A következő címkéjű bejegyzések mutatása: friss. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: friss. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. április 27., vasárnap

Spárga-spenót krémleves mentával


Végre tavasz van, napsütés és ezzel együtt jönnek szépen sorban a szerzonális finomságok :)
Ha időm engedné, legszívesebben minden nap főznék, mert a piacok roskadoznak a finomságoktól és azt érzem mindent meg szeretnék venni, hogy a téli, unalmas kínálat után maximálisan kiélvezhessem az összes színes zöldséget.
Most a spárga volt soron de mivel a gyönyörű spenótot sem tudtam otthagyni, sima spárga leves helyett kreáltam ezt az üde zöld, a tavasz ízeit magába záró verziót, megbolondítva egy kis mentával :)




Hozzávalók (2 főre):
  • 25 g vaj
  • 1 ek olívaolaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 350 g spárga (nettó súly, tisztítás után)
  • 2 nagy marék friss spenót
  • 500 ml spárgalé
  • 1 bio zöldségleves kocka
  • 1 kk porcukor
  • 4 ág friss menta



Elkészítés:
  • A spárgát megmosom, majd a csúcsokat levágom, félreteszem.
  • A szárról letördelem a keményebb, fás részeket. Egyszerűen csak fogom a spárgát és elkezdem hajlítani. Magától el fog pattanni a fás rész fölött.
  • A vastagabb darabokat megpucolom, a vékonyka, ceruza formájúakat nem bántom.
  • Egy nagyobb lábosban vizet forralok a cukorral, majd a spárga sípokat beledobom és 5-10 perc alatt puhára főzöm.
  • Közben vaj és olaj keverékén a csúcsokat megpirítom, majd ismét félreteszem őket.
  • A visszamradt zsiradékban az apróra vágott vöröshagymát és fokhagymát megpárolom.
  • A megfőtt spárga sípokat hirtelen nagyon hideg vízbe dobom pár pillanatra, így szép, élénkzöld színe marad. A főzőlevet ne öntsük ki, mert később még szükség lesz rá!
  • A megfőtt spárgát és a spentót leveleket a hagymára dobom és jól átforgatom, megfonnyasztom.
  • A spárga főzőlevéből fél litert kimérek, feloldok benne egy leveskockát, majd a zöldségekhez öntöm.
  • Közepes lángon felforralom, majd botmixerrel pürésítem. Mikor már teljesen sima, a mentát is hozzáadom és turmixolok rajta még egyet, de csak nagyjából, hogy a menta ne tűnjön el teljesen.
  • A kész levest ízlés szerint megsózom, majd a pirított csúcsokkal tálalom.


2013. április 24., szerda

Medvehagyma-krémleves


Még mindig medvehagyma, de ezúttal leves :)

A legújabb Ínyenc magazinban találtam a receptet, és mivel még mindig volt a hétvégi medvehagyma adagból, gondoltam, kipróbálom.
Nagyon szeretem a leveseket, és végre a hideg téli napok, sűrű, nehéz levesei után, valami könnyű, tavaszi következhet :)
Első ránézésre úgy tűnik, mintha spenót lenne, de mégsem. Finom, pikáns, nagyon gyorsan elkészül, és ugyanilyen gyorsan el is fogy :)


Hozzávalók (2 fő részére):

  • zöldségalapléhez:
    • 80 g sárgarépa
    • 60 g fehérrépa
    • 60 g zeller
    • 30 g karalábé
    • 50 g hagyma
    • 25 g póréhagyma 
  • leveshez:
    • 150 g burgonya
    • 1 nagyobb fej vöröshagyma
    • 150 g medvehagyma
    • 25 g vaj
    • 1 ek olívaolaj
    • 0,5 l zöldségalaplé
    • 2 dl tejszín
    • só, bors, szerecsendió

Elkészítés:
  • A zöldségalapléhez pucoljuk meg a zöldségeket, majd nagyobb darabokra vágva 1,5-2 l vízben fedő alatt,  kb. 60-90 perc alatt főzzük puhára.
  • A vöröshagymát vágjuk apróra, majd dinszteljük meg az olaj és vaj keverékén. Adjuk hozzá az apró kockára vágott burgonyát és pár percig pároljuk.
  • Öntsük hozzá az alaplevet, sózzuk, borsozzuk, reszeljük bele a friss szerecsendiót, majd fedő alatt főzzük addig, míg a burgonya teljesen meg nem puhul.
  • Keverjük bele a felcsíkozott medvehagymát és pár perc alatt főzzük meg.
  • Botmixerrel pürésítsük a levest, végül a tejszínnel öntsük föl.

2013. április 22., hétfő

Medvehagyma pesto


Tombol a medvehagyma láz :) Természetesen én sem maradhatok ki :)
Szombaton a biopiacon 2 hatalmas csokorral vettem, bár akkor még nem tudtam, hogy mi lesz belőle. Itthon végül úgy döntöttem, hogy egy pestot mindenképp készítek, mivel jobb módja nincs a tartósításnak, hogy a szezon egy picit kinyújtható legyen. Tavaly megpróbáltam frissen, levelenként fagyasztani, de felhasználáskor kiderült, hogy messze nem az igazi, vizes és ízetlen volt.
Pestoként, hűtőben viszont néhány hétig is eláll és nagyon sokféleképpen fel lehet használni.


Hozzávalók:

  • 50 g medvehagyma
  • 60 g dió (a dió felét fenyőmaggal helyettesítettem)
  • 60 g parmezán
  • 1 dl olívaolaj
  • só, bors

Elkészítés:
  • A diót és a fenyőmagot serpenyőben picit megpirítom, míg illatozni nem kezd.
  • Az összes hozzávalót késes robotgépbe teszem és simára pürésítem, sóval, borssal ízesítem.
  • A kész pestot kanalazzuk jól záródó üvegbe, és öntsünk rá annyi olívaolajat, ami el nem lepi.

2013. április 12., péntek

Fetás rukkola saláta dióval és málnával


Nem vagyok egy nagy salátás, sosem voltam.  Nem nagyon látok bennük fantáziát, pedig annyi féle variáció létezik, gyorsan elkészíthetők, egészségesek. De valahogy nekem a zöldségek mellé mindig hiányzik valami, minimum egy kis pirítós vagy hús.
Nemrég fordult a kocka, ugyanis a Konyhakiállításon megismerkedtem a Pödör olajokkal és ecetekkel, amiken keresztül rájöttem, hogy a sok ízetlen zöld, lehet izgalmas és finom. Az egyik standon tisztán kóstoltuk az olajat és ecetet és mindkettőnek olyan intenzív íze volt magában, mintha a legfrissebb málnát ettem volna, vagy valami isteni dió tortát. Aztán megnéztük, hogy egy kis dióolaj és málnaecet mit művel a rukkolával, hogyan varázsol belőle néhány további hozzávaló segítségével salátát.

Azóta a saláta gyakoribbá vált itthon, sőt, az alábbi az egyik kedvencem lett :)


Hozzávalók (2 főre):

  • 1 csomag rukkola
  • 200 g feta sajt
  • 1 marék dió
  • 1 marék málna
  • 3 ek Pödör dióolaj
  • 1-2 ek Pödör málnaecet
  • só, bors

Elkészítés:
  • A marék diót durvára töröm és egy kis serpenyőben megpirítom, míg illatozni nem kezd, majd félreteszem.
  • A dióolajat és a málnaecetet egy kisebb, zárható üvegben kevés sóval és borssal jól összerázom.
  • A rukkolát egy nagyobb tálba teszem, az olajos, ecetes dresszinget ráöntöm és jól elkeverem, hogy mindenhova jusson.
  • A fetasajtot rámorzsolom a rukkolára, hozzáadom a pirított diót és a friss málnát.

Igazi szín és ízorgia :)