A következő címkéjű bejegyzések mutatása: cukkíni. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: cukkíni. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. augusztus 8., csütörtök

Zöldséges sült tészta fetával


Ez a recept még néhány hete készült, csak eddig szegény nem élvezett prioritást, hogy felkerüljön ide :) Az ötlet a TV Paprika újságból van. Igazi kis laktatós fogás, amiben a nyár ízei jócskán benne vannak. Már a zöldségek előkészítése közben isteni, lecsóra emlékeztető illat lengte be a konyhát. Alig bírtam ki, hogy ne faljam be magában :) A tészta tetejére sült ropogós besamel pedig igazi megkoronázása az ételnek!


Hozzávalók:
  • fél padlizsán
  • fél cukkíni
  • 2 piros kaliforniai paprika
  • 0,5 dl olívaolaj
  • 300 g passata (paradicsom püré)
  • 200 g tészta
  • 100 g feta
  • 2 ek vaj
  • 2 ek liszt
  • 3 dl tej
  • só, bors

Elkészítés:
  • A zöldségeket megmosom, csíkokra vágom, majd az oldajon, közepes lángon kissé megpárolom őket.
  • Mikor a zöldségek megpuhultak, hozzáöntöm a passata-t és jól elkeverem, sózom, picit borsozom, majd félreteszem.
  • A tésztát sós, olajos vízben megfőzöm, majd a zöldséges, paradicsomos raguhoz keverem.
  • A tésztát egy hőálló tálba szedem, elkészítem a besamel mártást.
  • A sütőt előmelegítem 220 fokra (légkeveréses).
  • A mártáshoz a vajat megolvasztom, hozzákeverem a lisztet, végül felöntöm a tejjel, sózom, borsozom és folyamatos kevergetés mellett besűrítem.
  • A mártást a tészta tetejére öntöm, végül rámorzsolom a fetát és a sütőbe teszem.
  • Addig sütöm, míg a feta a tetején aranybarna nem lesz.

2013. július 30., kedd

Rusztikus cukkinis, fenyőmagos, ricottás lepény


Ha most azt mondom, hogy ez a lepény a hétvégén készült, akkor sokan biztos lököttnek tartanak, hogy az év, talán legmelegebb hétvégéjén nemhogy a főzést nem hanyagoltam, hanem még a sütőt is bekapcsoltam :)
Szerencsére nálunk nagyon jó idő van bent, így amikor megláttam ezt a receptet a GoodFood-ban, nem kellett lemondanom róla és gond nélkül elkészülhetett.
Az a jó benne, hogy hidegen is épp olyan finom, mint frissen, így ha túléltük a sütést, utána már csak élvezni kell, akár másnap is, mondjuk egy jó fröccs társaságában ;)


Hozzávalók:

  • 1 csomag leveles tészta
  • kb 1 dl olívaolaj
  • 2 közepes cukkini
  • 250 g ricotta
  • 2 egész tojás
  • 50 g parmezán
  • 1 gerezd fokhagyma
  • nagy marék fenyőmag
  • nagy marék friss bazsalikom
  • frissen reszelt szerecsendió
  • kevés liszt a tészta nyújtásához
  • só, bors


Elkészítés:
  • Vegyük ki időben, jó előre a leveles tésztát a mélyhűtőből, hogy legyen ideje felengedni. Én rendszerint az utolsó pillanatban kapom elő, és ilyenkor alig bírom kivárni, hogy dolgozhassak vele :)
  • A cukkiniket megmosom alaposan - mivel nem hámozom meg - majd 2-3 mm vastag karikákra szelem és az olívaolajon serpenyőben mindkét oldalát kicsit megpirítom.
  • Míg a cukkinik sülnek, összeállítom a krémet.
  • A ricottát elkeverem a tojásokkal, a reszelt parmezánnal, apróra vágott bazsalikommal, a zúzott fokhagymával és a friss szerecsendióval, végül sózom.
  • A sütőt előmelegítem 200 fokosra, légkeveréssel.
  • A tésztát lisztezett munkalapon kinyújtom téglalap alakúra, hogy egyenletesen 2-3 mm vastag maradjon, majd rákenem a krémet, úgy, hogy a széleinél minden oldalon maradjon kb 2 ujjnyi üres rész. A krém elég sűrű ahhoz, hogy ne folyjon le.
  • A krém tetejére fektetem a sült cukkini szeleteket, hogy kicsit fedjék egymást, végül megszórom a fenyőmaggal, sózom, borsozom és a tetejére reszelek még egy kis sajtot.
  • Kb 30 perc alatt aranybarnára sütöm.

2013. július 17., szerda

Cukkínis-padlizsános lepény, kakukkfüves-citromos mártogatóssal


Ez a recept is úgy keletkezett, ahogy sok más is a konyhámban. Maradéknak indult, de végül egy finom előétellé lényegült :)
Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem soha nem sikerül azt a mennyiséget vásárolnom valamiből, amennyi egy recepthez kellene, pláne nem jönnek ki jól a mennyiségek, ha az otthoni készletből szeretnék főzni. Ilyenkor muszáj kreatívnak lenni, hiszen ki szeret ételt kidobni?
Még szerencse, hogy hétvégén készültek ezek a lepénykék, mert pont mire az utolsó is kisült váratlanul vendégek érkeztek :)



Hozzávalók:
  • fél padlizsán
  • fél cukkíni
  • 2 tojás
  • 2 dl tej
  • 120 g liszt
  • 2 ek szezámmag
  • 180 g (görög) joghurt
  • 8 ág friss kakukkfű
  • fél citrom leve
  • só, bors

Elkészítés:
  • A cukkínit és padlizsánt egészen apró baradokra vágom, félreteszem.
  • A tejből, tojásból és lisztből sűrű palacsintatésztát csinálok, majd a zöldségekre öntöm, jól elkeverem.
  • A szezámmagot közepes lángon, egy kis serpenyőben megpirítom, majd a masszához adom, sózom, borsozom az egészet és már készen is állnak a sütésre :)
  • A masszából kis halmokat szedek egy kiolajozott serpenyőbe és mindkét oldalát aranybarnára sütöm.
  • Közben elkészítem a szószt: a joghurthoz hozzákeverem a citrom levét, és a felaprított, friss kakukkfüvet.
  • A kisült lepényeket joghurtba mártogatva esszük.