A következő címkéjű bejegyzések mutatása: fokhagyma. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: fokhagyma. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. április 27., vasárnap

Spárga-spenót krémleves mentával


Végre tavasz van, napsütés és ezzel együtt jönnek szépen sorban a szerzonális finomságok :)
Ha időm engedné, legszívesebben minden nap főznék, mert a piacok roskadoznak a finomságoktól és azt érzem mindent meg szeretnék venni, hogy a téli, unalmas kínálat után maximálisan kiélvezhessem az összes színes zöldséget.
Most a spárga volt soron de mivel a gyönyörű spenótot sem tudtam otthagyni, sima spárga leves helyett kreáltam ezt az üde zöld, a tavasz ízeit magába záró verziót, megbolondítva egy kis mentával :)




Hozzávalók (2 főre):
  • 25 g vaj
  • 1 ek olívaolaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 350 g spárga (nettó súly, tisztítás után)
  • 2 nagy marék friss spenót
  • 500 ml spárgalé
  • 1 bio zöldségleves kocka
  • 1 kk porcukor
  • 4 ág friss menta



Elkészítés:
  • A spárgát megmosom, majd a csúcsokat levágom, félreteszem.
  • A szárról letördelem a keményebb, fás részeket. Egyszerűen csak fogom a spárgát és elkezdem hajlítani. Magától el fog pattanni a fás rész fölött.
  • A vastagabb darabokat megpucolom, a vékonyka, ceruza formájúakat nem bántom.
  • Egy nagyobb lábosban vizet forralok a cukorral, majd a spárga sípokat beledobom és 5-10 perc alatt puhára főzöm.
  • Közben vaj és olaj keverékén a csúcsokat megpirítom, majd ismét félreteszem őket.
  • A visszamradt zsiradékban az apróra vágott vöröshagymát és fokhagymát megpárolom.
  • A megfőtt spárga sípokat hirtelen nagyon hideg vízbe dobom pár pillanatra, így szép, élénkzöld színe marad. A főzőlevet ne öntsük ki, mert később még szükség lesz rá!
  • A megfőtt spárgát és a spentót leveleket a hagymára dobom és jól átforgatom, megfonnyasztom.
  • A spárga főzőlevéből fél litert kimérek, feloldok benne egy leveskockát, majd a zöldségekhez öntöm.
  • Közepes lángon felforralom, majd botmixerrel pürésítem. Mikor már teljesen sima, a mentát is hozzáadom és turmixolok rajta még egyet, de csak nagyjából, hogy a menta ne tűnjön el teljesen.
  • A kész levest ízlés szerint megsózom, majd a pirított csúcsokkal tálalom.


2013. július 30., kedd

Rusztikus cukkinis, fenyőmagos, ricottás lepény


Ha most azt mondom, hogy ez a lepény a hétvégén készült, akkor sokan biztos lököttnek tartanak, hogy az év, talán legmelegebb hétvégéjén nemhogy a főzést nem hanyagoltam, hanem még a sütőt is bekapcsoltam :)
Szerencsére nálunk nagyon jó idő van bent, így amikor megláttam ezt a receptet a GoodFood-ban, nem kellett lemondanom róla és gond nélkül elkészülhetett.
Az a jó benne, hogy hidegen is épp olyan finom, mint frissen, így ha túléltük a sütést, utána már csak élvezni kell, akár másnap is, mondjuk egy jó fröccs társaságában ;)


Hozzávalók:

  • 1 csomag leveles tészta
  • kb 1 dl olívaolaj
  • 2 közepes cukkini
  • 250 g ricotta
  • 2 egész tojás
  • 50 g parmezán
  • 1 gerezd fokhagyma
  • nagy marék fenyőmag
  • nagy marék friss bazsalikom
  • frissen reszelt szerecsendió
  • kevés liszt a tészta nyújtásához
  • só, bors


Elkészítés:
  • Vegyük ki időben, jó előre a leveles tésztát a mélyhűtőből, hogy legyen ideje felengedni. Én rendszerint az utolsó pillanatban kapom elő, és ilyenkor alig bírom kivárni, hogy dolgozhassak vele :)
  • A cukkiniket megmosom alaposan - mivel nem hámozom meg - majd 2-3 mm vastag karikákra szelem és az olívaolajon serpenyőben mindkét oldalát kicsit megpirítom.
  • Míg a cukkinik sülnek, összeállítom a krémet.
  • A ricottát elkeverem a tojásokkal, a reszelt parmezánnal, apróra vágott bazsalikommal, a zúzott fokhagymával és a friss szerecsendióval, végül sózom.
  • A sütőt előmelegítem 200 fokosra, légkeveréssel.
  • A tésztát lisztezett munkalapon kinyújtom téglalap alakúra, hogy egyenletesen 2-3 mm vastag maradjon, majd rákenem a krémet, úgy, hogy a széleinél minden oldalon maradjon kb 2 ujjnyi üres rész. A krém elég sűrű ahhoz, hogy ne folyjon le.
  • A krém tetejére fektetem a sült cukkini szeleteket, hogy kicsit fedjék egymást, végül megszórom a fenyőmaggal, sózom, borsozom és a tetejére reszelek még egy kis sajtot.
  • Kb 30 perc alatt aranybarnára sütöm.

2013. június 17., hétfő

Sült ricottakrém


Matyi keresztelőjére készültünk és padlizsánkrémet kértek tőlem tesómék, de mivel az már az összes családi rendezvényen előfordult, így nem volt kedvem hozzá. És, nem is én lennék, ha nem kísérleteznék új ízekkel :)
Így végül - mivel a hűtőben volt még egy doboz ricotta - gondoltam készítek belőle valami újat, ami illik egy forró nyári naphoz.



Hozzávalók:

  • 500 gr ricotta
  • 2 ek olívaolaj
  • 1 citrom leve
  • 1 citrom héja
  • 4 friss rozmaring ágacska
  • 3-4 gerezd fokhagyma
  • bors
  • chili paprika - ez akár el is hagyható, ha nem szeretnénk, hogy nagyon csípős legyen

Elkészítés:
  • A rozmaringot, fokhagymát (chilit) apróra vágom.
  • A ricottába belekeverem az összes hozzávalót, sóval, borssal ízesítem.
  • A sütőt 180 fokra előmelegítem, majd a kész krémet tűzálló tálban 30-45 perc alatt megsütöm.
  • Akkor jó, amikor a sima ricotta elkezd "túrósodni", barnulni picit a teteje.
  • A kész krémet kihűtöm, kis olívaolajjal, rozmaring ággal tálalom.
Pirítós kenyérrel és sok zöldséggel ettük. Nyami :)



2013. május 19., vasárnap

Sültpaprika - krémleves


Nyáron, a nagy melegben is szeretek levest enni, bár ilyenkor a hideg verziókat részesítem előnyben. Csak egyszer kell elkészíteni és után a megmaradt adagokat - mert nekem sosem sikerül csak 1 étkezésre főzni :) - csak elő kell kapni a hűtőből, és már lehet is enni :)

Ha valami különlegesebbre vágyom, Meliékhez fordulok, és az általuk már kipróbált, jól bevált recepttel kezdek neki. Már annyi finomat, különlegeset kóstoltam Náluk, amit én különben tuti nem próbáltam volna, hogy biztos ponttá váltak :)

Ezzel a levessel is így voltam, bár én azt hittem, kápi paprika lesz benne, de nem. Legközelebb azzal is kipróbálom :)


Hozzávalók:
  • 3 db nagy (piros) kaliforniai paprika
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 nagyobb narancs leve
  • 1 dl főzőtejszín
  • 1,5 dl húsleves alaplé
  • 2 ek méz
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 tk friss gyömbér
  • 1,5 tk kakukkfű

Elkészítés:
  • A sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréses), majd a paprikákat egészben megsütöm. Akkor jó, amikor a héjja már megszenesedett. A sütőt lekapcsolom, de a paprikákat bent hagyom, majd amikor kézmelegre hűltek, az elszenesedett héjuk könnyen lehúzható. A belsejéből is kiszedem a magokat.
  • A paprika húsát villával kissé összetöröm, majd belereszelem a fokhagymát, hozzákeverem a kakukkfüvet és hagyom állni kb 1 órát, hogy az ízek összeérjenek.
  • Olajon megpárolom az apróra vágott vöröshagymát, hozzáreszelem a gyömbért, majd belekeverem a paprikát, sózom, borsozom.
  • Hozzáadom a narancs kifacsart levét, a húsleves alaplevet, és a mézet majd összeforralom.
  • Amikor kész, botmixerrel pürésítem, végül beleöntöm a tejszínt és még egyszer forralok rajta egyet.
Én narancsahabbal tálaltam, amiben annyit csaltam, hogy tojásfehérje porral kevertem habbá 1 narancs kifacsart levét. Nagyon finom narancs íze lett :)
A tetejére narancshéj került.


2013. április 30., kedd

Lazac édesköményes rizottóval


Nem vagyok az a tipikus egészségesen étkező, mindig azt eszem, amihez kedvem van, amit megkívánok. Tudom, hogy bizonyos dolgokból többet kéne enni, még szeretem is ezeket, de általában a kapkodás, az egyszerű megoldás nyer. Ezért például nagyon kevés halat eszem, pedig odavagyok a tengeri herkentyűkért, halakért :) Na, nem mindegyikért, de a többség jöhet! Amióta egyre több helyen lehet kapni jó minőségű, friss halakat, azóta sokszor kerül az asztalra. Mivel nem kell az olvasztással bajlódni, így ez is egy gyors megoldássá vált :)

A rizottóról pedig az első találkozás óta nem tudok lemondani :) Jöhet bármilyen formában, ízben köretként vagy magában.


Hozzávalók: (4 kisétkű, vagy 3 normál felnőttnek)
  • 5 dkg vaj
  • 1 közepes vöröhagyma
  • 1 db édeskömény
  • 300 g rizottórizs
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1,5 dl fehérbor
  • 1 - 1,5 l zöldség vagy húsleves alaplé
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1 kisebb csokor friss kapor
  • 60 g parmezán
  • 4 szelet lazacfilé

Elkészítés:
  • A vajat felforrósítjuk, majd az apróra vágott hagymát és az apróra vágott édesköményt megpároljuk benne.
  • Amikor megpuhultak, hozzáadjuk a rizst, a lereszelt fokhagymát és jól összeforgatjuk. Picit "pirítjuk" míg a rizsszemek kifehérednek.
  • Hozzáadjuk a bort, elpárologtatjuk belőle az alkoholt, majd merőkanalanként jöhet hozzá az alaplé. Még volt a hűtőben a medvehagyma krémleveshez készítettből, de ha nincs kéznél friss, vagy nincs idő főzni, kicsit csalni szoktam, és bio leveskockát használok :)
  • Addig adagoljuk az alaplevet, míg a rizs kicsit meg nem puhul. Fontos, hogy a szemek kicsit roppanósak maradjanak, nem szabad szétfőzni, illetve a rizottó állagának kicsit levesesnek kell maradni.
  • Végül hozzákeverjük a frissen reszelt citromhéjat, parmezánt és kaprot. Míg a halat el nem készítjük, letakarva félretesszük.
  • A lazacot alaposan megmosom, mindkét oldalát megkenem olajjal, sózom, picit borsozom, majd a bőrös oldalával lefelé, kevés olívaolajon magas hőfokon, hirtelen megsütöm. Akkor jó, ha ropogós :) Majd jöhet a másik oldal, amit pár perc alatt szintén megsütök.