A következő címkéjű bejegyzések mutatása: medvehagyma. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: medvehagyma. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. május 2., csütörtök

Túrós pogácsa medvehagymával, tökmaggal


A medvehagyma pestó új életre kelt ebben a pogácsában :)
Eddig még nem találtam meg a számomra tökéletes pogácsa receptet, mert, amikkel próbálkoztam vagy már az elején nem voltak elég puhák, vagy ha ez még rendben is volt, akkor biztos, hogy másnpara ehetetlen keménységűre száradtak.
Egy sima túrós pogácsának indult, de egyrészt szerettem volna az ízét feldobni egy kicsit, másrészt, gondoltam, hogy az olajos pesto csak javíthat az állagán :)

Nem csalódtam, mert még 4 nap múltán is puha, teljesen élvezhető maradt :)



Hozzávalók:

  • 600 g liszt + egy kevés a nyújtáshoz
  • 500 g vaj
  • 500 g túró
  • 30 g élesztő
  • 2 tojássárgája
  • 15 g só
  • 1 adag medvehagyma pesto
  • 100 g tökmag
  • 1 tojás a kenéshez
  • 50 g sajt

Elkészítés:
  • A hozzávalókat (liszt, vaj, túró, élesztő, tojássárgája, só) alaposan összegyúrom, majd a tésztát letakarva hűtőbe teszem, 20-30 percre.
  • A tökmagot serpenyőben picit megpirítom, míg illatozni nem kezd.
  • Lisztezett mukalapon téglalap alakúra nyújtom a tésztát, megkenem a teljes felületét a pestoval, megszórom a pirított, durvára tört tökmaggal, majd jöhet a hajtogatás.
  • A sütőt előmelegítem 180 - 200 fokra (először 200-on próbáltam, de nagyon hamar megkapta a tetejét, pedig a beljesének sülni kellett volna még)
  • A téglalap alakú tésztát képzeletben (függőlegesen) 3 egyenlő részre osztom. A bal oldali 1/3-ot ráhajtom a középsőre, majd a tetejére a jobb oldalit - így egy szép, rétegezett tésztát kapok.
  • Második lépésként, ismét 3 részre osztom képzeletben, de ezúttal vízszintesen. Először a felső 1/3-ot hajtom a középsőre, majd erre jön az alsó.
  • Ismét kinyújtom téglalap alakúvá a tésztát, úgy, hogy a vastagsága 2 cm legyen.
  • Megkenem a felvert tojással, majd megszórom reszelt sajttal.
  • 4 cm átmérőjű pogácsákat szaggatok, sütőpapírral kibélelt tepsire teszem és kb. 20-30 perc alatt aranybarnára sütöm.



2013. április 24., szerda

Medvehagyma-krémleves


Még mindig medvehagyma, de ezúttal leves :)

A legújabb Ínyenc magazinban találtam a receptet, és mivel még mindig volt a hétvégi medvehagyma adagból, gondoltam, kipróbálom.
Nagyon szeretem a leveseket, és végre a hideg téli napok, sűrű, nehéz levesei után, valami könnyű, tavaszi következhet :)
Első ránézésre úgy tűnik, mintha spenót lenne, de mégsem. Finom, pikáns, nagyon gyorsan elkészül, és ugyanilyen gyorsan el is fogy :)


Hozzávalók (2 fő részére):

  • zöldségalapléhez:
    • 80 g sárgarépa
    • 60 g fehérrépa
    • 60 g zeller
    • 30 g karalábé
    • 50 g hagyma
    • 25 g póréhagyma 
  • leveshez:
    • 150 g burgonya
    • 1 nagyobb fej vöröshagyma
    • 150 g medvehagyma
    • 25 g vaj
    • 1 ek olívaolaj
    • 0,5 l zöldségalaplé
    • 2 dl tejszín
    • só, bors, szerecsendió

Elkészítés:
  • A zöldségalapléhez pucoljuk meg a zöldségeket, majd nagyobb darabokra vágva 1,5-2 l vízben fedő alatt,  kb. 60-90 perc alatt főzzük puhára.
  • A vöröshagymát vágjuk apróra, majd dinszteljük meg az olaj és vaj keverékén. Adjuk hozzá az apró kockára vágott burgonyát és pár percig pároljuk.
  • Öntsük hozzá az alaplevet, sózzuk, borsozzuk, reszeljük bele a friss szerecsendiót, majd fedő alatt főzzük addig, míg a burgonya teljesen meg nem puhul.
  • Keverjük bele a felcsíkozott medvehagymát és pár perc alatt főzzük meg.
  • Botmixerrel pürésítsük a levest, végül a tejszínnel öntsük föl.

2013. április 22., hétfő

Medvehagyma pesto


Tombol a medvehagyma láz :) Természetesen én sem maradhatok ki :)
Szombaton a biopiacon 2 hatalmas csokorral vettem, bár akkor még nem tudtam, hogy mi lesz belőle. Itthon végül úgy döntöttem, hogy egy pestot mindenképp készítek, mivel jobb módja nincs a tartósításnak, hogy a szezon egy picit kinyújtható legyen. Tavaly megpróbáltam frissen, levelenként fagyasztani, de felhasználáskor kiderült, hogy messze nem az igazi, vizes és ízetlen volt.
Pestoként, hűtőben viszont néhány hétig is eláll és nagyon sokféleképpen fel lehet használni.


Hozzávalók:

  • 50 g medvehagyma
  • 60 g dió (a dió felét fenyőmaggal helyettesítettem)
  • 60 g parmezán
  • 1 dl olívaolaj
  • só, bors

Elkészítés:
  • A diót és a fenyőmagot serpenyőben picit megpirítom, míg illatozni nem kezd.
  • Az összes hozzávalót késes robotgépbe teszem és simára pürésítem, sóval, borssal ízesítem.
  • A kész pestot kanalazzuk jól záródó üvegbe, és öntsünk rá annyi olívaolajat, ami el nem lepi.