A következő címkéjű bejegyzések mutatása: reggeli. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: reggeli. Összes bejegyzés megjelenítése

2014. május 18., vasárnap

French toast


Imádom a hétvégi reggeleket, reggeliket! Ilyenkor van idő arra, hogy olyat készítsek, amit igazán szeretek. Bevallom, nem vagyok az egészséges reggelik elkötelezett híve. Joghurtot és társait inkább hétköznap eszem, de alig várom a hétvégéket, amikor lehet bűnözni valami édes finomsággal :)
French toast-ot először egy étteremben ettem és azonnal szerelembe is estem vele, már akkor biztos volt, hogy ezt otthon is el szeretném készíteni, mert az nem lehet, hogy minden alkalommal el kelljen zarándokolni egy étterembe, ha ilyet szeretnék reggelizni.
Sok receptet olvasgattam a neten, próbáltam ki, mire kialakult az én verzióm, ami nekem tökéletes.


Hozzávalók:
  • 500 g kalács (akkor jó, ha pár napos, kissé szikkadt)
  • 3 egész tojás
  • 250 ml tej
  • 1 ek porcukor
  • 1 tk fahéj
  • 1 vaníliarúd magjai
  • csipet só
  • 50 g vaj

Elkészítés:
  • A tojásokat üssük egy nagy, mély tálba és lazán verjük fel őket, majd adjuk hozzá az összes többi hozzávalót és alaposan keverjük el.
  • A kalácsot vágjuk ujjnyi vastag szeletekre és a tál méretétől függően néhány szeletet tegyünk a keverékbe. Mindkét oldalát jó alaposan áztassuk meg (kb. 1-1 perc / oldal), hogy kicsit megszívják magukat.
  • A sütőt melegítsük elő (légkeverés nélkül) 50 fokra.
  • A vajat egy nagyobb serpenyőben olvasszuk fel, majd a beáztatott szeleteket kezdjük el megsütni közepes hőfokon.
  • Akkor kész, ha mindkét oldala szép aranybarna.
  • A megsült kalácsokat tegyük egy tányéron az előmelegített sütőbe, hogy míg a többi készül, ne hűljön ki.
  • Juharsziruppal, olvasztott vajjal, fahéjas porcukorral, gyümölccsel....bármivel nagyon jó :)


2014. március 15., szombat

Mascarpones palacsinta áfonyával


Nagyon szeretem a palacsintákat, legyen szó hagyományos, hazai változatról, pufi amerikairól, mini hollandról, mindegyik jöhet, bármikor :)
Iszonyú mennyiségeket tudok megenni belőle, néha magam is meglepődök, de a friss, forró palacsintának nem tudok ellenállni.


Amerikai palacsintát már többször is csináltam, de sokszor száraz, nagyon tömör lett, nem olyan, amire vágytam. Viszont van egy tuti receptem osztrák császármorzsára, ami mascarponeval készül, és ettől nagyon lágy, habos lesz a tészta. Gondoltam, mi baj lehet, ha ezen ideológia alapján készítek egy kis palacsintát is? A válasz, semmi :) mivel a palacsinta még 2 naposan, melegítve is finom volt ;)


Hozzávalók kb. 12 darabhoz:

  • 200 g liszt
  • 50 g kirstálycukor
  • 2 tk sütőpor
  • 0,5 tk szódabikarbóna
  • csipet só
  • 2 tojás
  • 100 g mascarpone
  • 20 g vaj
  • 1 tk vaníliakivonat
  • 2 dl tej




Elkészítés:
  • Keverjük össze a száraz hozzávalókat - lisztet, kristálycukrot, sütőport, szódabikarbónát, sót - egy közepes tálban.
  • Egy másik tálban verjük föl lazán a tojásokat, keverjük hozzá a mascarponet, puha vajat, vaníliakivonatot.
  • A folyékony masszát adjuk a száraz hozzávalókhoz dolgozzuk össze, majd apránként adjuk hozzá a tejet és jól keverjük el.
  • A kész tésztát pihentessük fél órát, majd közepes hőfokon süssük ki a palacsintákat.
  • Mi most tonkababos csokikrémmel és áfonyával ettük, de bármivel jó, akár csak úgy magában is :)

2014. január 19., vasárnap

Croissant


Már régóta izgatta a fantáziámat egy jó kis otthoni, kézzel készült, igazi croissant, amit nyugis hétvégi reggeleken frissen facsart narancslével, finom lekvárokkal lehet majszolni. Amikor Párizsban voltunk, minden reggel ezt ettük, hiába lett volna ezerféle másra lehetőség, egyrészt ez illett a helyhez, másrészt iszonyú finom volt. Szerettem volna reprodukálni azt a foszlós, igazi vajas, házi, leveles süteményt és ennek most el is jött az ideje.
Kiindulásnak a Szakácsok Könyvében lévő receptet vettem, gondolván ez a könyv a Biblia, az ebben lévő recept lesz a tökéletes. Aztán jött a csalódás... Kicsit az volt az érzésem, mintha hozzá nem értők kezei közül került volna ki a leírás, ugyanis olyan alapvető hibák vannak benne, amik előre vetítik, hogy így bizony nem fog sikerülni a megvalósítás.
Sebaj, gondoltam, majd átalakítom én a receptet, hogy jó legyen és lám, sikerült is :)
Nem nehéz kitalálni, hogy a vasárnapi reggelink gondolatban Párizsba repített vissza az ízre, állagra, illatra tökéletes kis croissant-okkal ;)


Hozzávalók (24 kisebb croissant-hoz):
  • 600 g rétesliszt
  • 75 g porcukor
  • 12 g só
  • 15 g zsíros tejpor
  • 35 g puha vaj
  • 2,5 dl víz
  • 30 g friss élesztő
  • 100 g porcukor
  • 300 g hideg vaj
  • 2 tojás

Elkészítés:
  • Egy közepes tálban a vizet melegítsük meg kb 40-50 fokosra, majd keverjük el benne a porcukrot, hogy teljesen feloldódjon, végül morzsoljuk bele az élesztőt és tegyük a tálat letakarva meleg helyre, hogy az élesztő felfusson. Én vagy a radiátor közelébe, vagy a 40-50 fokosra állított sütőbe teszem be.
  • Míg az élesztő gombák dolgoznak, egy nagy fém keverőtálat forró vízzel átöblítek, majd megtörlöm, hogy a száraz hozzávalók ne egy jéghideg edénybe kerüljenek.
  • A lisztet, a porcukrot, a sót, tejport mind az előmelegített tálba szitálom, jól összekeverem és még egyszer átszitálom az egészet.
  • A száraz hozzávalókhoz keverem a felfuttatott élesztőt és a nagyon puha vajat, majd az egész masszát jól összedolgozom, hogy magától elváljon a tál oldalától.
  • A tésztát letakarom és meleg helyen 1,5-2 órát pihentetem, míg a duplájára nem nő. Én a kelesztéshez is a sütőt szoktam használni, mivel ott biztos, hogy egyenletes lesz a hőmérséklet és a tészta nem fázik meg.
  • Amikor a tészta megkelt, jó alaposan átgyúrom a tálban, majd ismét letakarom és 1-1,5 órát kelesztem, de ekkor már a hűtőben.
  • A hűtőből kivéve ismét átgyúrás következik, majd egy 30 perces fagyasztóban történő kelesztés.
  • A fagyasztóból kivett tésztát gyúrjuk át alaposan, majd nyújtsuk ki téglalappá, ami háromszor olyan hosszú, mint amilyen széles és a rövidebbik oldal van felénk.
  • A 300 g vajnak vegyük a felét és a hozzánk közelebb eső, rövidebbik oldal aljától kiindulva oszlassuk el egyenletesen a tészta 2/3 részén (tehát, a tőlünk távolabb eső vége, a tészta 1/3-ada már nem lesz vajas).
  • A felső - vajazatlan - harmadot hajtsuk rá a vajas rész felére (föntről, magunk felé hajtjuk), majd a felénk közelebb eső részt hajtjuk fölfele, rá az előbb lehajtott résznek a tetejére.
  • A hajtogatott tésztát csomagoljuk folpackba vagy alufóliába és tegyük a mélyhűtőbe 30 percre, mjad utána 1 órára a hűtőbe.
  • A tésztát nyújtsuk ki ugyanolyan méretűre, mint a kezdeti téglalapunk volt, majd ismételjük meg a vajazós, hajtogatós folyamatot (az alsó 2/3-ad részre kenjük rá a vajat, hajtsuk föntről lefelé a vajazatlan harmadot, majd lentről fölfelé a vajazottat).
  • Ismét csomagoljuk be a tésztát és jöhet újabb 30 perc a mélyhűtőben, majd jön a választási lehetőség :) Itt ugyanis nálam eljött az éjszaka és már nem akartam tovább dolgozni a tésztával, így a hűtőben éjszakázott és reggel folytattam az alábbiak szerint (aki nem éjszakáztatja a tésztát a hűtőben, annak csak 1 órát kell ott pihentetni).
  • Reggel kivettem a hűtőből a tésztát, lisztezett felületen kinyújtottam 3 mm vastagságú, 40 cm széles, 60 cm hosszú téglalappá, majd hosszában félbevágtam (így egy-egy csík 20 cm széles, és kb 60 cm hosszú volt).
  • A csíkokat egyenként 12-12 kis háromszögre vágtam, majd elkezdtem feltekergetni őket.
  • A háromszögek tapla volt felém, de mielőtt feltekertem volna, kicsit kinyújtottam, meghúzogattam a tésztát, mivel a felvágás során picit összeugrott. Végül a talpától a csúcsa felé feltekertem és kicsit meghajlítottam, hogy kifli formát kapjak.
  • Az elkészült croissant-okat sütőpapírral kibélelt tepsire tettem, és letakarva, szobahőmérsékleten 1,5-2 órát kelesztettem.
  • A sütőt légkeveréses álláson 230 fokra melegítettem elő, majd mielőtt a tepsit betettem, a hőmérsékletet 190 fokra csökkentettem.
  • A megkelt croissant-okat a felvert tojással alaposan megkentem és így mentek a sütőbe kb. 20 percre, míg aranybarnára nem sültek.
  • Ha nem akarjuk egyszerre megsütni az összeset, akkor megformázva, mélyhűtőbe is tehetjük (1-2 hétre) és így legközelebb csak elő kell kapni és újra frissen lehet enni :)



2013. április 16., kedd

Goffri


Emlékszem, amikor még egészen kicsi voltam és Nagyanyóval mászkáltunk a városban sokszor megálltunk a Jég Büfében. Már akkor is maga volt a mennyország nekem :) A gyönyörű sütemények és azok a finom illatok... Mindig az ablaknál ültünk le egy medvetalp vagy goffri mellett és néztük a forgalmat.

Az a goffri semmihez nem volt hasonlítható, bár lehet, hogy mostanra a régi emlékek miatt tűnik olyan tökéletesnek. Azóta sokszor ettem már különböző helyeken, vagy otthon, de egyik sem volt OLYAN.


Most hétvégén gondoltam, tesztelem a Szakácsok könyvében lévő receptet, mert ha valaki, hát a nagy szakácsok biztosan tudják, hogyan kell :)


Hozzávalók (5-6 darabhoz):

  • 125 g finomliszt
  • 50 g porcukor
  • 14 g sütőpor
  • 2 nagy tojás (fehérje és sárgája szétválasztva)
  • 175 g tej
  • 75 g sótlan vaj
  • 0,5 ek vaníliakivonat 

Elkészítés:
  • Szitáljuk a lisztet, cukrot és sütőport egy tálba.
  • Egy másik edényben verjük fel a tojássárgáját a tejjel, majd öntsük a lisztes keverékhez és keverjük simává.
  • A vajat olvasszuk meg, majd keverjük a tésztához, végül adjuk hozzá a vaníliakivonatot.
  • Verjük fel a tojásfehérjét, majd óvatosan forgassuk a tésztába, vigyázzunk, hogy ne törjük össze.
  • A goffrisütőt olajozzuk be, majd egy közepes merőkanálnyi masszát oszlassunk el benne egyenletesen, süssük meg.
Túrókrémmel és friss málnával ettük :)