2013. április 1., hétfő

Körözött


Ez is egy tipikusan olyan étel, amit minden családban máshogy készítenek. Mindenkinek megvan a bevált receptje, ami az ő szája ízének a tökéletes.
Én úgy vagyok bizonyos ételekkel, hogy addig próbálkozom velük, míg meg nem találom a nekem tökéleteset, ami aztán a mi családunk kedvencévé válik :)
A siker érdekében különböző recepteket tesztelek, aztán amikor megvan egy jó irány, akkor következik a finomhangolás, a kísérletezés, ízesítés míg el nem jutok odaáig, hogy azt érzem EZ AZ.


A körözöttel is így voltam, sok olyan verziót kipróblátam már, amire a recept tulajdonosa esküdözött, de valahogy sosem voltam elégedett, egészen addig, míg egyszer elkészült az áhított ízű, állagú kence.

Szóval, ez most az én receptem, amire esküszöm :)


Hozzávalók:

  • 300 g juhtúró
  • 250 g sima túró
  • 50 g vaj
  • 1 ek tejföl
  • 2 tk pirospaprika
  • 1,5 tk őrölt kömény
  • 1 csokor újhagyma

Elkészítés:
  • Nincs mit írni, mindent jól össze kell keverni, kenyérre kenni és megenni :)


2013. március 19., kedd

Karamellás csokis-chilis macaron


Holnap nemzetközi macaron nap!!! :)

Itthon tavaly rendezték meg először és hatalmas sikernek örvendett. Mire munka után odaértünk, hosszú sor és kevés macaron fogadott :(
Idén szemfülesebb voltam, mert már jó előre megvettem a jegyeket, így remélem, nem kell majd sorbanállni :) Ami még szerencse, hogy pont a közelben leszek, így ha minden jól alakul, időben bejutok.

Ha nem lennék úgy elhavazva, akkor indulnánk Melivel az amatőröknek kiírt versenyen, de sajnos ez most nem fog összejönni. Így marad még 1 évünk, hogy gyakoroljunk, tökéletesítsünk.


Addig is, itt egy újabb recept, amiben nem csak a töltelék más, hanem a shell-ek receptje is.
Bár korábban Pierre Hermé receptjére esküdtem, de ez egy pillanat alatt megváltozott, amikor az alábbi, új recept szerint készült, szerintem tökéletes kis macaronok kijöttek a sütőből :)

A receptet Reni oldalán találtam és úgy voltam vele, ha neki sikerült tökéleteset gyártani, akkor ez a recept lesz a tuti. És be is jött :)


Hozzávalók a shellekhez:

  • 100 g porcukor
  • 100 g mandulaliszt
  • 40-40 g tojásfehérje
  • 25 g porcukor
  • 35 g víz
  • 100 g kristálycukor
  • ételszínezék attól függően mennyire szeretnénk élénkre

Hozzávalók a krémhez:
  • 75 g kristálycukor
  • 1 ek víz
  • 200 ml habtejszín (minél zsírosabb)
  • 150 g fekete csoki (én 50%-osat használtam)
  • 2-3 chili paprika

A krém elkészítése:
  • Tegyük a cukrot és az evőkanál vizet egy lábosba, majd közepes hőfokon kezdjük melegíteni. A cukor lassan elkezd barnulni, megolvadni. 
  • Emeljük a hőfokot, és folyamatos keverés mellett várjuk meg míg a karamell gyöngyözni kezd, és borostyán színű nem lesz.
  • Vegyük le a tűzről majd keverjük hozzá a habtejszínt. Vigyázzunk, mert sistergő hangot fog adni, ami elég rémisztő volt elsőre :)
  • Keverjük sima állagúra a karamellt a tejszínnel -- ha a karamell elkezdene szilárdulni, akkor tegyük vissza a főzőlapra és alacsony hőfokon folytassuk a keverést, így újra megolvad. Ha elkészült, tegyük félre.
  • Vízgőz fölött olvasszuk meg a darabokra tört csokit.
  • A karamellt keverjük a csokihoz, jól dolgozzuk össze.
  • A chilit vágjuk apró darabokra és keverjük a karamellás-csokis masszához.
  • Tegyük félre, hogy egy kicsit kihűljön, szilárduljon, közben készítsük el a shell-eket.

A shell-ek elkészítés:
  • Verjük kemény habbá az egyik tojásfehérjét a 25 g porcukorral, tegyük félre (gyorsan kell dolgoznunk, nehogy a hab összeessen, míg a cukorból szirupot főzünk).
  • A 100 g kristálycukorból és a vízből szirupot főzünk, aminek 110 fokosnak kell lennie.
  • Ha a cukorszirup elérte a megfelelő hőfokot, folyamatosan csurgassuk a fehérje habhoz (a legjobb, ha van olyan robotgépünk, ami állvánnyal rendelkezik, vagy megkérünk valakit, hogy segítsen). Adjuk hozzá az ételfestéket és keverjük addig, míg a hab kihűl.
  • A mandulát és a 100 g porcukrot keverjük össze, majd szitáljuk egy tálba. Adjuk hozzá a másik tojásfehérjét és dolgozzuk össze.
  • A mandulás keveréket óvatosan dolgozzuk össze a tojáshabbal, hogy homogén masszát kapjunk.
  • Töltsük a masszát sima csöves nyomózsákba (én 8 mm-est használok) és nyomjunk egyforma, kis halmokat sütőpapírra.
  • A másik recepttel ellentétben itt nem kell megvárni, hogy a levegőn a shell-ek egy picit megszáradjanak, azonnal mehetnek a 150 fokra előmelegített (nem légkeveréses) sütőbe és 13-14 perc alatt gyönyörűen feljönnek :)
  • Amikor megsültek, húzzuk hideg felületre a sütőlapot és várjuk meg míg teljesen kihülnek a shell-ek, így könnyebb leválasztani őket és nem sérül az aljuk.

A kihűlt shelleket töltsük meg a csokival és műanyag dobozban - nem lefedve!! - a hűtőben egy éjszakát (vagy ameddig kibírjuk, hogy ne nyúljunk hozzá :) pihentessük, a tökéletes állag érdekében.
A töltelék akkor lesz jó, ha nem azonnal csíp, hanem csak később, az utóízben érződik a pikáns chili íz.




2013. március 18., hétfő

Karaj citromos-parmezános-fenyőmagos bundában, olajbogyós-fetás kuszkusszal


Jó hosszú címe lett ennek a fogásnak :) De, amilyen hosszú leírni a nevét, olyan hamar el lehet készíteni.


Szeretem a gyorsan elkészítehető ételeket, mert a nagy rohanások közepette is mindig változatosakat tudunk enni. Nagyon szeretek kísérletezgetni, és egy-két ételtől eltekintve, mindig valami újat próbálok ki, illetve abból főzök, vagy ahhoz keresek receptet, ami itthon van. Szerencsére elég jól felszerelt éléskamrával bírok, így általában nem okoz gondot, egy hirtelen kipattant ötlet megvalósítása :)

Hétvégén általában azt vesszük észre, hogy már nagyon éhesek vagyunk és ilyenkor már nincs idő hosszan főzőcskézni, gyorsan az asztalra kell kerülnie valaminek. Most is valahogy így történt. Az egészben a leghosszabb a fotózás volt :)


Hozzávalók (4 személyre):
  • 4 szelet csontozott karaj
  • 2 szelet kicsit szikkadt kenyér feldarabolva
  • 1 citrom héja
  • 50 g reszelt parmezán (nekem csak 30 volt)
  • 50 g fenyőmag
  • 2 szál rozmaring levelei
  • 2 ek liszt
  • 2 tojás felverve
  • olívaolaj a sütéshez
  • 0,5 l zöldségalaplé (én bio leveskockából készítettem)
  • 3 dl kuszkusz
  • 100 g olívabogyó
  • 100 g feta sajt
  • 1 citrom leve
  • pici só

Elkészítés:
  • A hússzeleteket mossuk meg alaposan, itassuk le róluk a vizet, majd alaposan klopfoljuk ki őket, hogy 5 mm vékonyak legyenek. Sózzuk meg mindkét oldalukat, majd tegyük félre.
  • Késes robotgépben a feldarabolt kenyérszeleteket, a citrom héját, a parmezánt, a fenyőmagot és a rozmaringot morzsásítsuk - ez lesz a bunda :)
  • A lisztet és a felvert tojásokat és a morzsát tegyük egy-egy mélyebb tálba, egymás mellé.
  • Forrósítsunk olajat egy nagy serpenyőben, közben kezdjük el panírozni a husikat -- liszt, majd tojás és végül a morzsa.
  • 2-3 perc alatt süssük aranybarnára mindkét oldalukat.
  • Míg a husik sülnek, forró vízben feloldom a zöldségleves kockát és beleöntöm a kuszkuszt. Lefedem, hagyom, hogy megfőjön magától.
  • Amikor a kuszkusz megpuhult (duplájára duzzadt a vízben) hozzákeverem a feldarabolt olajbogyókat és belemorzsolom a fetát.



A karaj receptje a GoodFoodból van.

2013. február 28., csütörtök

Póréhagymás burgonyakrémleves füstölt lazaccal


Bár már lassan itt a tavasz, azért egy jó levest nem csak a hideg téli napokon lehet elkészíteni. Egy tartalmas leves nekem sokszor elég is ebédre. Az alábbi recept a GoodFood-ból van, annyi változtatással, hogy én az egészet leturmixoltam, mert 1-2 hagyományos levestől eltekintve, krémleves rajongó vagyok :)
Most egy olyan recept következik, ami akár akkor is elkészíthető, ha az otthoni készletek majdnem teljesen kifogytak, mert a lazacot leszámítva a többi hozzávaló nálam állandóan megtalálható otthon. Az ilyen esetekre :)


Hozzávalók (8 személyre):
  • 50 g vaj
  • 2 nagy szál póréhagyma
  • 1 babérlevél
  • 1 kg burgonya
  • 1 l szárnyasalaplé vagy zöldségerőleves
  • 100 ml főzőtejszín
  • 200 g füstölt lazac
  • szerecsendió, só, bors

Elkészítés:
  • Olvasszuk fel a vajat, majd pároljuk benne üvegesre a felkarikázott póréhagymát a babérlevéllel.
  • A burgonyát mossuk, hámozzuk meg, majd feldarabolva adjuk a póréhagymához.
  • Sózzuk meg, majd öntsük fel a levessel és a tejszínnel.
  • Forraljuk fel, majd közepes lángon főzzük addig, míg a burgonya meg nem puhul.
  • A kész levest turmixoljuk le, keverjük hozzá a lazaccsíkok egy részét és ízesítsük kedvünk szerint. Én egy kis borsot és szerecsendiót reszeltem bele frissen :)
  • A levest szedjük tálkákba, majd díszítsük a megmaradt lazaccsíkokkal.

2013. február 23., szombat

Gyerekkorom ízei - Vadas makarónival


Mindenkinek az életében vannak olyan ízek, ételek, amik a gyerekkorára emlékeztetik. Nekem az egyik ilyen a vadas, amit drága Nagyanyó mindig a szülinapomra csinál :) De csakis akkor, mert macerás az elkészítése. Mivel eddig csak évente egyszer tudtam enni, volt benne valami különlegesség, ami miatt mindig nagyon vártam azokat a bizonyos születésnapi ebédeket.
A recept már évek óta megvan, de soha nem mertem nekikezdeni, mert féltem az elkészítésétől.

Ma végre rászántam magam... :)

Hozzávalók:

  • 50 g vaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 500 g marhalábszár
  • só, bors
  • 2 nagyobb sárgarépa
  • 1 nagyobb fehérrépa
  • 10 babérlevél
  • 1 + 5 dl víz
  • 2 + 3 ek mustár
  • 1 nagy doboz tejföl
  • 2 ek liszt
  • 1 ek porcukor
  • 2 kk ecet
  • 1 csomag spagetti vagy makaróni

Elkészítés:
  • A vajat a kuktában megolvasztom, majd az apróra vágott hagymát üvegesre párolom benne.
  • Közben megmosom, megpucolom a húst, kisebb darabokra vágom és kiklpofolom. Sózom, borsozom és 2 ek mustárral vékonyan megkenem mindkét oldalukat.
  • A húsokat a hagymára teszem, majd felöntöm az 1 dl vízzel.
  • Lezárom a kuktát és először magas - majd amikor már nem gőzölög - közepes lángon kb. 30 perc alatt majdnem készre párolom a húst.
  • Míg a hús puhul, a tésztát felteszem főni, megpucolom a répákat és karikára vágom őket.


  • Fél óra elteltével kinyitom a kuktát és a húshoz adom a répakarikákat, a babérlevelet, majd felöntöm 5 dl vízzel.
  • Innentől már csak közepes lángon készre párolom a húst és a zöldséget kb. 20-30 perc alatt.
  • Amikor kész, tányérra szedem a húst - letakarom, hogy ne száradjon ki - félreteszem.
  • A kuktában maradt zöldséges léhez hozzáadom a 3 ek mustárt és botmixerrel pürésítem.
  • Elkészítem a habarást. A tejfölhöz hozzákeverem a lisztet és a porcukrot, majd az egészet a lepürésített zöldségekhez adom és összeforralom.
  • Végül hozzáadom az ecetet és ha kell utána ízesítem.

Nekem a vadas makarónival az igazi, de zsemlegombóccal is lehet enni :)

2013. február 19., kedd

Hagymás-tejszínes rakottburgonya


Azt hiszem, mindent elárul rólam, hogy az első 3 bejegyzés édesség volt :) Nem tagadom, ha tehetném, inkább süteményeken élnék, vagy legalább állandóan azt készítenék.
Na jó, azért rendes ételek is készülnek a konyhában :)

Múlt hétvégénk nagyon sűrű volt, alig voltunk otthon, így a hűtő is rendesen kiürült. Gyorsan össze akartam dobni valamit és egy fél zacskó krumpli lett a megmentőnk.
A decemberi GoodFood-ból inspirálódtam, bár ő köretnek javasolta, egy kis felturbózással főétel lett belőle. De még milyen! :)


Hozzávalók:

  • 500 g burgonya
  • 2-3 közepes vöröshagyma (igazából bármilyen hagyma jó)
  • 25 g vaj
  • 500 ml tejszín
  • kolbász ízlés szerint
  • 100-150 g sajt
  • 1-2 babérlevél
  • kis csokor friss kakukkfű
  • szerecsendió
  • bors

Elkészítés:
  • A sütőt 200 fokra (légkeveréssel) előmelegítem. Egy hőálló tálat kivajazok, félreteszem.
  • A burgonyát meghámozom, vékony karikákra vágom. Hideg, sós vízben közepes lángon felforralom.
  • A vajat kis lábosban felolvasztom, majd megpárolom rajta a durvára vágott hagymát. Amikor kicsit összeesett, hozzáadom a babérleveleket és a kakukkfüvet, végül felöntöm a tejszínnel és összeforralom. Amikor kész, friss szerecsendiót és borsot őrlök bele.
  • A krumplit csak éppen felforrni hagyom a vízben, nem baj ha nem lesz teljesen puha, majd a sütőben a tejszínes hagyma befejezi a puhítást :)
  • A kivajazott tálba lefektetek egy réteg krumplit, majd jönnnek rá a kolbász karikák, végül a hagymás-tejszínes szósz. A rétegezést addig folytatom, míg az összes hozzávaló el nem fogy.
  • Az utolsó réteg krumpli legyen, erre jön jó vastagon a sajt réteg.
  • Az előmelegített sütőben kb. 40 perc alatt aranybarnára sül.

Ha nem akarjuk azonnal sütni, 1 napig, letakarva a hűtőben is eláll.


2013. február 10., vasárnap

Mangós-kókuszos macaron


Tegnap Melivel macaront sütöttünk. Néha rájövünk, hogy már régen csináltunk. Ilyenkor bevetjük magunkat a konyhába, és alkotunk valamit. Reggeli kávézás közben Meli új macaronos könyvéből kiválasztottunk egy receptet, de közben rájöttünk, hogy az eredeti elképzelés szerint, a kókusznak a shell-be kellett volna kerülnie. Mi nem így gondoltuk :)

Nekiálltunk kísérletezni, és egy olyan kókuszos-mangós krém született, hogy majdnem elfogyott, mire töltelék lehetett volna belőle :)


Hozzávalók a shell-ekhez:

Pierre Herme alap receptjét használjuk, ami az esetek 90%-ban hibátlanul működik, de vannak alkalmak, amikor nem úgy sikerülnek a dolgok, ahogy szeretnénk. Nekünk is sokat kellett próbálkozni :)

  • 150 g mandulaliszt
  • 150 g porcukor
  • 55 g tojásfehérje

  • 150 g kristálycukor
  • 38 g szénsavmentes ásávnyvíz
  • 55 g tojásfehérje
  • pár csepp ételszínezék -- elhanyagolható

Elkészítés:
  • A mandulalisztet összeszitálom a porcukorral, hozzáöntöm a tojásfehérjét (a recept szerint pihentetni kéne 1 napot, de készült már pihentetett és nem pihentetett fehérjéből is, de nem volt semmi különbség, így nem szoktuk pihentetni). Az egész masszát jól eldolgozom, majd félreteszem.
  • A kristálycukrot lábosban felmelegítem, hozzáadom az ételfestéket. Cukorhőmérővel folyamatosan ellenőrzöm, hogy 118 foknál ne legyen forróbb.
  • Míg a cukor felolvad, a másik adag tojásfehérjét egy tálban kemény habbá verem - félreteszem. 
  • Amikor a cukor eléri a 118 fokot, leveszem a tűzről - innentől 2 szereplős a munka :) - és gyorsan a felvert tojáshabhoz csurgatjuk, folyamatosan keverve. A cukortól a kemény hab egy kicsit folyósabb lesz, de ez nem baj.
  • A mandulás masszát jó alaposan összekeverem a cukros, tojásfehérjével, majd habzsákba töltöm. A habzsákot egy kancsóba állítva könnyen bele lehet tölteni a masszát. A habzsák csöve minimum 8mm-es legyen, különben nagyon nehéz kinyomni a sűrű krémet.
  • Sütőpapírra egyforma nagyságú köröket nyomok, majd a tepsi alját párszor jól megütögetem, hogy az esetleges farkincák elsimuljanak.
  • A tepsit félreteszem és várok (kb. 20-30 perc), hogy a shell-ek teteje megszáradjon, vagyis a krém már ne ragadjon hozzá az ujjamhoz. Ez azért nagyon fontos, mert ha nem keményedik meg eléggé, akkor sütés közben egyrészt nem emelkedik föl, másrészt megreped.
  • A recept szerint 150 fokra előmelegített sütőben kell megsütni, de ez az, amit mindenkinek magának kell kitapasztalnia a saját sütőjével, hogy mi a megfelelő. Melinek 170 fok, légkeverés nélkül, nekem a 160 fok is elég. A shelleket kb 10-15 perc alatt készre sütjük. Vigyázzunk, nehogy megégjenek! Sütés közben egy picit megfakulnak, veszítenek az élénk színükből.
  • Sütés után hideg felületre húzom a sütőpapírt és pár percet várok, mielőtt leválasztanám róla a shell-eket. Ha nem jönnek le könnyen, akkor a sütőpapír alját picit bevizezem.
A shell-ek sütés után kemények, a belsejük egy picit ragacsos és ízre leginkább mandulás habcsókra hasonlítanak, de a krém majd megváltoztatja ezt :)


Hozzávalók a krémhez:
  • 1 db érett mangó
  • 1 evőkanál barnacukor
  • 1 evőkanál barna rum (mi sima fehért használtunk)
  • 100 g fehércsokoládé
  • 100 g kókuszkrém
  • fél lime héja és pár csepp lé

Elkészítés:
  • A csokoládét a kókuszkrémmel vízgőz fölött megolvasztom, majd félreteszem.
  • A mangót kis kockákra darabolom, lábosba teszem, hozzáadom a cukrot és a rumot, majd pár perc alatt összefőzöm.
  • A mangót turmixgépbe teszem, hozzáöntöm a kókuszos csokit és jól összepürésítem.
  • Belereszelem a lime héját és csöpögtetek hozzá egy kis levet -- ezzel ellensúlyozva a csoki édességét.
  • A kész kérmet félreteszem és langyosra hűtöm.

A kihűlt shell-eket megtöltöm a mangós-kókuszos krémmel és fém, vagy műanyag dobozban (nem lezárva!) hűtőbe teszem.
Így egyrészt a krém egy picit megszilárdul, de ami a legfontosabb, hogy megpuhítja a shell-ek belsejét.

A macaron akkor az igazi - ha nagyjából 1 éjszaka hűtőben lét után - a külseje roppanós, de a belseje, puha, krémes.