A következő címkéjű bejegyzések mutatása: málna. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: málna. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. július 2., kedd

Joghurtos málnakérmleves amaretti morzsával


Már megint leves. Már megint gyümölcsből. Már megint rózsaszín :)
De végre nyár van, friss, szezonális gyümölcsökkel és épp a málna szezon kellős közepe. Vájling jóvoltából egy rekesz frissen szedett, gurulós és isteni finom málna boldog tulajdonosa lettem :) Sose volt még ennyi málnám egyszerre :) Egy jó része csak úgy, magában elfogyott, de a többinek sem kellett sokat várnia. Egy részéből lett a leves, a másik feléből pedig süti és már el is fogyott a teljes készlet. Sebaj, jöhet a következő, amiből remélhetőleg marad annyi, hogy fagyasztani is tudjak, télire.



Hozzávalók:
  • 700 g málna
  • 75 g kristálycukor
  • 3 dl víz
  • 180 g (görög) joghurt
  • 1 dl főzőtejszín
  • 1 közepes rúd fahéj
  • 8 szem szegfűszeg
  • 1 kk vaníliapaszta
  • 6 db amaretti keksz (elhagyható)

Elkészítés:
  • A málnát megmosom, majd egy nagyobb lábosba teszem, felöntöm a vízzel, hozzáadom a cukrot, végül a fahéjat és a szegfűszeget. A szegfűszeget tea tojásba szoktam tenni, mert így jól kifő az íze, de utólag nem kell kutatni a kis szemeket, hanem könnyen kivehetők :)
  • Magas lángon 10-15 perc alatt felforralom, majd egy sűrű lyukú szűrőn több részletben átpaszírozom egy másik lábosba.
  • A joghurtot elkeverem a tejszínnel, majd a gyümölcsléhez adom, elkeverem.
  • A levest özepes hőfokon felforralom, közben belekeverem a vaníliapasztát. Ha túl savanyúnak érezzük, tehetünk még bele cukrot, ízlés szerint.
  • Kihűtve, amaretti morzsával tálaljuk, de langyosan is nagyon finom :)




2013. június 26., szerda

Málnás-citromkrémes kosárkák


Az egyik kedvenc gyümölcsöm a málna. Alig várom a nyarat, amikor végre marékszámra lehet enni. Úgy az igazi, ha az érett szemeket a bokorról lehet szedni és frissen megenni. Régebben, nagypapáméknál volt néhány bokorral és minden évben alig vártam, hogy termőre forduljon. Mostanában be kell érnem a piacon kaphatóval, ami sajnos nem olyan szép, nem olyan gurulós :) Így, a kevésbé szép szemeknek hol is lehetne jobb helye, mint egy finom, friss nyári sütiben :)


Hozzávalók:
  • a tésztához:
    • 220 g liszt
    • 30 g porcukor
    • 150 g vaj
    • 2 ek hideg víz
  • a krémhez:
    • 1 csomag vaníliás pudingpor (nem főzős)
    • 1 tojássárgája
    • 2 dl tej
    • 1 dl joghurt
    • 1 citrom leve és héja


Elkészítés:
  • A tésztához a hozzávalókat alaposan összegyúrom, hogy egynemű tésztát kapjunk, majd hűtőbe teszem, kb 20-30 percre (én mélyhűtőbe szoktam fele időre, hogy ne kelljen annyit várni :)
  • Közben elkészítem a krémet. A pudingport elkeverem a tojássárgával és a tej felével, így egy nagyon sűrű krémet kapunk.
  • A joghurtot a tej másik felével és a citrom reszelt héjával felforralom.
  • Amikor felforrt, hozzákeverem a sűrű krémet részletekben, végül belefacsarom a citrom levét. Felhasználásig hűtőbe teszem.
  • A sütőt előmelegítem 180 fokosra (légkeveréses).
  • A picit megdermedt tésztát kb 3-4 mm vastagra nyújtom és 8 cm átmérőjű köröket szaggatok belőle.
  • A tésztakorongokat kivajazott, kilisztezett mini tortaformákba helyezem. Csak óvatosan nyomkodom bele, hogy a formát felvegye, de sütés után könnyen kiszedhető legyen.
  • A tésztakosárkákba alufóliát teszek, majd sütőgyöngyökkel töltöm meg és vaksütéssel megsütöm. Ha nincs otthon sütőgyöngy, bármilyen hüvelyessel helyettesíthető :) Csak az a fontos, hogy legyen valami súly, ami nem engedi a tésztát felpúposodni.
  • 10-15 perc alatt megsülnek a kosarak, majd óvatosan kiszedem belőle a gyöngyöket és hagyom, kihűlni.
  • A kész kosárkákba 2-3 szem málnát teszek, majd a krémmel befedem, a tetejét mentával díszítem.
  • Tálalásig hűtőbe teszem.




2013. május 15., szerda

Málnás-bazsalikomos brownie


A napokban vettem észre, hogy milyen régen volt már édesség a blogon, ami nem azt jelenti, hogy azóta nem is ettem :) csak nem volt semmi említésre méltó. Illetve sokszor, az időhiány miatt csak egy kis csoki jutott.
Hétvégén a GoodFoodban lévő brownie recepten akadt meg a szemem, annál is inkább, mert a tömény csokis süti fel volt dobva málnával.
Nagyon szeretem a málnát és végre lehet kapni frisset, így nem volt kérdés, hogy elkészül a brownie. Kicsit szerettem volna turbózni rajta egy kis bazsalikommal, de sajnos a várt íz nem jött elő sütés után.

Le is vontam a következtetést, újra meg kell csinálni a sütit :)


Hozzávalók (kb. 20x30-as tepsihez):
  • 200 g fekete csoki
  • 100 g tejcsoki
  • 200 g nádcukor
  • 250 g vaj
  • 4 tojás
  • 140 g liszt
  • 50 g holland kakaópor
  • málna - ízlés szerint :)
  • 1 nagy marék bazsalikom



Elkészítés:
  • Egy kisebb lábosban vizet forralok, ráhelyezek egy tálat, amiben a darabokra tört csokit, a vajjal és a cukorral vízgőz fölött megolvasztom.
  • A csokis masszába belekeverem a tojásokat, beleszitálom a lisztet és a kakaóport majd az egészet jól összekeverem.
  • A málna 2/3-át és a nagyobb darabokra tépkedett bazsalikomot hozzáadom a tésztához, óvatosan elkeverem.
  • A sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréses).
  • Egy közepes tepsit kikenek vajjal, megszórom liszttel, majd jöhet bele a massza, amit egyenletesen eloszlatok.
  • A tetejére rászórom a maradék 1/3-ad málnát.
  • 30-40 perc alatt megsütjük - az idő attól függ, hogy mennyire szeretnénk folyósra a belsejét (tűpróbával ellenőrizzük).



2013. április 12., péntek

Fetás rukkola saláta dióval és málnával


Nem vagyok egy nagy salátás, sosem voltam.  Nem nagyon látok bennük fantáziát, pedig annyi féle variáció létezik, gyorsan elkészíthetők, egészségesek. De valahogy nekem a zöldségek mellé mindig hiányzik valami, minimum egy kis pirítós vagy hús.
Nemrég fordult a kocka, ugyanis a Konyhakiállításon megismerkedtem a Pödör olajokkal és ecetekkel, amiken keresztül rájöttem, hogy a sok ízetlen zöld, lehet izgalmas és finom. Az egyik standon tisztán kóstoltuk az olajat és ecetet és mindkettőnek olyan intenzív íze volt magában, mintha a legfrissebb málnát ettem volna, vagy valami isteni dió tortát. Aztán megnéztük, hogy egy kis dióolaj és málnaecet mit művel a rukkolával, hogyan varázsol belőle néhány további hozzávaló segítségével salátát.

Azóta a saláta gyakoribbá vált itthon, sőt, az alábbi az egyik kedvencem lett :)


Hozzávalók (2 főre):

  • 1 csomag rukkola
  • 200 g feta sajt
  • 1 marék dió
  • 1 marék málna
  • 3 ek Pödör dióolaj
  • 1-2 ek Pödör málnaecet
  • só, bors

Elkészítés:
  • A marék diót durvára töröm és egy kis serpenyőben megpirítom, míg illatozni nem kezd, majd félreteszem.
  • A dióolajat és a málnaecetet egy kisebb, zárható üvegben kevés sóval és borssal jól összerázom.
  • A rukkolát egy nagyobb tálba teszem, az olajos, ecetes dresszinget ráöntöm és jól elkeverem, hogy mindenhova jusson.
  • A fetasajtot rámorzsolom a rukkolára, hozzáadom a pirított diót és a friss málnát.

Igazi szín és ízorgia :)