A következő címkéjű bejegyzések mutatása: babérlevél. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: babérlevél. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. január 7., kedd

Vöröslencse leves


Ez a recept nem az enyém, szintén Meliéktől származik, és mára már nálunk is nagy kedvenc lett.
Nem tudom, említettem-e már, hogy nálunk az irodában időnként "kajaközösségek" szerveződnek. Nagyon jópofa kis ötlet ez :) Összeállunk öten, így mindenkinek csak egyszer kell főznie a héten, viszont végig esszük a finomabbnál finomabb, otthon készült ételeket.
Persze, vannak speciális közösségek, ahol különböző szabályokat betartva kell elkészíteni az ebédet. Na, ilyen a mi közösségünk is :) A kikötés, hogy bármi jöhet, amiben nincs liszt, cukor és tejtermék, de azt hiszem, így karácsony után nem is olyan nagy baj ez ;)
Szóval a héten kajaközösség van, és én vállaltam a hétfőt ezzel a szuper finom, minden feltételnek maximálisan megfelelő levessel és egy főétellel.
Az a jó ebben a levesben, hogy nagyon egyszerű, nagyon gyorsan elkészül, laktató és különleges íze van a keleti fűszerek miatt.



Hozzávalók:

  • 3 ek olívaolaj
  • 1 nagy fej vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 250 g répa
  • 100 g vöröslencse
  • 1 l csirke alaplé
  • 2 tk koriander
  • 1 tk római kömény
  • 0,5 tk kurkuma 
  • 0,5 tk fahéj
  • 2 babérlevél
  • 100 g kesudió
  • 1 lime leve
  • só, bors 



Elkészítés:
  • A hagymákat apróra vágjuk, az olívaolajon üvegesre pároljuk.
  • Közben megmossuk, megpucoljuk a répát és felkarikázzuk, majd a hagymákhoz adjuk.
  • A fűszereket (koriandert és a római köményt) frissen megtöröm, majd a kurkumával és a fahéjjal együtt a répákhoz adom. Fedő alatt hagyom pár percig pihenni.
  • Feloldom a leveskockákat és a répákra öntöm az egész alaplevet, beledobom a babérlevelet és az átmosott lencsét, majd az egészet felforralom.
  • Amikor felforrt, lejebb veszem a hőmérsékletet, és alacsony hőfokon hagyom főni a levest, míg a répa meg nem puhul. Nálam a lencse is szét szokott főni, de nem gond, hiszen a végén úgyis leturmixoljuk az egészet :)
  • A kész levest leveszem a tűzről, hagyom picit hűlni, kiveszem belőle a babérleveleket.
  • Közben a kesudiót a lime levével késes robotgépben pürésítem, majd a leveshez adom.
  • Végül az egészet turmixolom, míg tejesen krémes nem lesz.
  • Ellenőrzöm az ízeket, sózom, borsozom, ha kell még egy pici citromot teszek bele, hogy még pikánsabb legyen.



2013. június 13., csütörtök

Csirkemell mustármártással, spentótos, parmezános csicsókapürével


Végre újra van időm írni :) Ha nem is sok, de az elmúlt hetek után már ennek is örülök. A rengeteg munka miatt nem nagyon volt időm főzni, sőt, ha lehet mondani, rossz voltam, mert azt ettem, amit elsőre értem. Leszámítva a Gourmet Fesztivált, ahol 4 nap alatt a lehető legtöbb étterem, legtöbb fogását kóstoltuk meg. Majdnem sikerült végig enni a fesztivált :)

Az alábbi étel már korábban készült, csak még a posztra nem volt időm.
Mindenkinek ajánlom, aki szeret kísérletezni, mert ez valami eszméletlen finomra sikeredett! Most is a kamrában és hűtőben lévő alapanyagokból kreáltam ebédet, hogy apadjanak a felhalmozott készletek, és nem bántam meg. Sőt! :)



Hozzávalók:
  • 0,5 kg csicsóka
  • 1 tojássárgája
  • 200 g spenót (én fagyasztott krémet használtam)
  • 40 g parmezán + egy kevés a tetejére
  • 0,5 kg csirkemell
  • 1 fej vöröshagyma
  • 150 ml főzőtejszín
  • 150 ml húsleves alaplé
  • 13 g vaj
  • 1 ek olíva olaj
  • 25 g liszt
  • 2 ek mustár
  • pár szem szegfűszeg
  • 2 babérlevél
  • bors
  • szerecsendió

Elkészítés:
  • A csicsókát meghámozom, pici kockákra vágom, majd sós vízben puhára főzöm.
  • A csirkét megpucolom, mindkét oldalát sózom, borsozom és egy nagyobb serpenyőben olívaolajon, hirtelen, magas hőfokon mindkét oldalát megpirítom, majd a serpenyőben hagyom. A nagyon magas hőfokon a hús nem enged levet, viszont szép, aranybarna kéreg képződik rajta.
  • A hagymát megpucolom, a szegfűszegeket beleszúrom (ahogy karácsonykor a naranccsal is :) és a csirke mellé teszem a babérlevéllel együtt, végül felöntöm a tejszínnel és az alaplével. Lefedve addig főzöm, míg a hús teljesen meg nem puhul.
  • Amikor kész, a húst kiszedem, félreteszem. A visszamaradt tejszínes szószt leszűrőm, hogy a nagyobb darabok és fűszer ne kerüljön bele.
  • Egy másik lábosban vaj és olaj keverékén megfuttatom a lisztet, és hozzákeverem a leszűrt levet. Amikor teljesen homogénre kevertem, hozzáadom a mustárt is és kissé besűrítem, félreteszem.
  • A megfőtt csicsókát botmixerrel pürésítem, hozzákeverem a tojássárgáját, a spenótot és a reszelt parmezánt, sózom, borsozom és egy kis szerecsendióval ízesítem.
  • Hőálló tálba teszem a csirkét, rá a mustáros mártást, végül a spenótos csicsókapürével borítom, és a tetejére reszelek még egy is parmezánt.
  • 180 fokra előmelegített légkeveréses sütőben 40-50 perc alatt készre sütöm.


2013. február 28., csütörtök

Póréhagymás burgonyakrémleves füstölt lazaccal


Bár már lassan itt a tavasz, azért egy jó levest nem csak a hideg téli napokon lehet elkészíteni. Egy tartalmas leves nekem sokszor elég is ebédre. Az alábbi recept a GoodFood-ból van, annyi változtatással, hogy én az egészet leturmixoltam, mert 1-2 hagyományos levestől eltekintve, krémleves rajongó vagyok :)
Most egy olyan recept következik, ami akár akkor is elkészíthető, ha az otthoni készletek majdnem teljesen kifogytak, mert a lazacot leszámítva a többi hozzávaló nálam állandóan megtalálható otthon. Az ilyen esetekre :)


Hozzávalók (8 személyre):
  • 50 g vaj
  • 2 nagy szál póréhagyma
  • 1 babérlevél
  • 1 kg burgonya
  • 1 l szárnyasalaplé vagy zöldségerőleves
  • 100 ml főzőtejszín
  • 200 g füstölt lazac
  • szerecsendió, só, bors

Elkészítés:
  • Olvasszuk fel a vajat, majd pároljuk benne üvegesre a felkarikázott póréhagymát a babérlevéllel.
  • A burgonyát mossuk, hámozzuk meg, majd feldarabolva adjuk a póréhagymához.
  • Sózzuk meg, majd öntsük fel a levessel és a tejszínnel.
  • Forraljuk fel, majd közepes lángon főzzük addig, míg a burgonya meg nem puhul.
  • A kész levest turmixoljuk le, keverjük hozzá a lazaccsíkok egy részét és ízesítsük kedvünk szerint. Én egy kis borsot és szerecsendiót reszeltem bele frissen :)
  • A levest szedjük tálkákba, majd díszítsük a megmaradt lazaccsíkokkal.

2013. február 23., szombat

Gyerekkorom ízei - Vadas makarónival


Mindenkinek az életében vannak olyan ízek, ételek, amik a gyerekkorára emlékeztetik. Nekem az egyik ilyen a vadas, amit drága Nagyanyó mindig a szülinapomra csinál :) De csakis akkor, mert macerás az elkészítése. Mivel eddig csak évente egyszer tudtam enni, volt benne valami különlegesség, ami miatt mindig nagyon vártam azokat a bizonyos születésnapi ebédeket.
A recept már évek óta megvan, de soha nem mertem nekikezdeni, mert féltem az elkészítésétől.

Ma végre rászántam magam... :)

Hozzávalók:

  • 50 g vaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 500 g marhalábszár
  • só, bors
  • 2 nagyobb sárgarépa
  • 1 nagyobb fehérrépa
  • 10 babérlevél
  • 1 + 5 dl víz
  • 2 + 3 ek mustár
  • 1 nagy doboz tejföl
  • 2 ek liszt
  • 1 ek porcukor
  • 2 kk ecet
  • 1 csomag spagetti vagy makaróni

Elkészítés:
  • A vajat a kuktában megolvasztom, majd az apróra vágott hagymát üvegesre párolom benne.
  • Közben megmosom, megpucolom a húst, kisebb darabokra vágom és kiklpofolom. Sózom, borsozom és 2 ek mustárral vékonyan megkenem mindkét oldalukat.
  • A húsokat a hagymára teszem, majd felöntöm az 1 dl vízzel.
  • Lezárom a kuktát és először magas - majd amikor már nem gőzölög - közepes lángon kb. 30 perc alatt majdnem készre párolom a húst.
  • Míg a hús puhul, a tésztát felteszem főni, megpucolom a répákat és karikára vágom őket.


  • Fél óra elteltével kinyitom a kuktát és a húshoz adom a répakarikákat, a babérlevelet, majd felöntöm 5 dl vízzel.
  • Innentől már csak közepes lángon készre párolom a húst és a zöldséget kb. 20-30 perc alatt.
  • Amikor kész, tányérra szedem a húst - letakarom, hogy ne száradjon ki - félreteszem.
  • A kuktában maradt zöldséges léhez hozzáadom a 3 ek mustárt és botmixerrel pürésítem.
  • Elkészítem a habarást. A tejfölhöz hozzákeverem a lisztet és a porcukrot, majd az egészet a lepürésített zöldségekhez adom és összeforralom.
  • Végül hozzáadom az ecetet és ha kell utána ízesítem.

Nekem a vadas makarónival az igazi, de zsemlegombóccal is lehet enni :)

2013. február 19., kedd

Hagymás-tejszínes rakottburgonya


Azt hiszem, mindent elárul rólam, hogy az első 3 bejegyzés édesség volt :) Nem tagadom, ha tehetném, inkább süteményeken élnék, vagy legalább állandóan azt készítenék.
Na jó, azért rendes ételek is készülnek a konyhában :)

Múlt hétvégénk nagyon sűrű volt, alig voltunk otthon, így a hűtő is rendesen kiürült. Gyorsan össze akartam dobni valamit és egy fél zacskó krumpli lett a megmentőnk.
A decemberi GoodFood-ból inspirálódtam, bár ő köretnek javasolta, egy kis felturbózással főétel lett belőle. De még milyen! :)


Hozzávalók:

  • 500 g burgonya
  • 2-3 közepes vöröshagyma (igazából bármilyen hagyma jó)
  • 25 g vaj
  • 500 ml tejszín
  • kolbász ízlés szerint
  • 100-150 g sajt
  • 1-2 babérlevél
  • kis csokor friss kakukkfű
  • szerecsendió
  • bors

Elkészítés:
  • A sütőt 200 fokra (légkeveréssel) előmelegítem. Egy hőálló tálat kivajazok, félreteszem.
  • A burgonyát meghámozom, vékony karikákra vágom. Hideg, sós vízben közepes lángon felforralom.
  • A vajat kis lábosban felolvasztom, majd megpárolom rajta a durvára vágott hagymát. Amikor kicsit összeesett, hozzáadom a babérleveleket és a kakukkfüvet, végül felöntöm a tejszínnel és összeforralom. Amikor kész, friss szerecsendiót és borsot őrlök bele.
  • A krumplit csak éppen felforrni hagyom a vízben, nem baj ha nem lesz teljesen puha, majd a sütőben a tejszínes hagyma befejezi a puhítást :)
  • A kivajazott tálba lefektetek egy réteg krumplit, majd jönnnek rá a kolbász karikák, végül a hagymás-tejszínes szósz. A rétegezést addig folytatom, míg az összes hozzávaló el nem fogy.
  • Az utolsó réteg krumpli legyen, erre jön jó vastagon a sajt réteg.
  • Az előmelegített sütőben kb. 40 perc alatt aranybarnára sül.

Ha nem akarjuk azonnal sütni, 1 napig, letakarva a hűtőben is eláll.