A következő címkéjű bejegyzések mutatása: mandulaliszt. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: mandulaliszt. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. augusztus 5., hétfő

Meggyes crostata


A kedvenc nyári gyümölcseimnek lassan vége, illetve már vége is, de még sikerült egy kis meggyhez jutnom a múlt héten. Már nem volt az a kövér, élénk piros színű és valószínűleg nem is előző nap szedték, de legalább frissnek volt mondható és nem fagyasztott vagy üveges verzióval kellet bénázni.
Idő hiányában sajnos ezen a nyáron sem sikerült annyit és úgy sütni, főzni, ahogy szerettem volna, nem is beszélve a fagyasztásról, lekvár készítésről. Talán majd jövőre... És jövőre is azt fogom mondani, hogy jövőre :) De egyszer biztos összejön.

Az alábbi receptet Mirelle oldalán találtam, csak az arányokon változtattam és sok kicsi helyett 1 nagyot készítettem.



Hozzávalók:
  • a tésztához:
    • 220 g liszt
    • 150 g vaj
    • 25 g porcukor
    • 2 ek víz
  • a töltelékhez:
    • 100 g mandulaliszt
    • 50 g vaj
    • 30 g cukor
    • 1 tojás
    • 1 ek liszt
    • 500 g meggy (magozva)
    • fahéj
    • 1 tojás a tészta megkenéshez
    • jégcukor (ez elhagyható vagy helyettesíthető kristálycukorral)

Elkészítés:
  • A tésztához a lisztet elkeverem a porcukorral, majd hozzáreszelem a vajat. Jól összemorzsolom, végül a vízzel egynemű tésztává gyúrom.
  • A kész tésztát a mélyhűtőbe teszem, hogy egy picit visszadermedjen és könnyebb legyen kinyújtani. Közben elkészítem a tölteléket.
  • A vajat megolvasztom egy kicsit és a cukorral fehéredésig, magas fokozaton összekeverem, aztán hozzáadom a tojást, liszetet és mandulalisztet.
  • A tésztát lisztezett munkafelületen kör alakúra nyújtom és egy kivajazott, kilisztezett piteformába teszem úgy, hogy a szélei bőven túl lógjanak a forma peremén.
  • A sütőt légkeveréses állásban 180 fokosra előmelegítem.
  • A tésztára kanalazom a krémet, eloszlatom egyenletesen, majd ráhalmozom a kimagozott meggyet, jó bőségesen, végül egy kevés kristálycukorral és fahéjjal megszórom, végül a széleket ráhajtogatom. Nem baj, ha nem egyforma mindenhol, ettől lesz rusztikus :)
  • A kész sütit az előmelegített sütőben kb 30-40 perc alatt megsütöm. Akkor jó, ha a szélei mindenhol, egyenletesen aranybarnák.



2013. június 27., csütörtök

Hideg eperkrémleves marcipános, túrós galuskával


Nyáron nagyon szeretem a gyümölcsleveseket, mert szinte kivétel nélkül gyorsan elkészíthetők és a hűtőben pár napig is elállnak, már, ha marad belőle addig :) Nem kell melegíteni, csak előkapni és már ehetjük is. Sokszor nem is levesként, hanem desszertként eszem.
Ha visszatér a forróság biztos kipróbálom málnából, meggyből is. A galuska pedig nem is kérdés, hogy marad :)


Hozzávalók:
  • a leveshez:
    • 500 g eper
    • 2 dl tej
    • 2 dl főzőtejszín
    • 2 ek porcukor
    • 1 vaníliarúd magjai
    • 34 g vaníliás pudingpor (főzés nélküli)
    • 1 citrom leve
  • a galuskához:
    • 250 g túró
    • 50 g marcipán
    • 2 ek mandulaliszt, vagy mandula lapka
    • 1 tojás
    • 2,5 ek búzadara


Elkészítés:
  • Az epret megmosom, egy nagyobb tálba teszem és a többi hozzávalóval együtt botmixerrel összeturmixolom.
  • Sűrű szűrőn átszűröm, majd hűtőbe teszem, míg a galuskát elkészítem.
  • A túrót villával összetöröm, belereszelem a marcipánt, jól összekeverem, majd hozzáadom a tojást, végül a mandulalisztet és a búzadarát.
  • 10-15 percig állni hagyom, majd 2 kiskanál segítségével galuskákat szaggatok belőle és forró sós vízben addig főzöm, míg feljönnek a víz tetejére.
  • A levest a galuskákkal a tetején tálalom.

2013. március 19., kedd

Karamellás csokis-chilis macaron


Holnap nemzetközi macaron nap!!! :)

Itthon tavaly rendezték meg először és hatalmas sikernek örvendett. Mire munka után odaértünk, hosszú sor és kevés macaron fogadott :(
Idén szemfülesebb voltam, mert már jó előre megvettem a jegyeket, így remélem, nem kell majd sorbanállni :) Ami még szerencse, hogy pont a közelben leszek, így ha minden jól alakul, időben bejutok.

Ha nem lennék úgy elhavazva, akkor indulnánk Melivel az amatőröknek kiírt versenyen, de sajnos ez most nem fog összejönni. Így marad még 1 évünk, hogy gyakoroljunk, tökéletesítsünk.


Addig is, itt egy újabb recept, amiben nem csak a töltelék más, hanem a shell-ek receptje is.
Bár korábban Pierre Hermé receptjére esküdtem, de ez egy pillanat alatt megváltozott, amikor az alábbi, új recept szerint készült, szerintem tökéletes kis macaronok kijöttek a sütőből :)

A receptet Reni oldalán találtam és úgy voltam vele, ha neki sikerült tökéleteset gyártani, akkor ez a recept lesz a tuti. És be is jött :)


Hozzávalók a shellekhez:

  • 100 g porcukor
  • 100 g mandulaliszt
  • 40-40 g tojásfehérje
  • 25 g porcukor
  • 35 g víz
  • 100 g kristálycukor
  • ételszínezék attól függően mennyire szeretnénk élénkre

Hozzávalók a krémhez:
  • 75 g kristálycukor
  • 1 ek víz
  • 200 ml habtejszín (minél zsírosabb)
  • 150 g fekete csoki (én 50%-osat használtam)
  • 2-3 chili paprika

A krém elkészítése:
  • Tegyük a cukrot és az evőkanál vizet egy lábosba, majd közepes hőfokon kezdjük melegíteni. A cukor lassan elkezd barnulni, megolvadni. 
  • Emeljük a hőfokot, és folyamatos keverés mellett várjuk meg míg a karamell gyöngyözni kezd, és borostyán színű nem lesz.
  • Vegyük le a tűzről majd keverjük hozzá a habtejszínt. Vigyázzunk, mert sistergő hangot fog adni, ami elég rémisztő volt elsőre :)
  • Keverjük sima állagúra a karamellt a tejszínnel -- ha a karamell elkezdene szilárdulni, akkor tegyük vissza a főzőlapra és alacsony hőfokon folytassuk a keverést, így újra megolvad. Ha elkészült, tegyük félre.
  • Vízgőz fölött olvasszuk meg a darabokra tört csokit.
  • A karamellt keverjük a csokihoz, jól dolgozzuk össze.
  • A chilit vágjuk apró darabokra és keverjük a karamellás-csokis masszához.
  • Tegyük félre, hogy egy kicsit kihűljön, szilárduljon, közben készítsük el a shell-eket.

A shell-ek elkészítés:
  • Verjük kemény habbá az egyik tojásfehérjét a 25 g porcukorral, tegyük félre (gyorsan kell dolgoznunk, nehogy a hab összeessen, míg a cukorból szirupot főzünk).
  • A 100 g kristálycukorból és a vízből szirupot főzünk, aminek 110 fokosnak kell lennie.
  • Ha a cukorszirup elérte a megfelelő hőfokot, folyamatosan csurgassuk a fehérje habhoz (a legjobb, ha van olyan robotgépünk, ami állvánnyal rendelkezik, vagy megkérünk valakit, hogy segítsen). Adjuk hozzá az ételfestéket és keverjük addig, míg a hab kihűl.
  • A mandulát és a 100 g porcukrot keverjük össze, majd szitáljuk egy tálba. Adjuk hozzá a másik tojásfehérjét és dolgozzuk össze.
  • A mandulás keveréket óvatosan dolgozzuk össze a tojáshabbal, hogy homogén masszát kapjunk.
  • Töltsük a masszát sima csöves nyomózsákba (én 8 mm-est használok) és nyomjunk egyforma, kis halmokat sütőpapírra.
  • A másik recepttel ellentétben itt nem kell megvárni, hogy a levegőn a shell-ek egy picit megszáradjanak, azonnal mehetnek a 150 fokra előmelegített (nem légkeveréses) sütőbe és 13-14 perc alatt gyönyörűen feljönnek :)
  • Amikor megsültek, húzzuk hideg felületre a sütőlapot és várjuk meg míg teljesen kihülnek a shell-ek, így könnyebb leválasztani őket és nem sérül az aljuk.

A kihűlt shelleket töltsük meg a csokival és műanyag dobozban - nem lefedve!! - a hűtőben egy éjszakát (vagy ameddig kibírjuk, hogy ne nyúljunk hozzá :) pihentessük, a tökéletes állag érdekében.
A töltelék akkor lesz jó, ha nem azonnal csíp, hanem csak később, az utóízben érződik a pikáns chili íz.




2013. február 10., vasárnap

Mangós-kókuszos macaron


Tegnap Melivel macaront sütöttünk. Néha rájövünk, hogy már régen csináltunk. Ilyenkor bevetjük magunkat a konyhába, és alkotunk valamit. Reggeli kávézás közben Meli új macaronos könyvéből kiválasztottunk egy receptet, de közben rájöttünk, hogy az eredeti elképzelés szerint, a kókusznak a shell-be kellett volna kerülnie. Mi nem így gondoltuk :)

Nekiálltunk kísérletezni, és egy olyan kókuszos-mangós krém született, hogy majdnem elfogyott, mire töltelék lehetett volna belőle :)


Hozzávalók a shell-ekhez:

Pierre Herme alap receptjét használjuk, ami az esetek 90%-ban hibátlanul működik, de vannak alkalmak, amikor nem úgy sikerülnek a dolgok, ahogy szeretnénk. Nekünk is sokat kellett próbálkozni :)

  • 150 g mandulaliszt
  • 150 g porcukor
  • 55 g tojásfehérje

  • 150 g kristálycukor
  • 38 g szénsavmentes ásávnyvíz
  • 55 g tojásfehérje
  • pár csepp ételszínezék -- elhanyagolható

Elkészítés:
  • A mandulalisztet összeszitálom a porcukorral, hozzáöntöm a tojásfehérjét (a recept szerint pihentetni kéne 1 napot, de készült már pihentetett és nem pihentetett fehérjéből is, de nem volt semmi különbség, így nem szoktuk pihentetni). Az egész masszát jól eldolgozom, majd félreteszem.
  • A kristálycukrot lábosban felmelegítem, hozzáadom az ételfestéket. Cukorhőmérővel folyamatosan ellenőrzöm, hogy 118 foknál ne legyen forróbb.
  • Míg a cukor felolvad, a másik adag tojásfehérjét egy tálban kemény habbá verem - félreteszem. 
  • Amikor a cukor eléri a 118 fokot, leveszem a tűzről - innentől 2 szereplős a munka :) - és gyorsan a felvert tojáshabhoz csurgatjuk, folyamatosan keverve. A cukortól a kemény hab egy kicsit folyósabb lesz, de ez nem baj.
  • A mandulás masszát jó alaposan összekeverem a cukros, tojásfehérjével, majd habzsákba töltöm. A habzsákot egy kancsóba állítva könnyen bele lehet tölteni a masszát. A habzsák csöve minimum 8mm-es legyen, különben nagyon nehéz kinyomni a sűrű krémet.
  • Sütőpapírra egyforma nagyságú köröket nyomok, majd a tepsi alját párszor jól megütögetem, hogy az esetleges farkincák elsimuljanak.
  • A tepsit félreteszem és várok (kb. 20-30 perc), hogy a shell-ek teteje megszáradjon, vagyis a krém már ne ragadjon hozzá az ujjamhoz. Ez azért nagyon fontos, mert ha nem keményedik meg eléggé, akkor sütés közben egyrészt nem emelkedik föl, másrészt megreped.
  • A recept szerint 150 fokra előmelegített sütőben kell megsütni, de ez az, amit mindenkinek magának kell kitapasztalnia a saját sütőjével, hogy mi a megfelelő. Melinek 170 fok, légkeverés nélkül, nekem a 160 fok is elég. A shelleket kb 10-15 perc alatt készre sütjük. Vigyázzunk, nehogy megégjenek! Sütés közben egy picit megfakulnak, veszítenek az élénk színükből.
  • Sütés után hideg felületre húzom a sütőpapírt és pár percet várok, mielőtt leválasztanám róla a shell-eket. Ha nem jönnek le könnyen, akkor a sütőpapír alját picit bevizezem.
A shell-ek sütés után kemények, a belsejük egy picit ragacsos és ízre leginkább mandulás habcsókra hasonlítanak, de a krém majd megváltoztatja ezt :)


Hozzávalók a krémhez:
  • 1 db érett mangó
  • 1 evőkanál barnacukor
  • 1 evőkanál barna rum (mi sima fehért használtunk)
  • 100 g fehércsokoládé
  • 100 g kókuszkrém
  • fél lime héja és pár csepp lé

Elkészítés:
  • A csokoládét a kókuszkrémmel vízgőz fölött megolvasztom, majd félreteszem.
  • A mangót kis kockákra darabolom, lábosba teszem, hozzáadom a cukrot és a rumot, majd pár perc alatt összefőzöm.
  • A mangót turmixgépbe teszem, hozzáöntöm a kókuszos csokit és jól összepürésítem.
  • Belereszelem a lime héját és csöpögtetek hozzá egy kis levet -- ezzel ellensúlyozva a csoki édességét.
  • A kész kérmet félreteszem és langyosra hűtöm.

A kihűlt shell-eket megtöltöm a mangós-kókuszos krémmel és fém, vagy műanyag dobozban (nem lezárva!) hűtőbe teszem.
Így egyrészt a krém egy picit megszilárdul, de ami a legfontosabb, hogy megpuhítja a shell-ek belsejét.

A macaron akkor az igazi - ha nagyjából 1 éjszaka hűtőben lét után - a külseje roppanós, de a belseje, puha, krémes.