A következő címkéjű bejegyzések mutatása: vöröshagyma. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: vöröshagyma. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. április 27., vasárnap

Spárga-spenót krémleves mentával


Végre tavasz van, napsütés és ezzel együtt jönnek szépen sorban a szerzonális finomságok :)
Ha időm engedné, legszívesebben minden nap főznék, mert a piacok roskadoznak a finomságoktól és azt érzem mindent meg szeretnék venni, hogy a téli, unalmas kínálat után maximálisan kiélvezhessem az összes színes zöldséget.
Most a spárga volt soron de mivel a gyönyörű spenótot sem tudtam otthagyni, sima spárga leves helyett kreáltam ezt az üde zöld, a tavasz ízeit magába záró verziót, megbolondítva egy kis mentával :)




Hozzávalók (2 főre):
  • 25 g vaj
  • 1 ek olívaolaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 350 g spárga (nettó súly, tisztítás után)
  • 2 nagy marék friss spenót
  • 500 ml spárgalé
  • 1 bio zöldségleves kocka
  • 1 kk porcukor
  • 4 ág friss menta



Elkészítés:
  • A spárgát megmosom, majd a csúcsokat levágom, félreteszem.
  • A szárról letördelem a keményebb, fás részeket. Egyszerűen csak fogom a spárgát és elkezdem hajlítani. Magától el fog pattanni a fás rész fölött.
  • A vastagabb darabokat megpucolom, a vékonyka, ceruza formájúakat nem bántom.
  • Egy nagyobb lábosban vizet forralok a cukorral, majd a spárga sípokat beledobom és 5-10 perc alatt puhára főzöm.
  • Közben vaj és olaj keverékén a csúcsokat megpirítom, majd ismét félreteszem őket.
  • A visszamradt zsiradékban az apróra vágott vöröshagymát és fokhagymát megpárolom.
  • A megfőtt spárga sípokat hirtelen nagyon hideg vízbe dobom pár pillanatra, így szép, élénkzöld színe marad. A főzőlevet ne öntsük ki, mert később még szükség lesz rá!
  • A megfőtt spárgát és a spentót leveleket a hagymára dobom és jól átforgatom, megfonnyasztom.
  • A spárga főzőlevéből fél litert kimérek, feloldok benne egy leveskockát, majd a zöldségekhez öntöm.
  • Közepes lángon felforralom, majd botmixerrel pürésítem. Mikor már teljesen sima, a mentát is hozzáadom és turmixolok rajta még egyet, de csak nagyjából, hogy a menta ne tűnjön el teljesen.
  • A kész levest ízlés szerint megsózom, majd a pirított csúcsokkal tálalom.


2013. november 5., kedd

Rokfortos-csirkés rizottó


Régen a rokfortos csirke volt az egyik kedvencem, amit anyukám gyakran el is készített, de soha nem volt elég. Alapvetően a kék sajtot nem szerettem soha magában enni, de ebben a szószban nem látszódtak a kis kék, penész darabok :) és pont kellemes pikáns ízt adott az ételnek.
Pár héttel ezelőtt nagyon megkívántam a jól ismert ízeket, de nem tudtam a pontos receptet, csak nagyjából emlékeztem a hozzávalókra, így improvizáltam egyet. Sima rizses főtel helyett, rizottóvá alakítottam és azt hiszem sikerült azt az íz kombinációt megalkotnom, amire annyire vágytam :)

Hozzávalók:
  • 2x fél dl olívaolaj
  • 1 közepes fej vöröshagyma
  • 2 dl rizottó rizs
  • 1 dl fehérbor
  • 1 bio húsleves kocka
  • 0,5 l víz
  • 2 ek vaj
  • 250 g csirkemell
  • 250 g kéksajt
  • 2 dl főzőtejszín
  • só, bors


Elkészítés:
  • A csirkemellet alaposan megmosom, megpucolom és kisebb darabokra vágom, félreteszem.
  • A hagymát apró darabokra vágom és az egyik adag olajon üvegesre párolom.
  • A rizst a hagymához adom és addig pirítom, míg a szemek üvegesek nem lesznek. Ekkor hozzáöntöm a fehérbort és elforralom belőle az alkoholt.
  • Egy kisebb serpenyőben a másik adag olajat felforrósítom, amennyire csak lehet, majd rádobom a csirkét és minden olalát alaposan megpirítom. Amikor ez megvan, lehúzom a tűzről további felhasználásig.
  • A leveskockát feloldom forró vízben, majd kanalanként a rizshez adom, kevergetem, míg a rizs annyira megpuhul, hogy picit roppanós maradjon.
  • Miközben a rizshez adagolom az alaplevet egy másik lábosban felmelegítem a tejszínt, hozzáadom a kisebb darabokra vágott kéksajtot és felolvasztom a tejszínben, majd hozzáadom a félig megpirított csirkemell kockákat és lefedve teljes puhulásig párolom.
  • Mikor a rizs kellően megpuhult, és nem szívott föl minden folyadékot, hozzáadom a vajat és jól elkeverem benne. Mivel a kéksajt elég sós, így csak kevéssé sózom, picit borsozom.
  • Utolsó lépésként jöhet a rizshez a kéksajtos szószos csirke és egy utolsó rottyantás, majd a kész adagokat tetejükre reszelt sajttal tálalom.

2013. június 13., csütörtök

Csirkemell mustármártással, spentótos, parmezános csicsókapürével


Végre újra van időm írni :) Ha nem is sok, de az elmúlt hetek után már ennek is örülök. A rengeteg munka miatt nem nagyon volt időm főzni, sőt, ha lehet mondani, rossz voltam, mert azt ettem, amit elsőre értem. Leszámítva a Gourmet Fesztivált, ahol 4 nap alatt a lehető legtöbb étterem, legtöbb fogását kóstoltuk meg. Majdnem sikerült végig enni a fesztivált :)

Az alábbi étel már korábban készült, csak még a posztra nem volt időm.
Mindenkinek ajánlom, aki szeret kísérletezni, mert ez valami eszméletlen finomra sikeredett! Most is a kamrában és hűtőben lévő alapanyagokból kreáltam ebédet, hogy apadjanak a felhalmozott készletek, és nem bántam meg. Sőt! :)



Hozzávalók:
  • 0,5 kg csicsóka
  • 1 tojássárgája
  • 200 g spenót (én fagyasztott krémet használtam)
  • 40 g parmezán + egy kevés a tetejére
  • 0,5 kg csirkemell
  • 1 fej vöröshagyma
  • 150 ml főzőtejszín
  • 150 ml húsleves alaplé
  • 13 g vaj
  • 1 ek olíva olaj
  • 25 g liszt
  • 2 ek mustár
  • pár szem szegfűszeg
  • 2 babérlevél
  • bors
  • szerecsendió

Elkészítés:
  • A csicsókát meghámozom, pici kockákra vágom, majd sós vízben puhára főzöm.
  • A csirkét megpucolom, mindkét oldalát sózom, borsozom és egy nagyobb serpenyőben olívaolajon, hirtelen, magas hőfokon mindkét oldalát megpirítom, majd a serpenyőben hagyom. A nagyon magas hőfokon a hús nem enged levet, viszont szép, aranybarna kéreg képződik rajta.
  • A hagymát megpucolom, a szegfűszegeket beleszúrom (ahogy karácsonykor a naranccsal is :) és a csirke mellé teszem a babérlevéllel együtt, végül felöntöm a tejszínnel és az alaplével. Lefedve addig főzöm, míg a hús teljesen meg nem puhul.
  • Amikor kész, a húst kiszedem, félreteszem. A visszamaradt tejszínes szószt leszűrőm, hogy a nagyobb darabok és fűszer ne kerüljön bele.
  • Egy másik lábosban vaj és olaj keverékén megfuttatom a lisztet, és hozzákeverem a leszűrt levet. Amikor teljesen homogénre kevertem, hozzáadom a mustárt is és kissé besűrítem, félreteszem.
  • A megfőtt csicsókát botmixerrel pürésítem, hozzákeverem a tojássárgáját, a spenótot és a reszelt parmezánt, sózom, borsozom és egy kis szerecsendióval ízesítem.
  • Hőálló tálba teszem a csirkét, rá a mustáros mártást, végül a spenótos csicsókapürével borítom, és a tetejére reszelek még egy is parmezánt.
  • 180 fokra előmelegített légkeveréses sütőben 40-50 perc alatt készre sütöm.


2013. május 19., vasárnap

Sültpaprika - krémleves


Nyáron, a nagy melegben is szeretek levest enni, bár ilyenkor a hideg verziókat részesítem előnyben. Csak egyszer kell elkészíteni és után a megmaradt adagokat - mert nekem sosem sikerül csak 1 étkezésre főzni :) - csak elő kell kapni a hűtőből, és már lehet is enni :)

Ha valami különlegesebbre vágyom, Meliékhez fordulok, és az általuk már kipróbált, jól bevált recepttel kezdek neki. Már annyi finomat, különlegeset kóstoltam Náluk, amit én különben tuti nem próbáltam volna, hogy biztos ponttá váltak :)

Ezzel a levessel is így voltam, bár én azt hittem, kápi paprika lesz benne, de nem. Legközelebb azzal is kipróbálom :)


Hozzávalók:
  • 3 db nagy (piros) kaliforniai paprika
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 nagyobb narancs leve
  • 1 dl főzőtejszín
  • 1,5 dl húsleves alaplé
  • 2 ek méz
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 tk friss gyömbér
  • 1,5 tk kakukkfű

Elkészítés:
  • A sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréses), majd a paprikákat egészben megsütöm. Akkor jó, amikor a héjja már megszenesedett. A sütőt lekapcsolom, de a paprikákat bent hagyom, majd amikor kézmelegre hűltek, az elszenesedett héjuk könnyen lehúzható. A belsejéből is kiszedem a magokat.
  • A paprika húsát villával kissé összetöröm, majd belereszelem a fokhagymát, hozzákeverem a kakukkfüvet és hagyom állni kb 1 órát, hogy az ízek összeérjenek.
  • Olajon megpárolom az apróra vágott vöröshagymát, hozzáreszelem a gyömbért, majd belekeverem a paprikát, sózom, borsozom.
  • Hozzáadom a narancs kifacsart levét, a húsleves alaplevet, és a mézet majd összeforralom.
  • Amikor kész, botmixerrel pürésítem, végül beleöntöm a tejszínt és még egyszer forralok rajta egyet.
Én narancsahabbal tálaltam, amiben annyit csaltam, hogy tojásfehérje porral kevertem habbá 1 narancs kifacsart levét. Nagyon finom narancs íze lett :)
A tetejére narancshéj került.


2013. április 30., kedd

Lazac édesköményes rizottóval


Nem vagyok az a tipikus egészségesen étkező, mindig azt eszem, amihez kedvem van, amit megkívánok. Tudom, hogy bizonyos dolgokból többet kéne enni, még szeretem is ezeket, de általában a kapkodás, az egyszerű megoldás nyer. Ezért például nagyon kevés halat eszem, pedig odavagyok a tengeri herkentyűkért, halakért :) Na, nem mindegyikért, de a többség jöhet! Amióta egyre több helyen lehet kapni jó minőségű, friss halakat, azóta sokszor kerül az asztalra. Mivel nem kell az olvasztással bajlódni, így ez is egy gyors megoldássá vált :)

A rizottóról pedig az első találkozás óta nem tudok lemondani :) Jöhet bármilyen formában, ízben köretként vagy magában.


Hozzávalók: (4 kisétkű, vagy 3 normál felnőttnek)
  • 5 dkg vaj
  • 1 közepes vöröhagyma
  • 1 db édeskömény
  • 300 g rizottórizs
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1,5 dl fehérbor
  • 1 - 1,5 l zöldség vagy húsleves alaplé
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1 kisebb csokor friss kapor
  • 60 g parmezán
  • 4 szelet lazacfilé

Elkészítés:
  • A vajat felforrósítjuk, majd az apróra vágott hagymát és az apróra vágott édesköményt megpároljuk benne.
  • Amikor megpuhultak, hozzáadjuk a rizst, a lereszelt fokhagymát és jól összeforgatjuk. Picit "pirítjuk" míg a rizsszemek kifehérednek.
  • Hozzáadjuk a bort, elpárologtatjuk belőle az alkoholt, majd merőkanalanként jöhet hozzá az alaplé. Még volt a hűtőben a medvehagyma krémleveshez készítettből, de ha nincs kéznél friss, vagy nincs idő főzni, kicsit csalni szoktam, és bio leveskockát használok :)
  • Addig adagoljuk az alaplevet, míg a rizs kicsit meg nem puhul. Fontos, hogy a szemek kicsit roppanósak maradjanak, nem szabad szétfőzni, illetve a rizottó állagának kicsit levesesnek kell maradni.
  • Végül hozzákeverjük a frissen reszelt citromhéjat, parmezánt és kaprot. Míg a halat el nem készítjük, letakarva félretesszük.
  • A lazacot alaposan megmosom, mindkét oldalát megkenem olajjal, sózom, picit borsozom, majd a bőrös oldalával lefelé, kevés olívaolajon magas hőfokon, hirtelen megsütöm. Akkor jó, ha ropogós :) Majd jöhet a másik oldal, amit pár perc alatt szintén megsütök.

2013. április 24., szerda

Medvehagyma-krémleves


Még mindig medvehagyma, de ezúttal leves :)

A legújabb Ínyenc magazinban találtam a receptet, és mivel még mindig volt a hétvégi medvehagyma adagból, gondoltam, kipróbálom.
Nagyon szeretem a leveseket, és végre a hideg téli napok, sűrű, nehéz levesei után, valami könnyű, tavaszi következhet :)
Első ránézésre úgy tűnik, mintha spenót lenne, de mégsem. Finom, pikáns, nagyon gyorsan elkészül, és ugyanilyen gyorsan el is fogy :)


Hozzávalók (2 fő részére):

  • zöldségalapléhez:
    • 80 g sárgarépa
    • 60 g fehérrépa
    • 60 g zeller
    • 30 g karalábé
    • 50 g hagyma
    • 25 g póréhagyma 
  • leveshez:
    • 150 g burgonya
    • 1 nagyobb fej vöröshagyma
    • 150 g medvehagyma
    • 25 g vaj
    • 1 ek olívaolaj
    • 0,5 l zöldségalaplé
    • 2 dl tejszín
    • só, bors, szerecsendió

Elkészítés:
  • A zöldségalapléhez pucoljuk meg a zöldségeket, majd nagyobb darabokra vágva 1,5-2 l vízben fedő alatt,  kb. 60-90 perc alatt főzzük puhára.
  • A vöröshagymát vágjuk apróra, majd dinszteljük meg az olaj és vaj keverékén. Adjuk hozzá az apró kockára vágott burgonyát és pár percig pároljuk.
  • Öntsük hozzá az alaplevet, sózzuk, borsozzuk, reszeljük bele a friss szerecsendiót, majd fedő alatt főzzük addig, míg a burgonya teljesen meg nem puhul.
  • Keverjük bele a felcsíkozott medvehagymát és pár perc alatt főzzük meg.
  • Botmixerrel pürésítsük a levest, végül a tejszínnel öntsük föl.

2013. február 23., szombat

Gyerekkorom ízei - Vadas makarónival


Mindenkinek az életében vannak olyan ízek, ételek, amik a gyerekkorára emlékeztetik. Nekem az egyik ilyen a vadas, amit drága Nagyanyó mindig a szülinapomra csinál :) De csakis akkor, mert macerás az elkészítése. Mivel eddig csak évente egyszer tudtam enni, volt benne valami különlegesség, ami miatt mindig nagyon vártam azokat a bizonyos születésnapi ebédeket.
A recept már évek óta megvan, de soha nem mertem nekikezdeni, mert féltem az elkészítésétől.

Ma végre rászántam magam... :)

Hozzávalók:

  • 50 g vaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 500 g marhalábszár
  • só, bors
  • 2 nagyobb sárgarépa
  • 1 nagyobb fehérrépa
  • 10 babérlevél
  • 1 + 5 dl víz
  • 2 + 3 ek mustár
  • 1 nagy doboz tejföl
  • 2 ek liszt
  • 1 ek porcukor
  • 2 kk ecet
  • 1 csomag spagetti vagy makaróni

Elkészítés:
  • A vajat a kuktában megolvasztom, majd az apróra vágott hagymát üvegesre párolom benne.
  • Közben megmosom, megpucolom a húst, kisebb darabokra vágom és kiklpofolom. Sózom, borsozom és 2 ek mustárral vékonyan megkenem mindkét oldalukat.
  • A húsokat a hagymára teszem, majd felöntöm az 1 dl vízzel.
  • Lezárom a kuktát és először magas - majd amikor már nem gőzölög - közepes lángon kb. 30 perc alatt majdnem készre párolom a húst.
  • Míg a hús puhul, a tésztát felteszem főni, megpucolom a répákat és karikára vágom őket.


  • Fél óra elteltével kinyitom a kuktát és a húshoz adom a répakarikákat, a babérlevelet, majd felöntöm 5 dl vízzel.
  • Innentől már csak közepes lángon készre párolom a húst és a zöldséget kb. 20-30 perc alatt.
  • Amikor kész, tányérra szedem a húst - letakarom, hogy ne száradjon ki - félreteszem.
  • A kuktában maradt zöldséges léhez hozzáadom a 3 ek mustárt és botmixerrel pürésítem.
  • Elkészítem a habarást. A tejfölhöz hozzákeverem a lisztet és a porcukrot, majd az egészet a lepürésített zöldségekhez adom és összeforralom.
  • Végül hozzáadom az ecetet és ha kell utána ízesítem.

Nekem a vadas makarónival az igazi, de zsemlegombóccal is lehet enni :)