A következő címkéjű bejegyzések mutatása: keksz. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: keksz. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. január 4., szombat

Gyerekkorom ízei 2 - Linzer


Az alábbi recept, sütemény is meghatározó az életemben, már egész kicsi korom óta. Nincs semmi különös vagy extra ebben a kekszben, nekem mégis nagyon kedves. Évente többször is szívesen készítem, mert ilyenkor a szeretett ízek mellett az emlékek is előtérbe kerülnek.


Ezt a sütit anyukám általában karácsony előtt készítette. Esténként, mikor már aludni mentünk tudtuk, hogy másnap reggelre ott lesznek a csoda kis kekszek, amiket annyira szerettünk. Ilyenkor persze kora reggel keltünk a húgommal, még mindenki előtt, és osontunk ki a konyhába meglesni, megkóstolni őket. Fogtuk a két kicsi gyerek székünket, a sütő ajtaját lenyitottuk, két oldalról ültünk mellé és az ajtóra helyezett nagy tálból falatoztunk. Manapság, minden harapással kicsit visszarepülök az időbe, nosztalgiázni. Bátran állíthatom, hogy ez a világ legfinomabb linzere :) Legalábbis, számomra ;)


Hozzávalók:
  • 400 g liszt
  • 250 g vaj
  • 120 g porcukor
  • 3 tojás sárgája
  • 1 zacskó sütőpor
  • 2 vaníliarúd kikapart magjai



Elkészítés:
  • A vajat jó előre vegyük ki a hűtőből, hogy legyen ideje megpuhulni. Adjuk hozzá a cukrot és robotgéppel keverjük habosra.
  • Adjuk hozzá a tojások sárgáját, a lisztet, sütőport és a vaníliarudak magjait, majd az egészből gyúrjunk egy jól formázható tésztát.
  • A kezünk melegétől és a vajtól a tészta túlpuhul, így 1 órára tegyük hűtőbe vagy ha sietünk, néhány percre a mélyhűtőbe.
  • A sütőt melegítsük elő 180 fokosra (nem légkeveréses álláson).
  • Amikor a tésztát kivesszük a hidegről gyors mozdulatokkal gyúrjuk át, hogy könnyebben formázható legyen.
  • Lisztezett felületen nyújtsuk 2-3 mm vastagra, és tetszőleges mintákkal szúrjuk ki a kekszeket.
  • Sütőpapíros tepsire téve süssük meg 8-10 perc alatt, vagy míg halvány barnák nem lesznek.


2013. február 3., vasárnap

Tarte au Chocolate


Ez a süti tulajdonképpen egy kamra ürítés eredménye, ugyanis valamit akartam kezdeni a felhalmozódott csoki készletekkel, amiket a lejárat veszélye fenyegetett. Nem vagyunk nagy csokifalók, így csak gyűltek a finom táblás csokik, de most végre lehetőséget kaptak a szereplésre.

A tészta is újrahasznosítás eredménye. Korábban vettünk egy finomnak tűnő kekszet, ám kibontás után jött a csalódás, ízetlen és nagyon kemény volt, így már egy ideje a polcon árválkodott.

A sok csoki és a nem túl finom keksz, egy finom sütit eredményezett, így nem volt hiábavaló a várakozásuk :)


Hozzávalók (6 db 15 cm átmérőjű tortácskához):

A tésztához:
Mivel nem recept alapján dolgoztam, így csak nagyságrendileg tudom az arányokat.
Kb. 250 g kekszet törtem össze és ehhez adtam annyi vajat (kb. 100 g) amitől nyújtható tészta lett.

A csoki ganache-hoz:

  • 225 g jó minőségű keserű csoki, apróra törve
  • 160 g habtejszín
  • 2 nagy, szobahőmérsékletű tojás sárgája
  • 2 evőkanál (kb. 30 g) szobahőmérsékletű vaj
  • fél vaníliarúd kikapart magjai


A tészta elkészítése:

  • A tésztához összetöröm a maradék kekszeket és összegyúrom a puha vajjal. Rövid időre hűtőbe (vagy ha sietünk mélyhűtőbe) teszem, hogy könnyebben formázható legyen.
  • A tortaformákat kivajazom és kilisztezem, hogy a végén könnyen kijöjjön belőle a kész tésztakosárka.
  • Mikor a tészta egy picit megszilárdult, de még könnyen formázható, 6 egyenlő részre osztom, gombócokat formálok belőle, majd kör alakúra nyújtom és finoman belenyomkodom a formába (nem kell erősem, mert akkor nehezen fog kijönni).
  • A formába simított tésztát újra a mélyhűtőbe/ hűtőbe teszem és hagyom, hogy jól megszilárduljon. Míg a tészta pihen, elkészítjük a tölteléket.

A töltelék elkészítése:
  • Lábosban vizet forralok, majd az összetört csokit egy hőálló tálban a lábosra helyezem és gőz fölött megolvasztom.
  • A tejszínből 1 evőkanálnyit a tojások sárgájával összekeverek.
  • A maradék tejszínt a vaníliarúddal lábosba teszem és felforralom, majd eltávolítom belőle a vaníliát.
  • A felolvadt csokihoz hozzákeverem a vaníliás tejszínt, a felvert tejszínes, tojásos keveréket, végül a puha vajat is hozzáadom. Az egész keveréket félreteszem és kihűtöm.
  • Mikor a töltelék kihült (ez fontos, hiszen a túl meleg töltelék, a lehűtött tésztakosárkákat megolvaszthatja) belekanalazom a kosárkákba. Egy kis tört mogyoró is kerülhet a tetejére :)
  • Akár azonnal fogyasztható, de hűtőbe is tehetjük, hogy a krém picit megszilárduljon.

Csoki függőknek vagy csak édesszájúaknak kötelező elkészíteni!
Azt hiszem megyek és eszem egyet én is :)