy sűrű lyukú szűrőn több részletben átpaszírozom egy másik lábosba.
  • A joghurtot összekeverem a tejszínnel, majd a gyümölcsléhez adom, elkeverem.
  • A levest közepes hőfokon felforralom.
  • Míg forr, elkészítem a galuskákat, madártejhez hasonlóan.
  • A tojásfehérjéket a cukorral kemény habbá verem, majd hozzákeverem a kókuszkrémet.
  • A tejet megmelegítem, de figyelek, hogy ne forrjon fel. Kis adagokban a tojásfehérje habot a tejben megfőzöm. Először az egyik oladalát, majd a másikat is. A kész galuskákat rácsra szedem.
  • A levest alaposan lehűtjük, majd a kókuszos galuskával tálaljuk.



2013. július 2., kedd

Joghurtos málnakérmleves amaretti morzsával


Már megint leves. Már megint gyümölcsből. Már megint rózsaszín :)
De végre nyár van, friss, szezonális gyümölcsökkel és épp a málna szezon kellős közepe. Vájling jóvoltából egy rekesz frissen szedett, gurulós és isteni finom málna boldog tulajdonosa lettem :) Sose volt még ennyi málnám egyszerre :) Egy jó része csak úgy, magában elfogyott, de a többinek sem kellett sokat várnia. Egy részéből lett a leves, a másik feléből pedig süti és már el is fogyott a teljes készlet. Sebaj, jöhet a következő, amiből remélhetőleg marad annyi, hogy fagyasztani is tudjak, télire.



Hozzávalók:
  • 700 g málna
  • 75 g kristálycukor
  • 3 dl víz
  • 180 g (görög) joghurt
  • 1 dl főzőtejszín
  • 1 közepes rúd fahéj
  • 8 szem szegfűszeg
  • 1 kk vaníliapaszta
  • 6 db amaretti keksz (elhagyható)

Elkészítés:
  • A málnát megmosom, majd egy nagyobb lábosba teszem, felöntöm a vízzel, hozzáadom a cukrot, végül a fahéjat és a szegfűszeget. A szegfűszeget tea tojásba szoktam tenni, mert így jól kifő az íze, de utólag nem kell kutatni a kis szemeket, hanem könnyen kivehetők :)
  • Magas lángon 10-15 perc alatt felforralom, majd egy sűrű lyukú szűrőn több részletben átpaszírozom egy másik lábosba.
  • A joghurtot elkeverem a tejszínnel, majd a gyümölcsléhez adom, elkeverem.
  • A levest özepes hőfokon felforralom, közben belekeverem a vaníliapasztát. Ha túl savanyúnak érezzük, tehetünk még bele cukrot, ízlés szerint.
  • Kihűtve, amaretti morzsával tálaljuk, de langyosan is nagyon finom :)