A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tejföl. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tejföl. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. április 4., csütörtök

Almás pite


Régen nagyon nem szerettem az almás pitét. Nem tudom miért, hiszen a meggyesért rajongtam és rajongok a mai napig is, különösen azért, amit Nagyanyó csinál. Így, ha pitéről van szó, akkor csakis a családi recept jöhet szóba, már ami a tésztát illeti.

Aztán egyszer megkóstoltam Ádám álal sütött Új-Zélandi almatortát és azóta tudom, hogy a süteményekbe kerülő almatölteléket jól is el lehet készíteni.
Így, ez az almatöltelék örökös tagságot kapott nálam :)

Az én almás pitémhez tehát Nagyanyótól örökölt pite tésztába költözött az Új-Zélandi torta isteni tölteléke.


Hozzávalók a tésztához:
  • 500 g rétesliszt
  • 60 g porcukor
  • 300 g vaj
  • 2-3 ek tejföl
  • 1 tojás (a tészta lekenéséhez)

Hozzávalók a töltelékhez:
  • 2 kg alma (én csak 1 kg-ból csináltam, de szerintem kevés lett)
  • 100 g kristálycukor
  • 1 citrom reszelt héja
  • fahéj
  • mogyoró

Elkészítés:
  • Az almákat megmosom, meghámozom, majd a sajtreszelő nagyobbik lyukán lereszelem egy nagy lábosba.
  • Hozzáadom a cukrot, citrom reszelt héját, a fahéjat (ízlés szerint) és közepes lángon, lefedve elkezdem főzni. Addig főzöm, míg az alma meg nem puhul.
  • Közben elkészítem a tésztát.
  • A réteslisztet elkeverem a porcukorral, majd nyújtódeszkára szitálom.
  • Összedolgozom a szobahőmérsékletű vajjal, tejföllel és pici sóval.
  • Addig gyúrom, míg a massza egynemű tésztává nem áll össze. Ha ragad, adjunk hozzá még egy kis lisztet.
  • Amikor kész a tészta, hűtőbe teszem min. 1 órára (de a fagyasztóban pár hétig is eláll).
  • A megfőtt almatölteléket szűrőn lecsöpögtetem, hogy ne áztassa el a tésztát.
  • A hűtőből kivett tésztát 2 részre osztom - ezek lesznek a piete alja és teteje.
  • Lisztezett munkalapon a tepsi méreténél kicsit nagyobb téglalap alakúra nyújtom az egyik tésztát, majd sodrófa segítségével a tepsibe emelem. Azért kell picit nagyobbra nyújtani, hogy ne csak a tepsi alját fedje, hanem kicsit az oldalára is felérjen.
  • Én a nyers tésztát meg szoktam szórni szárított búzacsírával, ami a töltelék maradék folyadéktartalmát felfogja és nem ázik át a tészta.
  • A lecsöpögtetett almába durvára tört mogyorót keverek, majd a tölteléket egyenletesen eloszlatom a tésztán.
  • Kinyújtom a tészta másik felét is, majd befedem vele a tölteléket. Az oldalaknál kissé összenyomkodom az aljával, hogy a töltelék ne folyjon ki.
  • Annak érdekében, hogy a gőznek legyen helye távozni, villával több helyen megszúrkálom a tésztát.
  • A tojást kissé felverem, majd lekenem vele a pite tetejét - ettől lesz majd szép fényes. 
  • 180-200 fokra előmelegített légkeveréses sütőbe teszem és kb. 1 óra alatt vagy amíg a teteje aranybarna nem lesz készre sütöm.

2013. április 1., hétfő

Körözött


Ez is egy tipikusan olyan étel, amit minden családban máshogy készítenek. Mindenkinek megvan a bevált receptje, ami az ő szája ízének a tökéletes.
Én úgy vagyok bizonyos ételekkel, hogy addig próbálkozom velük, míg meg nem találom a nekem tökéleteset, ami aztán a mi családunk kedvencévé válik :)
A siker érdekében különböző recepteket tesztelek, aztán amikor megvan egy jó irány, akkor következik a finomhangolás, a kísérletezés, ízesítés míg el nem jutok odaáig, hogy azt érzem EZ AZ.


A körözöttel is így voltam, sok olyan verziót kipróblátam már, amire a recept tulajdonosa esküdözött, de valahogy sosem voltam elégedett, egészen addig, míg egyszer elkészült az áhított ízű, állagú kence.

Szóval, ez most az én receptem, amire esküszöm :)


Hozzávalók:

  • 300 g juhtúró
  • 250 g sima túró
  • 50 g vaj
  • 1 ek tejföl
  • 2 tk pirospaprika
  • 1,5 tk őrölt kömény
  • 1 csokor újhagyma

Elkészítés:
  • Nincs mit írni, mindent jól össze kell keverni, kenyérre kenni és megenni :)


2013. február 23., szombat

Gyerekkorom ízei - Vadas makarónival


Mindenkinek az életében vannak olyan ízek, ételek, amik a gyerekkorára emlékeztetik. Nekem az egyik ilyen a vadas, amit drága Nagyanyó mindig a szülinapomra csinál :) De csakis akkor, mert macerás az elkészítése. Mivel eddig csak évente egyszer tudtam enni, volt benne valami különlegesség, ami miatt mindig nagyon vártam azokat a bizonyos születésnapi ebédeket.
A recept már évek óta megvan, de soha nem mertem nekikezdeni, mert féltem az elkészítésétől.

Ma végre rászántam magam... :)

Hozzávalók:

  • 50 g vaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 500 g marhalábszár
  • só, bors
  • 2 nagyobb sárgarépa
  • 1 nagyobb fehérrépa
  • 10 babérlevél
  • 1 + 5 dl víz
  • 2 + 3 ek mustár
  • 1 nagy doboz tejföl
  • 2 ek liszt
  • 1 ek porcukor
  • 2 kk ecet
  • 1 csomag spagetti vagy makaróni

Elkészítés:
  • A vajat a kuktában megolvasztom, majd az apróra vágott hagymát üvegesre párolom benne.
  • Közben megmosom, megpucolom a húst, kisebb darabokra vágom és kiklpofolom. Sózom, borsozom és 2 ek mustárral vékonyan megkenem mindkét oldalukat.
  • A húsokat a hagymára teszem, majd felöntöm az 1 dl vízzel.
  • Lezárom a kuktát és először magas - majd amikor már nem gőzölög - közepes lángon kb. 30 perc alatt majdnem készre párolom a húst.
  • Míg a hús puhul, a tésztát felteszem főni, megpucolom a répákat és karikára vágom őket.


  • Fél óra elteltével kinyitom a kuktát és a húshoz adom a répakarikákat, a babérlevelet, majd felöntöm 5 dl vízzel.
  • Innentől már csak közepes lángon készre párolom a húst és a zöldséget kb. 20-30 perc alatt.
  • Amikor kész, tányérra szedem a húst - letakarom, hogy ne száradjon ki - félreteszem.
  • A kuktában maradt zöldséges léhez hozzáadom a 3 ek mustárt és botmixerrel pürésítem.
  • Elkészítem a habarást. A tejfölhöz hozzákeverem a lisztet és a porcukrot, majd az egészet a lepürésített zöldségekhez adom és összeforralom.
  • Végül hozzáadom az ecetet és ha kell utána ízesítem.

Nekem a vadas makarónival az igazi, de zsemlegombóccal is lehet enni :)