2013. június 25., kedd

Rákgolyók, kapros-citromos joghurt mártogatóssal


A mostani időjárás alapján lassan elhinni is nehéz, hogy 2 napja még 30 fokos forróság volt és tombolt a nyár. Ilyen melegben nem sok kedve van az embernek enni, csak valami apróságot, gyorsan bekapni. Mivel nem volt szerencsénk az elmúlt hétvégét vízparton tölteni, gondoltam, csak becsempészek egy kis nyaralás hangulatot :) Vettünk is gyorsan egy medencét és elkészítettem az alábbi rákos receptet. Nekem bejött a nyár :) Kérem vissza! :)


Hozzávalók:
  • a rákgolyókhoz:
    • 230 g burgonya
    • 100 g friss rák
    • 1 ek olívabogyó
    • fél lilahagyma
    • fél citrom leve és héja
    • kis csokor kapor
    • 2-3 ek liszt
    • 1 tojás
    • 2-3 ek zsemlemorzsa
  • a mártáshoz:
    • 150 g joghurt (1 kis pohár)
    • kapor
    • citromlé


Elkészítés:
  • A burgonyát megpucolom, apró kockákra vágom és 15 perc alatt puhára főzöm.
  • Míg a burgonya fő, előkészítem a fasírtot. Megmosom, megpucolom a rákokat és forró vízben 5 perc alatt megfőzöm. Amikor kihűlt apró darabokra vágom.
  • Egy közepes tálban összekeverem az apróra vágott, olívabogyót, kaprot, hagymát, citromhéjat és a citrom levét, végül hozzáadom a rákot.
  • A burgonyát, amikor kihűlt alaposan összetöröm, a rákokkal összedolgozom, sózom, majd diónyi golyókat formázok belőle.
  • Előkészítem a panírhoz a lisztet, enyhén felvert tojást és zsemlemorzsát.
  • Egy magasabb falú serpenyőben megforrósítom az olajat, közben bepanírozom a golyócskákat és kisütöm őket.
  • Míg a golyók hűlnek, a joghurthoz hozzákeverem a citrom levét, az apróra vágott kaprot, majd hűtőbe teszem.



2013. június 17., hétfő

Sült ricottakrém


Matyi keresztelőjére készültünk és padlizsánkrémet kértek tőlem tesómék, de mivel az már az összes családi rendezvényen előfordult, így nem volt kedvem hozzá. És, nem is én lennék, ha nem kísérleteznék új ízekkel :)
Így végül - mivel a hűtőben volt még egy doboz ricotta - gondoltam készítek belőle valami újat, ami illik egy forró nyári naphoz.



Hozzávalók:

  • 500 gr ricotta
  • 2 ek olívaolaj
  • 1 citrom leve
  • 1 citrom héja
  • 4 friss rozmaring ágacska
  • 3-4 gerezd fokhagyma
  • bors
  • chili paprika - ez akár el is hagyható, ha nem szeretnénk, hogy nagyon csípős legyen

Elkészítés:
  • A rozmaringot, fokhagymát (chilit) apróra vágom.
  • A ricottába belekeverem az összes hozzávalót, sóval, borssal ízesítem.
  • A sütőt 180 fokra előmelegítem, majd a kész krémet tűzálló tálban 30-45 perc alatt megsütöm.
  • Akkor jó, amikor a sima ricotta elkezd "túrósodni", barnulni picit a teteje.
  • A kész krémet kihűtöm, kis olívaolajjal, rozmaring ággal tálalom.
Pirítós kenyérrel és sok zöldséggel ettük. Nyami :)



2013. június 13., csütörtök

Csirkemell mustármártással, spentótos, parmezános csicsókapürével


Végre újra van időm írni :) Ha nem is sok, de az elmúlt hetek után már ennek is örülök. A rengeteg munka miatt nem nagyon volt időm főzni, sőt, ha lehet mondani, rossz voltam, mert azt ettem, amit elsőre értem. Leszámítva a Gourmet Fesztivált, ahol 4 nap alatt a lehető legtöbb étterem, legtöbb fogását kóstoltuk meg. Majdnem sikerült végig enni a fesztivált :)

Az alábbi étel már korábban készült, csak még a posztra nem volt időm.
Mindenkinek ajánlom, aki szeret kísérletezni, mert ez valami eszméletlen finomra sikeredett! Most is a kamrában és hűtőben lévő alapanyagokból kreáltam ebédet, hogy apadjanak a felhalmozott készletek, és nem bántam meg. Sőt! :)



Hozzávalók:
  • 0,5 kg csicsóka
  • 1 tojássárgája
  • 200 g spenót (én fagyasztott krémet használtam)
  • 40 g parmezán + egy kevés a tetejére
  • 0,5 kg csirkemell
  • 1 fej vöröshagyma
  • 150 ml főzőtejszín
  • 150 ml húsleves alaplé
  • 13 g vaj
  • 1 ek olíva olaj
  • 25 g liszt
  • 2 ek mustár
  • pár szem szegfűszeg
  • 2 babérlevél
  • bors
  • szerecsendió

Elkészítés:
  • A csicsókát meghámozom, pici kockákra vágom, majd sós vízben puhára főzöm.
  • A csirkét megpucolom, mindkét oldalát sózom, borsozom és egy nagyobb serpenyőben olívaolajon, hirtelen, magas hőfokon mindkét oldalát megpirítom, majd a serpenyőben hagyom. A nagyon magas hőfokon a hús nem enged levet, viszont szép, aranybarna kéreg képződik rajta.
  • A hagymát megpucolom, a szegfűszegeket beleszúrom (ahogy karácsonykor a naranccsal is :) és a csirke mellé teszem a babérlevéllel együtt, végül felöntöm a tejszínnel és az alaplével. Lefedve addig főzöm, míg a hús teljesen meg nem puhul.
  • Amikor kész, a húst kiszedem, félreteszem. A visszamaradt tejszínes szószt leszűrőm, hogy a nagyobb darabok és fűszer ne kerüljön bele.
  • Egy másik lábosban vaj és olaj keverékén megfuttatom a lisztet, és hozzákeverem a leszűrt levet. Amikor teljesen homogénre kevertem, hozzáadom a mustárt is és kissé besűrítem, félreteszem.
  • A megfőtt csicsókát botmixerrel pürésítem, hozzákeverem a tojássárgáját, a spenótot és a reszelt parmezánt, sózom, borsozom és egy kis szerecsendióval ízesítem.
  • Hőálló tálba teszem a csirkét, rá a mustáros mártást, végül a spenótos csicsókapürével borítom, és a tetejére reszelek még egy is parmezánt.
  • 180 fokra előmelegített légkeveréses sütőben 40-50 perc alatt készre sütöm.


2013. május 19., vasárnap

Sültpaprika - krémleves


Nyáron, a nagy melegben is szeretek levest enni, bár ilyenkor a hideg verziókat részesítem előnyben. Csak egyszer kell elkészíteni és után a megmaradt adagokat - mert nekem sosem sikerül csak 1 étkezésre főzni :) - csak elő kell kapni a hűtőből, és már lehet is enni :)

Ha valami különlegesebbre vágyom, Meliékhez fordulok, és az általuk már kipróbált, jól bevált recepttel kezdek neki. Már annyi finomat, különlegeset kóstoltam Náluk, amit én különben tuti nem próbáltam volna, hogy biztos ponttá váltak :)

Ezzel a levessel is így voltam, bár én azt hittem, kápi paprika lesz benne, de nem. Legközelebb azzal is kipróbálom :)


Hozzávalók:
  • 3 db nagy (piros) kaliforniai paprika
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 nagyobb narancs leve
  • 1 dl főzőtejszín
  • 1,5 dl húsleves alaplé
  • 2 ek méz
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 tk friss gyömbér
  • 1,5 tk kakukkfű

Elkészítés:
  • A sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréses), majd a paprikákat egészben megsütöm. Akkor jó, amikor a héjja már megszenesedett. A sütőt lekapcsolom, de a paprikákat bent hagyom, majd amikor kézmelegre hűltek, az elszenesedett héjuk könnyen lehúzható. A belsejéből is kiszedem a magokat.
  • A paprika húsát villával kissé összetöröm, majd belereszelem a fokhagymát, hozzákeverem a kakukkfüvet és hagyom állni kb 1 órát, hogy az ízek összeérjenek.
  • Olajon megpárolom az apróra vágott vöröshagymát, hozzáreszelem a gyömbért, majd belekeverem a paprikát, sózom, borsozom.
  • Hozzáadom a narancs kifacsart levét, a húsleves alaplevet, és a mézet majd összeforralom.
  • Amikor kész, botmixerrel pürésítem, végül beleöntöm a tejszínt és még egyszer forralok rajta egyet.
Én narancsahabbal tálaltam, amiben annyit csaltam, hogy tojásfehérje porral kevertem habbá 1 narancs kifacsart levét. Nagyon finom narancs íze lett :)
A tetejére narancshéj került.


2013. május 15., szerda

Málnás-bazsalikomos brownie


A napokban vettem észre, hogy milyen régen volt már édesség a blogon, ami nem azt jelenti, hogy azóta nem is ettem :) csak nem volt semmi említésre méltó. Illetve sokszor, az időhiány miatt csak egy kis csoki jutott.
Hétvégén a GoodFoodban lévő brownie recepten akadt meg a szemem, annál is inkább, mert a tömény csokis süti fel volt dobva málnával.
Nagyon szeretem a málnát és végre lehet kapni frisset, így nem volt kérdés, hogy elkészül a brownie. Kicsit szerettem volna turbózni rajta egy kis bazsalikommal, de sajnos a várt íz nem jött elő sütés után.

Le is vontam a következtetést, újra meg kell csinálni a sütit :)


Hozzávalók (kb. 20x30-as tepsihez):
  • 200 g fekete csoki
  • 100 g tejcsoki
  • 200 g nádcukor
  • 250 g vaj
  • 4 tojás
  • 140 g liszt
  • 50 g holland kakaópor
  • málna - ízlés szerint :)
  • 1 nagy marék bazsalikom



Elkészítés:
  • Egy kisebb lábosban vizet forralok, ráhelyezek egy tálat, amiben a darabokra tört csokit, a vajjal és a cukorral vízgőz fölött megolvasztom.
  • A csokis masszába belekeverem a tojásokat, beleszitálom a lisztet és a kakaóport majd az egészet jól összekeverem.
  • A málna 2/3-át és a nagyobb darabokra tépkedett bazsalikomot hozzáadom a tésztához, óvatosan elkeverem.
  • A sütőt előmelegítem 180 fokra (légkeveréses).
  • Egy közepes tepsit kikenek vajjal, megszórom liszttel, majd jöhet bele a massza, amit egyenletesen eloszlatok.
  • A tetejére rászórom a maradék 1/3-ad málnát.
  • 30-40 perc alatt megsütjük - az idő attól függ, hogy mennyire szeretnénk folyósra a belsejét (tűpróbával ellenőrizzük).



2013. május 5., vasárnap

Orgona-krémleves


Tavaly, a Gourmet Fesztiválon, a Káli Art Inn-nél szerepelt a kínálatban, akkor ettem életemben először. Bár nem szokványos leves, de bizonyos határokig szeretek különleges ételeket, ízeket kipróbálni. Az orgona-krémleves már akkor is nagyon bejött :) Isteni íze volt, leginkább egy nyári gyümölcsleveshez tudnám hasonlítani. Aztán el is felejtettem, nem nagyon motoszkált a gondolat a fejemben, hogy szeretném reprodukálni, egészen mostanáig :)
Mivel a kertünkben van orgona bokor, gondoltam itt a remek alkalom, megpróbálom.

Persze, nem ment olyan egyszerűen, mivel orgonaleves recept sehol nincs a neten, sőt, más orgonás recept is nagyon kevés. Legtöbben szörpöt, zselét, lekvárt, esetleg ízesített sót készítenek belőle, de levest senki.

Jó pár recept elolvasása után kezdett összeállni, hogy hogyan is kéne megpróbálni. Két dolog volt világos, egyrészt az orgona szirma elveszti a színét főzés közben, így ne is áhítozzak gyönyörű, halvány lila étel után, másrészt, ha a virágokat túl sokáig hagyom főni, akkor megkeseredik a víz.


Az biztos, hogy csak akkor álljunk neki az elkészítésnek, ha rengeteg időnk van :) Nekem majd' 1 napom ráment. Az előkészület veszi igénybe a legtöbb időt, az, hogy a virágokat egyesével szedegessük le a fürtökről, úgy, hogy ne maradjon rajta semmi zöld (állítólag ez is közrejátszhat a keserűségben). Ennek megfelelően jártam el, bele is telt vagy 2-3 órába, mire megfelelő mennyiségű virágocska gyűlt össze. Jaj, a végére már nagyon untam :)

Amikor megvolt a halom, jó alaposan átmostam, hideg vízzel, majd nekiláttam az elkészítésnek.
Az egyik recept, amiből kiindultam, azt írta, hogy fél órát hagyjam a forró vízben a szirmokat. Szépen, percre pontosan be is tartottam, majd folytattam az előre kigondolatak szerint.
Aztán, amikor elkészült, és megkóstoltam, kiderült, hogy valamit nagyon elrontottam, mert ehetetlenül keserű volt :( A fél óra, forró vízben áztatás nagyon-nagyon soknak bizonyult.

Még nem is lett volna akkora baj, ha nem használtam volna föl az összes virágot, mert így újabb 2 órás szemezgetés várt rám. Gondoltam, csak nem adom föl, következőre majd máshogy csinálom, így ismét nekiálltam. Nem vagyok az a könnyen feladós fajta :)



Másodszorra már sikerült :) És az íze, az is pont olyan volt, amilyenre emlékeztem, amilyet szerettem volna :)

Azért, nem fogom naponta készíteni, mert nagyon macerás :)


Hozzávalók (2 főre):

  • 2 bő marék orgona szirom (pucolt)
  • 4 dl víz
  • 3 ek kristálycukor
  • fél citrom leve
  • 1 ek keményítő
  • 1 dl főzőtejszín
  • 2 ek szeletelt mandula


Elkészítés:
  • Az orgonafürtökről egyesével tépkedjük le a szirmokat, úgy, hogy semmi zöld ne maradjon rajta.
  • A szirmokat alaposan mossuk meg szűrőben, majd tegyük félre.
  • A vizet, a cukorral és a citromlével forraljuk föl, majd dobjuk bele a szirmokat -- vigyázzunk, hogy 2 kavarás után azonnal szűrjük le, mert a forró vízben nagyon hamar meg tud keseredni és ez teljesen tönkre tudja tenni a levest!
  • A leszűrt, halvány rózsaszínű levet, ismét felforralom.
  • Közben a keményítőt elkeverem 2 ek vízzel, majd hozzáöntöm a tejszínt, összedolgozom.
  • Amikor forr a lé, folyamatos keverés mellett hozzáöntöm a tejszínes keveréket.
  • Pár percig forralom még, majd leveszem a tűzhelyről, és kihűtöm.
  • A szeletelt mandulát közepes lángon megpirítom, ezzel tálalom a levest.



2013. május 2., csütörtök

Túrós pogácsa medvehagymával, tökmaggal


A medvehagyma pestó új életre kelt ebben a pogácsában :)
Eddig még nem találtam meg a számomra tökéletes pogácsa receptet, mert, amikkel próbálkoztam vagy már az elején nem voltak elég puhák, vagy ha ez még rendben is volt, akkor biztos, hogy másnpara ehetetlen keménységűre száradtak.
Egy sima túrós pogácsának indult, de egyrészt szerettem volna az ízét feldobni egy kicsit, másrészt, gondoltam, hogy az olajos pesto csak javíthat az állagán :)

Nem csalódtam, mert még 4 nap múltán is puha, teljesen élvezhető maradt :)



Hozzávalók:

  • 600 g liszt + egy kevés a nyújtáshoz
  • 500 g vaj
  • 500 g túró
  • 30 g élesztő
  • 2 tojássárgája
  • 15 g só
  • 1 adag medvehagyma pesto
  • 100 g tökmag
  • 1 tojás a kenéshez
  • 50 g sajt

Elkészítés:
  • A hozzávalókat (liszt, vaj, túró, élesztő, tojássárgája, só) alaposan összegyúrom, majd a tésztát letakarva hűtőbe teszem, 20-30 percre.
  • A tökmagot serpenyőben picit megpirítom, míg illatozni nem kezd.
  • Lisztezett mukalapon téglalap alakúra nyújtom a tésztát, megkenem a teljes felületét a pestoval, megszórom a pirított, durvára tört tökmaggal, majd jöhet a hajtogatás.
  • A sütőt előmelegítem 180 - 200 fokra (először 200-on próbáltam, de nagyon hamar megkapta a tetejét, pedig a beljesének sülni kellett volna még)
  • A téglalap alakú tésztát képzeletben (függőlegesen) 3 egyenlő részre osztom. A bal oldali 1/3-ot ráhajtom a középsőre, majd a tetejére a jobb oldalit - így egy szép, rétegezett tésztát kapok.
  • Második lépésként, ismét 3 részre osztom képzeletben, de ezúttal vízszintesen. Először a felső 1/3-ot hajtom a középsőre, majd erre jön az alsó.
  • Ismét kinyújtom téglalap alakúvá a tésztát, úgy, hogy a vastagsága 2 cm legyen.
  • Megkenem a felvert tojással, majd megszórom reszelt sajttal.
  • 4 cm átmérőjű pogácsákat szaggatok, sütőpapírral kibélelt tepsire teszem és kb. 20-30 perc alatt aranybarnára sütöm.