A következő címkéjű bejegyzések mutatása: torta. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: torta. Összes bejegyzés megjelenítése

2013. augusztus 11., vasárnap

Szeder-lime torta, fahéjas zabropogóssal


Ez a torta az Egy Csepp Alapítvány házi versenyére készült, ahol az volt a kikötés, hogy finomított cukor és fehér liszt nélkül kell valami finomságot készíteni. Nem egy túl bonyolult és nem is nagyon különleges, de legalább teljesen egészséges édesség és külön előnye, hogy nem kell sütni :) A versenyre sztíviával csináltam, de ide a most a mézes verziót teszem föl - az mindenki számára könnyeben elérhető.
Nálam szeder volt otthon, de bármilyen gyümölcsből szuper!




Hozzávalók:

  • a tésztához:
    • 100 g zabpehely
    • 50 g vaj
    • 1 tk fahéj
  • a krémhez:
    • 500 g túró
    • 2 lime leve és héja
    • 2 kk vanília paszta
    • 1 zacskó zselatin
    • 5-6 ek méz
    • 250 g szeder

Elkészítés:
  • A zabpelyhet egy serpenyőben illatozásig pirítjuk, elkeverjük a fahéjjal, majd hozzáreszeljük a vajat. Az egészet jól összegyúrjuk, hogy formázható legyen, majd egy kicsit, 18 cm átmérőjű kapcsos tortaforma aljába nyomkodjuk egyenletesen.
  • A túrót botmixer segítségével egyneművé pürésítem, majd hozzáadom a limeok héját, a vanília pasztát és a sztíviát. A masszát összekeverem, hogy a hozzávalók egyenletesen elosztódjanak.
  • A zselatint feloldom a limeok levében majd gyors mozdulatokkal a krémhez keverem.
  • A szeder szemeket negyedekre vágom, és a kész túrós masszához adom. Így a fehér krém rózsaszínes márványos lesz.
  • A krémet a zabpelyhes alapra kanalazom, elsimítom a tetejét, hogy egyenes legyen, majd minimum 1 éjszakára hűtőbe teszem.


2013. június 26., szerda

Málnás-citromkrémes kosárkák


Az egyik kedvenc gyümölcsöm a málna. Alig várom a nyarat, amikor végre marékszámra lehet enni. Úgy az igazi, ha az érett szemeket a bokorról lehet szedni és frissen megenni. Régebben, nagypapáméknál volt néhány bokorral és minden évben alig vártam, hogy termőre forduljon. Mostanában be kell érnem a piacon kaphatóval, ami sajnos nem olyan szép, nem olyan gurulós :) Így, a kevésbé szép szemeknek hol is lehetne jobb helye, mint egy finom, friss nyári sütiben :)


Hozzávalók:
  • a tésztához:
    • 220 g liszt
    • 30 g porcukor
    • 150 g vaj
    • 2 ek hideg víz
  • a krémhez:
    • 1 csomag vaníliás pudingpor (nem főzős)
    • 1 tojássárgája
    • 2 dl tej
    • 1 dl joghurt
    • 1 citrom leve és héja


Elkészítés:
  • A tésztához a hozzávalókat alaposan összegyúrom, hogy egynemű tésztát kapjunk, majd hűtőbe teszem, kb 20-30 percre (én mélyhűtőbe szoktam fele időre, hogy ne kelljen annyit várni :)
  • Közben elkészítem a krémet. A pudingport elkeverem a tojássárgával és a tej felével, így egy nagyon sűrű krémet kapunk.
  • A joghurtot a tej másik felével és a citrom reszelt héjával felforralom.
  • Amikor felforrt, hozzákeverem a sűrű krémet részletekben, végül belefacsarom a citrom levét. Felhasználásig hűtőbe teszem.
  • A sütőt előmelegítem 180 fokosra (légkeveréses).
  • A picit megdermedt tésztát kb 3-4 mm vastagra nyújtom és 8 cm átmérőjű köröket szaggatok belőle.
  • A tésztakorongokat kivajazott, kilisztezett mini tortaformákba helyezem. Csak óvatosan nyomkodom bele, hogy a formát felvegye, de sütés után könnyen kiszedhető legyen.
  • A tésztakosárkákba alufóliát teszek, majd sütőgyöngyökkel töltöm meg és vaksütéssel megsütöm. Ha nincs otthon sütőgyöngy, bármilyen hüvelyessel helyettesíthető :) Csak az a fontos, hogy legyen valami súly, ami nem engedi a tésztát felpúposodni.
  • 10-15 perc alatt megsülnek a kosarak, majd óvatosan kiszedem belőle a gyöngyöket és hagyom, kihűlni.
  • A kész kosárkákba 2-3 szem málnát teszek, majd a krémmel befedem, a tetejét mentával díszítem.
  • Tálalásig hűtőbe teszem.