A következő címkéjű bejegyzések mutatása: túró. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: túró. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. augusztus 11., vasárnap

Szeder-lime torta, fahéjas zabropogóssal


Ez a torta az Egy Csepp Alapítvány házi versenyére készült, ahol az volt a kikötés, hogy finomított cukor és fehér liszt nélkül kell valami finomságot készíteni. Nem egy túl bonyolult és nem is nagyon különleges, de legalább teljesen egészséges édesség és külön előnye, hogy nem kell sütni :) A versenyre sztíviával csináltam, de ide a most a mézes verziót teszem föl - az mindenki számára könnyeben elérhető.
Nálam szeder volt otthon, de bármilyen gyümölcsből szuper!




Hozzávalók:

  • a tésztához:
    • 100 g zabpehely
    • 50 g vaj
    • 1 tk fahéj
  • a krémhez:
    • 500 g túró
    • 2 lime leve és héja
    • 2 kk vanília paszta
    • 1 zacskó zselatin
    • 5-6 ek méz
    • 250 g szeder

Elkészítés:
  • A zabpelyhet egy serpenyőben illatozásig pirítjuk, elkeverjük a fahéjjal, majd hozzáreszeljük a vajat. Az egészet jól összegyúrjuk, hogy formázható legyen, majd egy kicsit, 18 cm átmérőjű kapcsos tortaforma aljába nyomkodjuk egyenletesen.
  • A túrót botmixer segítségével egyneművé pürésítem, majd hozzáadom a limeok héját, a vanília pasztát és a sztíviát. A masszát összekeverem, hogy a hozzávalók egyenletesen elosztódjanak.
  • A zselatint feloldom a limeok levében majd gyors mozdulatokkal a krémhez keverem.
  • A szeder szemeket negyedekre vágom, és a kész túrós masszához adom. Így a fehér krém rózsaszínes márványos lesz.
  • A krémet a zabpelyhes alapra kanalazom, elsimítom a tetejét, hogy egyenes legyen, majd minimum 1 éjszakára hűtőbe teszem.


2013. június 27., csütörtök

Hideg eperkrémleves marcipános, túrós galuskával


Nyáron nagyon szeretem a gyümölcsleveseket, mert szinte kivétel nélkül gyorsan elkészíthetők és a hűtőben pár napig is elállnak, már, ha marad belőle addig :) Nem kell melegíteni, csak előkapni és már ehetjük is. Sokszor nem is levesként, hanem desszertként eszem.
Ha visszatér a forróság biztos kipróbálom málnából, meggyből is. A galuska pedig nem is kérdés, hogy marad :)


Hozzávalók:
  • a leveshez:
    • 500 g eper
    • 2 dl tej
    • 2 dl főzőtejszín
    • 2 ek porcukor
    • 1 vaníliarúd magjai
    • 34 g vaníliás pudingpor (főzés nélküli)
    • 1 citrom leve
  • a galuskához:
    • 250 g túró
    • 50 g marcipán
    • 2 ek mandulaliszt, vagy mandula lapka
    • 1 tojás
    • 2,5 ek búzadara


Elkészítés:
  • Az epret megmosom, egy nagyobb tálba teszem és a többi hozzávalóval együtt botmixerrel összeturmixolom.
  • Sűrű szűrőn átszűröm, majd hűtőbe teszem, míg a galuskát elkészítem.
  • A túrót villával összetöröm, belereszelem a marcipánt, jól összekeverem, majd hozzáadom a tojást, végül a mandulalisztet és a búzadarát.
  • 10-15 percig állni hagyom, majd 2 kiskanál segítségével galuskákat szaggatok belőle és forró sós vízben addig főzöm, míg feljönnek a víz tetejére.
  • A levest a galuskákkal a tetején tálalom.

2013. június 17., hétfő

Sült ricottakrém


Matyi keresztelőjére készültünk és padlizsánkrémet kértek tőlem tesómék, de mivel az már az összes családi rendezvényen előfordult, így nem volt kedvem hozzá. És, nem is én lennék, ha nem kísérleteznék új ízekkel :)
Így végül - mivel a hűtőben volt még egy doboz ricotta - gondoltam készítek belőle valami újat, ami illik egy forró nyári naphoz.



Hozzávalók:

  • 500 gr ricotta
  • 2 ek olívaolaj
  • 1 citrom leve
  • 1 citrom héja
  • 4 friss rozmaring ágacska
  • 3-4 gerezd fokhagyma
  • bors
  • chili paprika - ez akár el is hagyható, ha nem szeretnénk, hogy nagyon csípős legyen

Elkészítés:
  • A rozmaringot, fokhagymát (chilit) apróra vágom.
  • A ricottába belekeverem az összes hozzávalót, sóval, borssal ízesítem.
  • A sütőt 180 fokra előmelegítem, majd a kész krémet tűzálló tálban 30-45 perc alatt megsütöm.
  • Akkor jó, amikor a sima ricotta elkezd "túrósodni", barnulni picit a teteje.
  • A kész krémet kihűtöm, kis olívaolajjal, rozmaring ággal tálalom.
Pirítós kenyérrel és sok zöldséggel ettük. Nyami :)



2013. május 2., csütörtök

Túrós pogácsa medvehagymával, tökmaggal


A medvehagyma pestó új életre kelt ebben a pogácsában :)
Eddig még nem találtam meg a számomra tökéletes pogácsa receptet, mert, amikkel próbálkoztam vagy már az elején nem voltak elég puhák, vagy ha ez még rendben is volt, akkor biztos, hogy másnpara ehetetlen keménységűre száradtak.
Egy sima túrós pogácsának indult, de egyrészt szerettem volna az ízét feldobni egy kicsit, másrészt, gondoltam, hogy az olajos pesto csak javíthat az állagán :)

Nem csalódtam, mert még 4 nap múltán is puha, teljesen élvezhető maradt :)



Hozzávalók:

  • 600 g liszt + egy kevés a nyújtáshoz
  • 500 g vaj
  • 500 g túró
  • 30 g élesztő
  • 2 tojássárgája
  • 15 g só
  • 1 adag medvehagyma pesto
  • 100 g tökmag
  • 1 tojás a kenéshez
  • 50 g sajt

Elkészítés:
  • A hozzávalókat (liszt, vaj, túró, élesztő, tojássárgája, só) alaposan összegyúrom, majd a tésztát letakarva hűtőbe teszem, 20-30 percre.
  • A tökmagot serpenyőben picit megpirítom, míg illatozni nem kezd.
  • Lisztezett mukalapon téglalap alakúra nyújtom a tésztát, megkenem a teljes felületét a pestoval, megszórom a pirított, durvára tört tökmaggal, majd jöhet a hajtogatás.
  • A sütőt előmelegítem 180 - 200 fokra (először 200-on próbáltam, de nagyon hamar megkapta a tetejét, pedig a beljesének sülni kellett volna még)
  • A téglalap alakú tésztát képzeletben (függőlegesen) 3 egyenlő részre osztom. A bal oldali 1/3-ot ráhajtom a középsőre, majd a tetejére a jobb oldalit - így egy szép, rétegezett tésztát kapok.
  • Második lépésként, ismét 3 részre osztom képzeletben, de ezúttal vízszintesen. Először a felső 1/3-ot hajtom a középsőre, majd erre jön az alsó.
  • Ismét kinyújtom téglalap alakúvá a tésztát, úgy, hogy a vastagsága 2 cm legyen.
  • Megkenem a felvert tojással, majd megszórom reszelt sajttal.
  • 4 cm átmérőjű pogácsákat szaggatok, sütőpapírral kibélelt tepsire teszem és kb. 20-30 perc alatt aranybarnára sütöm.



2013. április 2., kedd

Túróval tölött foszlós kalács


Ha húsvét, akkor kalács.
Igaz, nálam jelen esetben nem ajánlónak, húsvét előtt készült, hanem húsvét hétfőn, de kalácsot nem csak ekkor lehet készíteni, így bármikor jól jöhet a recept :)

Mivel nem akartam simát készíteni, így törtem a fejem valami jó kis tölteléken. Na, nem kell semmi extrára gondolni, hagyományos ízeket szerettem volna. A dió és a mák bejglibe került, ezért végül túróra esett a választásom.

Egy jó kis túrókrémet készítettem, így ha nem fogy el azonnal, akkor még másnap is finom puha marad :)


Hozzávalók a tésztához:

  • 300 g liszt
  • 30 + 15 g porcukor
  • 30 g vaj
  • 15 g élesztő
  • 2 dl tej
  • 2 tojássárgája
  • 1 citrom reszelt héja
  • fél vaníliarúd
  • 1 dl tej + 2 ek porcukor - a kalács megkenéséhez

Hozzávalók a töltelékhez:
  • 170 g túró
  • 1 dl habtejszín
  • 30 g porcukor
  • 1 tk zselatinpor
  • fél citrom leve

Elkészítés:
  • A tejet meglangyosítom, elkeverem benne a 30 g cukrot, belemorzsolom az élesztőt, majd a sütőben 40 fokon felfuttatom.
  • Közben kimérem a lisztet, belereszelem a citrom héját, megsózom és hozzáadom a 15 g porcukrot.
  • Mikor az élesztő már majdnem kész, a lisztes keveréket is beteszem a sütőbe, hogy picit langyos legyen, így a felfuttatott élesztőnek nem "hideg" lisztben kell dolgoznia.
  • Az élesztős tejet hozzáöntöm a liszthez, nagyjából eldolgozom, majd belereszelem a vajat, hozzáadom a tojások sárgáját, a vaníliarúd kikapart magjait és jól eldolgozom, míg egynemű masszát nem kapok.
  • A tésztát letakarva a sütőben 40-50 fokon duplájára kelesztem kb 30-45 perc alatt.
  • Közben elkészítem a tölteléket.
  • A tejszínt a cukorral kemény habbá verem, majd hozzáadom a szűrőn átpaszírozott túrót, a zselatint és citrom levét. Viszonylag sűrű masszát kell kapnom, ami jól kenhető lesz.
  • A kész tölteléket felhasználásig hűtőbe teszem.
  • Amikor a tészta duplájára kelt, újra jól átdolgozom, majd ismét kelesztem 10-20 percig.
  • Az elkészült tésztát 3 egyenlő részre osztom, gyors mozdulatokkal még egyszer átgyúrom, majd egyenként lisztezett munkalapon téglalap alakúra nyújtom őket.
  • A kinyújtott tésztát (a hosszabbik oldala van felém) vékonyan megkenem a töltelék 1/3-ával, és feltekrem magam felé, mint a bejglit.
  • A 3 megtöltött tésztahengert összefonom, a végeit behajtom, a fonat alá és az így kapott kalácsot sütőpapírral bélelt formába teszem.
  • Utoljára kelesztek rajta egyet, de ekkor már csak letakarva, szobahőmérsékleten.
  • Közben a sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréssel).
  • A kalácsot a formában megkenem a cukros tejjel, majd kb 1-1,5 óra alatt készre sütöm.
  • Sütés közben még 2-3 alkalommal megkenem a cukros tejjel. Ha a teteje kezdene túlsülni, fedjük le alufóliával és így süssük tovább.



2013. április 1., hétfő

Körözött


Ez is egy tipikusan olyan étel, amit minden családban máshogy készítenek. Mindenkinek megvan a bevált receptje, ami az ő szája ízének a tökéletes.
Én úgy vagyok bizonyos ételekkel, hogy addig próbálkozom velük, míg meg nem találom a nekem tökéleteset, ami aztán a mi családunk kedvencévé válik :)
A siker érdekében különböző recepteket tesztelek, aztán amikor megvan egy jó irány, akkor következik a finomhangolás, a kísérletezés, ízesítés míg el nem jutok odaáig, hogy azt érzem EZ AZ.


A körözöttel is így voltam, sok olyan verziót kipróblátam már, amire a recept tulajdonosa esküdözött, de valahogy sosem voltam elégedett, egészen addig, míg egyszer elkészült az áhított ízű, állagú kence.

Szóval, ez most az én receptem, amire esküszöm :)


Hozzávalók:

  • 300 g juhtúró
  • 250 g sima túró
  • 50 g vaj
  • 1 ek tejföl
  • 2 tk pirospaprika
  • 1,5 tk őrölt kömény
  • 1 csokor újhagyma

Elkészítés:
  • Nincs mit írni, mindent jól össze kell keverni, kenyérre kenni és megenni :)