A következő címkéjű bejegyzések mutatása: zselatin. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: zselatin. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. január 5., vasárnap

Mangó-passion fruit krém, kókusz meringue-gel


Na, ez valami brutálisan jó!!! Kihagyhatatlan és nem lehet belőle eleget csinálni :)
Igaz, télen nem egyszerű hozzájutni a trópusi gyümölcsökhöz, de azért meg lehet oldani. Én végül sokadik próbálkozásra a Nagycsarnokban tudtam mindent beszerezni, de még így sem volt tökéletes a megoldás, mivel minden olyan kemény volt, mint egy szikla :) Nem volt mit tenni, a fűtőtesten érleltem őket pár napig mire megpuhultak rendesen.
Sajnos a passion fruit nem volt olyan gazdag belsejű, mint, amire számítottam, de ugye, ne legyek telhetetlen ;)


Igazán egyszerű és biztos sikert arató desszert ez! Mi sem bizonyítja jobban, hogy nálunk is vendégség előtt készült, várt a fotózásra, amikor is a vendégek rábukkantak a hűtőben. Úgy kellett könyörögni, hogy pár tálkával hagyjanak meg :)
Hát, mondanom sem kell pillanatok alatt ürültek ki a kis tálkák, pedig nem is volt rajta a kókuszos cucc.

Na, nem beszélek tovább, jöjjön a recept és tessék nekiesni megcsinálni! :)


Hozzávalók (8 közepes tálka esetén):
  • A krémhez:
    • 3 nagyobb, puha, érett mangó
    • 8 db passion fruit
    • 1 lime leve
    • 1 kis zacskó zselatin
    • 150 ml habtejszín
    • 85 g kristálycukor
    • 2 tojásfehérje
    • 30 g kókuszreszelék vagy kókuszkrém
  • A poharak széléhez:
    • 4-6 ek kókuszreszelék
    • 2-3 ek kristálycukor
    • 1 tojásfehérje

  • A meringue-hez:
    • 2 tojásfehérje
    • 6 ek kristálycukor
    • 3 ek Malibu likőr (elhagyható)

Elkészítés:
  • Verjük fel a poharak széléhez szánt fehérjét, úgy, hogy kicsit habos legyen (mintha rántottát csinálnánk :)
  • Öntsük a kókuszreszeléket egy mélyebb tálba (figyelve, hogy majd a tálkák, poharak szája beleférjen), keverjük hozzá a kristálycukrot.
  • Szerezzünk 8 egyforma, vagy különböző kis tálkát, pohárkát és mártsuk a szájukat, peremüket először a felvert fehérjébe, aztán a kókuszreszelékbe.
  • A megdíszített pohárkákat tegyük félre egy tálcán.
  • A mangót hámozzuk meg (én krumplihámozóval szoktam) és vágjuk apró darabokra. 
  • A passion fruit húsát is kaparjuk ki, majd a gyümölcsöket tegyük késes aprítóba vagy turmix gépbe, de kézi botmixerrel is dolgozhatunk. Facsarjuk hozzá a lime levét, majd az egészet pürésítsük nagyon alaposan.
  • És akkor jöhet a kemény munka, az egész legfárasztóbb része :) A passzírozás :) Nem tudom, ki hogy van vele, de én ezt nagyon utálom..
  • Vegyünk egy közepesen sűrű szűrőt, helyezzük egy mély tál fölé és a gyümölcspürét spatula vagy kanál segítségével, kisebb részletekben teljesen passzírozzuk át, míg csak a passion fruit fekete magjai maradnak a szűrőben.
  • A habtejszínt tegyük lábosba és forrósítsuk meg, míg el nem kezd bugyogni, ekkor húzzuk le. Adjuk hozzá a zacskó zselatint és gyorsan keverjük el, míg teljesen egyenletesen el nem oszlik, nehogy darabos maradjon.
  • A tejszínhez adjunk hozzá pár kanál pürét először, keverjük el, aztán mehet bele a többi is.
  • A tejszínes püréhez keverjük hozzá a kókuszreszeléket vagy krémet.
  • A krémhez szánt fehérjéket verjük fel kemény habbá, majd adjuk hozzá a cukrot és verjük addig, míg kemény, fényes fehér habot nem kapunk.
  • A tejszínes gyümölcspüréhez nagy mozdulatokkal dolgozzuk hozzá a cukros fehérje habot és kész :)
  • Adagoljuk a kókuszos szélű pohárkákba a krémet, majd tegyük hűtőbe.
  • Közben készítsük el a meringue-et a krém tetejéhez.
  • Az előzőekhez hasonlóan varjük fel a fehérjét keményre, adjuk hozzá a cukrot és fényesedésig keverjük tovább.
  • Végül öntsük hozzá a Malibut és azt is keverjük bele alaposan.
  • A meringue-et szedjük habzsákba és díszítsük vele a krémet.



2013. augusztus 11., vasárnap

Szeder-lime torta, fahéjas zabropogóssal


Ez a torta az Egy Csepp Alapítvány házi versenyére készült, ahol az volt a kikötés, hogy finomított cukor és fehér liszt nélkül kell valami finomságot készíteni. Nem egy túl bonyolult és nem is nagyon különleges, de legalább teljesen egészséges édesség és külön előnye, hogy nem kell sütni :) A versenyre sztíviával csináltam, de ide a most a mézes verziót teszem föl - az mindenki számára könnyeben elérhető.
Nálam szeder volt otthon, de bármilyen gyümölcsből szuper!




Hozzávalók:

  • a tésztához:
    • 100 g zabpehely
    • 50 g vaj
    • 1 tk fahéj
  • a krémhez:
    • 500 g túró
    • 2 lime leve és héja
    • 2 kk vanília paszta
    • 1 zacskó zselatin
    • 5-6 ek méz
    • 250 g szeder

Elkészítés:
  • A zabpelyhet egy serpenyőben illatozásig pirítjuk, elkeverjük a fahéjjal, majd hozzáreszeljük a vajat. Az egészet jól összegyúrjuk, hogy formázható legyen, majd egy kicsit, 18 cm átmérőjű kapcsos tortaforma aljába nyomkodjuk egyenletesen.
  • A túrót botmixer segítségével egyneművé pürésítem, majd hozzáadom a limeok héját, a vanília pasztát és a sztíviát. A masszát összekeverem, hogy a hozzávalók egyenletesen elosztódjanak.
  • A zselatint feloldom a limeok levében majd gyors mozdulatokkal a krémhez keverem.
  • A szeder szemeket negyedekre vágom, és a kész túrós masszához adom. Így a fehér krém rózsaszínes márványos lesz.
  • A krémet a zabpelyhes alapra kanalazom, elsimítom a tetejét, hogy egyenes legyen, majd minimum 1 éjszakára hűtőbe teszem.


2013. április 2., kedd

Túróval tölött foszlós kalács


Ha húsvét, akkor kalács.
Igaz, nálam jelen esetben nem ajánlónak, húsvét előtt készült, hanem húsvét hétfőn, de kalácsot nem csak ekkor lehet készíteni, így bármikor jól jöhet a recept :)

Mivel nem akartam simát készíteni, így törtem a fejem valami jó kis tölteléken. Na, nem kell semmi extrára gondolni, hagyományos ízeket szerettem volna. A dió és a mák bejglibe került, ezért végül túróra esett a választásom.

Egy jó kis túrókrémet készítettem, így ha nem fogy el azonnal, akkor még másnap is finom puha marad :)


Hozzávalók a tésztához:

  • 300 g liszt
  • 30 + 15 g porcukor
  • 30 g vaj
  • 15 g élesztő
  • 2 dl tej
  • 2 tojássárgája
  • 1 citrom reszelt héja
  • fél vaníliarúd
  • 1 dl tej + 2 ek porcukor - a kalács megkenéséhez

Hozzávalók a töltelékhez:
  • 170 g túró
  • 1 dl habtejszín
  • 30 g porcukor
  • 1 tk zselatinpor
  • fél citrom leve

Elkészítés:
  • A tejet meglangyosítom, elkeverem benne a 30 g cukrot, belemorzsolom az élesztőt, majd a sütőben 40 fokon felfuttatom.
  • Közben kimérem a lisztet, belereszelem a citrom héját, megsózom és hozzáadom a 15 g porcukrot.
  • Mikor az élesztő már majdnem kész, a lisztes keveréket is beteszem a sütőbe, hogy picit langyos legyen, így a felfuttatott élesztőnek nem "hideg" lisztben kell dolgoznia.
  • Az élesztős tejet hozzáöntöm a liszthez, nagyjából eldolgozom, majd belereszelem a vajat, hozzáadom a tojások sárgáját, a vaníliarúd kikapart magjait és jól eldolgozom, míg egynemű masszát nem kapok.
  • A tésztát letakarva a sütőben 40-50 fokon duplájára kelesztem kb 30-45 perc alatt.
  • Közben elkészítem a tölteléket.
  • A tejszínt a cukorral kemény habbá verem, majd hozzáadom a szűrőn átpaszírozott túrót, a zselatint és citrom levét. Viszonylag sűrű masszát kell kapnom, ami jól kenhető lesz.
  • A kész tölteléket felhasználásig hűtőbe teszem.
  • Amikor a tészta duplájára kelt, újra jól átdolgozom, majd ismét kelesztem 10-20 percig.
  • Az elkészült tésztát 3 egyenlő részre osztom, gyors mozdulatokkal még egyszer átgyúrom, majd egyenként lisztezett munkalapon téglalap alakúra nyújtom őket.
  • A kinyújtott tésztát (a hosszabbik oldala van felém) vékonyan megkenem a töltelék 1/3-ával, és feltekrem magam felé, mint a bejglit.
  • A 3 megtöltött tésztahengert összefonom, a végeit behajtom, a fonat alá és az így kapott kalácsot sütőpapírral bélelt formába teszem.
  • Utoljára kelesztek rajta egyet, de ekkor már csak letakarva, szobahőmérsékleten.
  • Közben a sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréssel).
  • A kalácsot a formában megkenem a cukros tejjel, majd kb 1-1,5 óra alatt készre sütöm.
  • Sütés közben még 2-3 alkalommal megkenem a cukros tejjel. Ha a teteje kezdene túlsülni, fedjük le alufóliával és így süssük tovább.