A következő címkéjű bejegyzések mutatása: vegetáriánus. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: vegetáriánus. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. január 7., kedd

Vöröslencse leves


Ez a recept nem az enyém, szintén Meliéktől származik, és mára már nálunk is nagy kedvenc lett.
Nem tudom, említettem-e már, hogy nálunk az irodában időnként "kajaközösségek" szerveződnek. Nagyon jópofa kis ötlet ez :) Összeállunk öten, így mindenkinek csak egyszer kell főznie a héten, viszont végig esszük a finomabbnál finomabb, otthon készült ételeket.
Persze, vannak speciális közösségek, ahol különböző szabályokat betartva kell elkészíteni az ebédet. Na, ilyen a mi közösségünk is :) A kikötés, hogy bármi jöhet, amiben nincs liszt, cukor és tejtermék, de azt hiszem, így karácsony után nem is olyan nagy baj ez ;)
Szóval a héten kajaközösség van, és én vállaltam a hétfőt ezzel a szuper finom, minden feltételnek maximálisan megfelelő levessel és egy főétellel.
Az a jó ebben a levesben, hogy nagyon egyszerű, nagyon gyorsan elkészül, laktató és különleges íze van a keleti fűszerek miatt.



Hozzávalók:

  • 3 ek olívaolaj
  • 1 nagy fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 250 g répa
  • 100 g vöröslencse
  • 1 l csirke alaplé
  • 2 tk koriander
  • 1 tk római kömény
  • 0,5 tk kurkuma 
  • 0,5 tk fahéj
  • 2 babérlevél
  • 100 g kesudió
  • 1 lime leve
  • só, bors 



Elkészítés:
  • A hagymákat apróra vágjuk, az olívaolajon üvegesre pároljuk.
  • Közben megmossuk, megpucoljuk a répát és felkarikázzuk, majd a hagymákhoz adjuk.
  • A fűszereket (koriandert és a római köményt) frissen megtöröm, majd a kurkumával és a fahéjjal együtt a répákhoz adom. Fedő alatt hagyom pár percig pihenni.
  • Feloldom a leveskockákat és a répákra öntöm az egész alaplevet, beledobom a babérlevelet és az átmosott lencsét, majd az egészet felforralom.
  • Amikor felforrt, lejebb veszem a hőmérsékletet, és alacsony hőfokon hagyom főni a levest, míg a répa meg nem puhul. Nálam a lencse is szét szokott főni, de nem gond, hiszen a végén úgyis leturmixoljuk az egészet :)
  • A kész levest leveszem a tűzről, hagyom picit hűlni, kiveszem belőle a babérleveleket.
  • Közben a kesudiót a lime levével késes robotgépben pürésítem, majd a leveshez adom.
  • Végül az egészet turmixolom, míg tejesen krémes nem lesz.
  • Ellenőrzöm az ízeket, sózom, borsozom, ha kell még egy pici citromot teszek bele, hogy még pikánsabb legyen.



2013. július 30., kedd

Rusztikus cukkinis, fenyőmagos, ricottás lepény


Ha most azt mondom, hogy ez a lepény a hétvégén készült, akkor sokan biztos lököttnek tartanak, hogy az év, talán legmelegebb hétvégéjén nemhogy a főzést nem hanyagoltam, hanem még a sütőt is bekapcsoltam :)
Szerencsére nálunk nagyon jó idő van bent, így amikor megláttam ezt a receptet a GoodFood-ban, nem kellett lemondanom róla és gond nélkül elkészülhetett.
Az a jó benne, hogy hidegen is épp olyan finom, mint frissen, így ha túléltük a sütést, utána már csak élvezni kell, akár másnap is, mondjuk egy jó fröccs társaságában ;)


Hozzávalók:

  • 1 csomag leveles tészta
  • kb 1 dl olívaolaj
  • 2 közepes cukkini
  • 250 g ricotta
  • 2 egész tojás
  • 50 g parmezán
  • 1 gerezd fokhagyma
  • nagy marék fenyőmag
  • nagy marék friss bazsalikom
  • frissen reszelt szerecsendió
  • kevés liszt a tészta nyújtásához
  • só, bors


Elkészítés:
  • Vegyük ki időben, jó előre a leveles tésztát a mélyhűtőből, hogy legyen ideje felengedni. Én rendszerint az utolsó pillanatban kapom elő, és ilyenkor alig bírom kivárni, hogy dolgozhassak vele :)
  • A cukkiniket megmosom alaposan - mivel nem hámozom meg - majd 2-3 mm vastag karikákra szelem és az olívaolajon serpenyőben mindkét oldalát kicsit megpirítom.
  • Míg a cukkinik sülnek, összeállítom a krémet.
  • A ricottát elkeverem a tojásokkal, a reszelt parmezánnal, apróra vágott bazsalikommal, a zúzott fokhagymával és a friss szerecsendióval, végül sózom.
  • A sütőt előmelegítem 200 fokosra, légkeveréssel.
  • A tésztát lisztezett munkalapon kinyújtom téglalap alakúra, hogy egyenletesen 2-3 mm vastag maradjon, majd rákenem a krémet, úgy, hogy a széleinél minden oldalon maradjon kb 2 ujjnyi üres rész. A krém elég sűrű ahhoz, hogy ne folyjon le.
  • A krém tetejére fektetem a sült cukkini szeleteket, hogy kicsit fedjék egymást, végül megszórom a fenyőmaggal, sózom, borsozom és a tetejére reszelek még egy kis sajtot.
  • Kb 30 perc alatt aranybarnára sütöm.