A következő címkéjű bejegyzések mutatása: méz. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: méz. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. október 14., hétfő

Sütőtök krémleves


Az utolsó posztom éppen 2 hónapja volt, aztán jöttek nagy munkák, hosszú nyaralás és visszarázódás a mindennapokba. Közben pedig ősz lett. A nyaralásból visszatérve nehéz volt hirtelen hozzászokni az évszakhoz képest váratlan hűvös időhöz, de pár nap múlva rájöttem, hogy az őszt is szeretem, nagyon is, csak az átállás nehéz. És végre újra volt időm főzni, mert az elmúlt hetek alatt az is előfordult, hogy a hűtő is üres lett :)


Nálam az ősz együtt jár a sütőtökkel, minden mennyiségben, leginkább leves formájában. Ha tehetném minden héten ezt enném! Ez is egy olyan leves, amit mindenki máshogy készít, de szerintem az enyém a legjobb ;)


Hozzávalók (4 személyre):

  • 1 kg sütőtök (ez már a nettó súlya)
  • 1-2 ek vaj
  • 1 ek méz
  • 1 dl főzőtejszín
  • 4-5 dl csirke alaplé (1 bio leveskockából)
  • só, bors, szerecsendió
  • 1 doboz bacon
  • 5-6 ek tökmag


Elkészítés:
  • A tököt megpucolom, kimagozom, apró kockákra vágom és tepsiben, alufóliával lefedve 200 fokra előmelegített sütőben, 30-40 perc alatt megsütöm.
  • Amikor kész, egy nagyobb edényben felolvasztom a vajat, majd megfuttatom rajta a sült tök kockákat.
  • Hozzáadom a mézet és addig hagyom közepes lángon, míg habos nem lesz.
  • Botmixerrel pürésítem és ekkor jöhet hozzá több részletben az alaplé. Ha nincs lefagyasztott finom, házi húslevesem (ami gyakran előfordul) akkor bio leveskockát használok. Az, hogy mennyi alaplevet használunk, attól függ, hogy mennyire szeretnénk sűrűre a levest, én általában nem higítom túl, szeretem, ha tartalmas.
  • A levest ízesítem a fűszerekkel majd felforralom. A sóval óvatosan bánjunk, mert a bacon is elég sós, a levesbe, csak az ízek kiemelése végett kell egy csipetnyi.
  • Végül a leveshez keverem a tejszínt és egy utolsót forralok rajta.
  • A bacont kockákra vágom és egy kis serpenyőben megpirítom, majd jöhet a tökmag is. Vigyázzunk, mert hő hatására a magok felpuffadnak és kilőhetnek a serpenyőből :)
  • A levest tökmaggal és bacon kockákkal tálalom, plusz jól meglocsolom hidegen sajtolt tökmagolajjal. Isteni! :)

2013. augusztus 11., vasárnap

Szeder-lime torta, fahéjas zabropogóssal


Ez a torta az Egy Csepp Alapítvány házi versenyére készült, ahol az volt a kikötés, hogy finomított cukor és fehér liszt nélkül kell valami finomságot készíteni. Nem egy túl bonyolult és nem is nagyon különleges, de legalább teljesen egészséges édesség és külön előnye, hogy nem kell sütni :) A versenyre sztíviával csináltam, de ide a most a mézes verziót teszem föl - az mindenki számára könnyeben elérhető.
Nálam szeder volt otthon, de bármilyen gyümölcsből szuper!




Hozzávalók:

  • a tésztához:
    • 100 g zabpehely
    • 50 g vaj
    • 1 tk fahéj
  • a krémhez:
    • 500 g túró
    • 2 lime leve és héja
    • 2 kk vanília paszta
    • 1 zacskó zselatin
    • 5-6 ek méz
    • 250 g szeder

Elkészítés:
  • A zabpelyhet egy serpenyőben illatozásig pirítjuk, elkeverjük a fahéjjal, majd hozzáreszeljük a vajat. Az egészet jól összegyúrjuk, hogy formázható legyen, majd egy kicsit, 18 cm átmérőjű kapcsos tortaforma aljába nyomkodjuk egyenletesen.
  • A túrót botmixer segítségével egyneművé pürésítem, majd hozzáadom a limeok héját, a vanília pasztát és a sztíviát. A masszát összekeverem, hogy a hozzávalók egyenletesen elosztódjanak.
  • A zselatint feloldom a limeok levében majd gyors mozdulatokkal a krémhez keverem.
  • A szeder szemeket negyedekre vágom, és a kész túrós masszához adom. Így a fehér krém rózsaszínes márványos lesz.
  • A krémet a zabpelyhes alapra kanalazom, elsimítom a tetejét, hogy egyenes legyen, majd minimum 1 éjszakára hűtőbe teszem.


2013. május 19., vasárnap

Sültpaprika - krémleves


Nyáron, a nagy melegben is szeretek levest enni, bár ilyenkor a hideg verziókat részesítem előnyben. Csak egyszer kell elkészíteni és után a megmaradt adagokat - mert nekem sosem sikerül csak 1 étkezésre főzni :) - csak elő kell kapni a hűtőből, és már lehet is enni :)

Ha valami különlegesebbre vágyom, Meliékhez fordulok, és az általuk már kipróbált, jól bevált recepttel kezdek neki. Már annyi finomat, különlegeset kóstoltam Náluk, amit én különben tuti nem próbáltam volna, hogy biztos ponttá váltak :)

Ezzel a levessel is így voltam, bár én azt hittem, kápi paprika lesz benne, de nem. Legközelebb azzal is kipróbálom :)


Hozzávalók:
  • 3 db nagy (piros) kaliforniai paprika
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 nagyobb narancs leve
  • 1 dl főzőtejszín
  • 1,5 dl húsleves alaplé
  • 2 ek méz
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 tk friss gyömbér
  • 1,5 tk kakukkfű

Elkészítés:
  • A sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréses), majd a paprikákat egészben megsütöm. Akkor jó, amikor a héjja már megszenesedett. A sütőt lekapcsolom, de a paprikákat bent hagyom, majd amikor kézmelegre hűltek, az elszenesedett héjuk könnyen lehúzható. A belsejéből is kiszedem a magokat.
  • A paprika húsát villával kissé összetöröm, majd belereszelem a fokhagymát, hozzákeverem a kakukkfüvet és hagyom állni kb 1 órát, hogy az ízek összeérjenek.
  • Olajon megpárolom az apróra vágott vöröshagymát, hozzáreszelem a gyömbért, majd belekeverem a paprikát, sózom, borsozom.
  • Hozzáadom a narancs kifacsart levét, a húsleves alaplevet, és a mézet majd összeforralom.
  • Amikor kész, botmixerrel pürésítem, végül beleöntöm a tejszínt és még egyszer forralok rajta egyet.
Én narancsahabbal tálaltam, amiben annyit csaltam, hogy tojásfehérje porral kevertem habbá 1 narancs kifacsart levét. Nagyon finom narancs íze lett :)
A tetejére narancshéj került.